reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Dlaczego Polacy płacą mniej za mieszkanie na parterze?

Dlaczego Polacy płacą mniej za mieszkanie na parterze?

Jeden nabywca na ośmiu skłonny jest zapłacić o 40 tys. zł więcej za mieszkanie, byle nie mieszkać na parterze. Cztery razy mniej klientów niechętnie zapatruje się na poddasza. Eksperci zwracają uwagę na fakt, że właśnie tam często znajdują się najładniejsze mieszkania. Jakie ma to przełożenie na cenę?

Na rynku wtórnym partery wciąż kojarzą się Polakom z niebezpieczeństwem, a ostatnie piętra ze zbyt wysoką temperaturą latem. Deweloperzy starają się wpłynąć na te przyzwyczajenia nabywców. Z mieszkaniami na najniższych piętrach oferują ogródki lub duże tarasy, a na ostatnich zazwyczaj spotkać można lokale z najwyższej półki. Wciąż jednak najtrudniej znaleźć nabywcę na parter. Potwierdzają to statystyki, dotyczące preferencji blisko 25 tys. nabywców, którzy w ostatnim roku szukali mieszkania w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu.

Osoby, które są zdecydowane unikać skrajnych pięter, skore są wydać na mieszkanie znacznie więcej. Widać to szczególnie na przykładzie stolicy, gdzie różnica w preferowanym budżecie sięga aż 39 tys. zł. Osoby, dopuszczające zakup mieszkania na parterach i najwyższych piętrach, chciały w ostatnich 12 miesiącach wydać na lokal 396 tys. zł, podczas gdy pozostali – 435 tys. zł. Niemała różnica w deklarowanym budżecie występowała także w Poznaniu i Krakowie. Wynosiła ona odpowiednio 23 i 14 tys. zł. Najmniej za uniknięcie skrajnych pięter chcieli dopłacić Wrocławianie. W ich przypadku osoby, stroniące od skrajnych pięter, chciały wydać na mieszkania 304 tys. zł, podczas gdy pozostali przygotowywali budżet na poziomie 297 tys. zł.

Dowiedz się także: Czy opłaca się zamienić mieszkanie na dom?

Najbardziej niechciane przez potencjalnych nabywców są partery. W Warszawie nawet co 8 kupujący unika tego rodzaju usytuowania w budynku. W Poznaniu i Wrocławiu jest to co 14 nabywca. W przypadku najwyższych pięter zaledwie jedna na 20 – 30 osób odrzuciłaby możliwość zakupu mieszkania. Nic w tym dziwnego. Partery, nawet na ogrodzonych i strzeżonych osiedlach, wciąż nie są najatrakcyjniejsze. Pomijając aspekt bezpieczeństwa, trzeba zwrócić uwagę na ograniczoną prywatność oraz niebezpieczeństwo zalania nisko położonych lokali w przypadku powodzi. Zupełnie inna sytuacja ma miejsce na najwyższych piętrach nowych budynków. Obecnie niewiele osób boi się jeszcze awarii wind, a ponadto z wysoko usytuowanych mieszkań rozciąga się przeważnie ładny widok.

Świadomi tego właściciele mieszkań używanych oraz deweloperzy eksponują widok z okien jako atut swoich lokali. Ma to przełożenie na cenę. Przykładowo, w prestiżowej, warszawskiej inwestycji przy ulicy Grzybowskiej, zrealizowanej przez Dom Development, mieszkania na XIV piętrze oferowane są średnio w cenie o 7,1 tys. zł wyższej za metr (52%) niż te, położone 12 pięter niżej (w sumie w budynku jest 17 pięter). Warto dodać, że w centrum miasta wyższe piętro to nie tylko ładniejszy widok, ale też mniejszy hałas czy ograniczona ilość spalin w powietrzu.

Polecamy serwis: Kredyty

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Bartosz Turek

analityk

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Decydując się na mieszkanie na parterze, możemy zaoszczędzić nawet 10% kwoty, którą musielibyśmy przeznaczyć na wyższe piętro.
Decydując się na mieszkanie na parterze, możemy zaoszczędzić nawet 10% kwoty, którą musielibyśmy przeznaczyć na wyższe piętro.

Tarcza antykryzysowa – pomoc dla pracodawców poszkodowanych w wyniku pandemii koronawirusa (PDF)29.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Comarch

Producent i dostawca nowoczesnych systemów informatycznych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama