REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Dlaczego coraz mniej osób korzysta z programu Rodzina na Swoim?

Największą popularnością wśród beneficjentów RnS cieszą się te oferty, które znikną z programu.
Największą popularnością wśród beneficjentów RnS cieszą się te oferty, które znikną z programu.

REKLAMA

REKLAMA

Dlaczego maleje popularność programu Rodzina na Swoim? W dwóch pierwszych miesiącach 2011 r. Polacy rzadziej kupowali mieszkania z rządową dopłatą. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że większym zainteresowaniem cieszyły się droższe lokale.

Jak podaje odpowiedzialny za program Bank Gospodarstwa Krajowego w styczniu klienci zaciągnęli 3,9 tys. kredytów z dopłatami, a w lutym – niecałe 3,4 tys. Jeśli marzec będzie podobny, to I kwartał zamknie się liczbą niecałych 11 tys. kredytów i wypadnie podobnie do trzeciego kwartału zeszłego roku. Tymczasem w czwartym kwartale 2010 r. banki udzieliły 14,3 tys. kredytów z dofinansowaniem.

REKLAMA

Polacy tradycyjnie niechętnie kupują nieruchomości na początku roku, ale mimo wszystko po osobach, kwalifikujących się do Programu Rodzina na Swoim, można było spodziewać się innych zachowań. Istnieje spore ryzyko, że już w kwietniu spadną ceny mieszkań, kwalifikowanych do programu RnS, a w kolejnych miesiącach wejdzie w życie nowelizacja programu, likwidująca zakupy na rynku wtórnym i dalej obniżająca średnią cenę mkw. Wówczas znalezienie odpowiedniego lokalu może stać się wyjątkowo trudne.

Dowiedz się także: Gdzie warto zaciągnąć kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości?

20 tys. zł więcej w ramach Rodziny na Swoim

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Z danych BGK wynika jednak, że amatorzy kredytów z dopłatami sięgają po coraz droższe mieszkania, bo średnia kwota kredytów znów poszła w górę. Pod koniec minionego roku wynosiła ona 196,2 tys. zł, a w tym roku dochodzi do 198,2 tys. zł. Gdy ten poziom porówna się ze średnim kredytem złotowym dla całego rynku, widać, że zdecydowanie oderwał się on od rzeczywistości. Według ZBP w czwartym kwartale 2010 r. średni kredyt w rodzimej walucie wynosił 179,6 tys. zł, czyli o około 20 tys. zł mniej niż średni kredyt, udzielony w ramach RnS. Widać, że kupujący mieszkania za kredyty z dopłatami, tuż przed planowanymi zmianami programu wybierają droższe nieruchomości, które już wkrótce mają „wypaść” z programu Rodzina na Swoim. Nie da się tego w żaden sposób uzasadnić zmianą cen nieruchomości na rynku. Choć na statystykę, związaną z kredytami z dofinansowaniem, może mieć również wpływ nieobecność singli. Osoby samotne, które kwybierają mniejsze i tańsze mieszkania, nie mogą korzystać z Programu Rodzina na Swoim.

Średnia wartość kredytu RnS (tys. zł)


Źródło: BGK

Spadek liczby kredytów na początku 2011 r.?

Jeśli udział kredytów z programu Rodzina na Swoim obecnie utrzymuje się na poziomie zbliżonym do tego z końca zeszłego roku, kiedy co czwarta hipoteka była zaciągnięta w ramach RnS, można prognozować sprzedaż na całym rynku. Zastosowanie analogii z IV kwartałem 2010 r. daje ok. 44 tys. kredytów mieszkaniowych w I kwartale 2011 r. Byłoby to mniej niż na początku zeszłego roku. Wtedy banki udzieliły 48,3 tys. kredytów. Sytuację może jednak zmienić wynik sprzedaży w marcu. Im bliżej wiosny, tym bardziej zwiększa się popyt na kredyty.

Polecamy serwis: Kredyty

Obostrzenia kredytów z dopłatami

REKLAMA

Kredyt, do którego przez 8 lat państwo dopłaca około połowę odsetek, co w całości 30-letniego kredytu stanowi ok. 20 proc. odsetek, kierowany jest do osób nie posiadających praw do nieruchomości. Mogą to być wyłącznie małżeństwa i rodzice samotnie wychowujący dziecko. Za taki kredyt są oni w stanie kupić mieszkanie o maksymalnej wielkości 75 mkw., przy czym dofinansowanie kredytu dotyczy lokali do 50 mkw. W ramach programu można również sfinansować zakup lub budowę domu. Warunek, to maksymalna powierzchnia 140 mkw., przy czym dopłata obejmuje 70 mkw. Cena metra kw. musi zmieścić się w limitach, ogłaszanych co kwartał. Różnią się one w zależności od województwa, inne są też dla stolic województw.

Zakończenie programu kredytów z dopłatami planowane jest na grudzień 2012 roku, wcześniej ma on zostać mocno zmodyfikowany. Obecnie w parlamencie trwają prace nad nowelizacją zasad przyznawania kredytów w ramach Rodziny na Swoim.

Halina Kochalska, Open Finance

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

Dlaczego premiera kontraktów na Ethereum jest ważną chwilą dla kryptowalut

Debiut funduszy ETF na największą z kryptowalut, czyli bitcoin, okazał się absolutnym sukcesem. Premiera tego instrumentu inwestycyjnego opartego o kryptowalutę pozwoliła na dostęp do zakupów BTC inwestorom instytucjonalnym, a to podbiło cenę do kryptowaluty do rekordowych poziomów. Choć regulacyjna saga i batalia banków inwestycyjnych oraz emitentów funduszy trwała kilka lat, zakończyła się sukcesem. W marcu bitcoin osiągnął rekordową cenę ponad $73 000 i choć od tamtej pory jego kurs uległ korekcie, to nadal utrzymuje się powyżej $63 000, a więc znacznie wyżej niż w ubiegłych latach. 

Zadbaj o siebie i swoje przywództwo, czyli wyzwania współczesnego menedżera

Dzisiejszy świat zarządzania wymaga od menedżerów nieustannej ewolucji. Hasło „menedżer od nowa” może oznaczać zarówno rozpoczęcie czegoś od początku, jak i wprowadzenie zmian poprawiających istniejący stan rzeczy. W obliczu dzisiejszych wyzwań, pełnych zawirowań i rozlicznych ścieżek, nowoczesne zarządzanie staje się sztuką balansowania między tradycją a innowacją.

REKLAMA

Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

REKLAMA