| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Dlaczego coraz mniej osób korzysta z programu Rodzina na Swoim?

Dlaczego coraz mniej osób korzysta z programu Rodzina na Swoim?

Dlaczego maleje popularność programu Rodzina na Swoim? W dwóch pierwszych miesiącach 2011 r. Polacy rzadziej kupowali mieszkania z rządową dopłatą. Eksperci zwracają jednak uwagę na fakt, że większym zainteresowaniem cieszyły się droższe lokale.

Jak podaje odpowiedzialny za program Bank Gospodarstwa Krajowego w styczniu klienci zaciągnęli 3,9 tys. kredytów z dopłatami, a w lutym – niecałe 3,4 tys. Jeśli marzec będzie podobny, to I kwartał zamknie się liczbą niecałych 11 tys. kredytów i wypadnie podobnie do trzeciego kwartału zeszłego roku. Tymczasem w czwartym kwartale 2010 r. banki udzieliły 14,3 tys. kredytów z dofinansowaniem.

Polacy tradycyjnie niechętnie kupują nieruchomości na początku roku, ale mimo wszystko po osobach, kwalifikujących się do Programu Rodzina na Swoim, można było spodziewać się innych zachowań. Istnieje spore ryzyko, że już w kwietniu spadną ceny mieszkań, kwalifikowanych do programu RnS, a w kolejnych miesiącach wejdzie w życie nowelizacja programu, likwidująca zakupy na rynku wtórnym i dalej obniżająca średnią cenę mkw. Wówczas znalezienie odpowiedniego lokalu może stać się wyjątkowo trudne.

Dowiedz się także: Gdzie warto zaciągnąć kredyt hipoteczny na 100% wartości nieruchomości?

Z danych BGK wynika jednak, że amatorzy kredytów z dopłatami sięgają po coraz droższe mieszkania, bo średnia kwota kredytów znów poszła w górę. Pod koniec minionego roku wynosiła ona 196,2 tys. zł, a w tym roku dochodzi do 198,2 tys. zł. Gdy ten poziom porówna się ze średnim kredytem złotowym dla całego rynku, widać, że zdecydowanie oderwał się on od rzeczywistości. Według ZBP w czwartym kwartale 2010 r. średni kredyt w rodzimej walucie wynosił 179,6 tys. zł, czyli o około 20 tys. zł mniej niż średni kredyt, udzielony w ramach RnS. Widać, że kupujący mieszkania za kredyty z dopłatami, tuż przed planowanymi zmianami programu wybierają droższe nieruchomości, które już wkrótce mają „wypaść” z programu Rodzina na Swoim. Nie da się tego w żaden sposób uzasadnić zmianą cen nieruchomości na rynku. Choć na statystykę, związaną z kredytami z dofinansowaniem, może mieć również wpływ nieobecność singli. Osoby samotne, które kwybierają mniejsze i tańsze mieszkania, nie mogą korzystać z Programu Rodzina na Swoim.


Źródło: BGK

Jeśli udział kredytów z programu Rodzina na Swoim obecnie utrzymuje się na poziomie zbliżonym do tego z końca zeszłego roku, kiedy co czwarta hipoteka była zaciągnięta w ramach RnS, można prognozować sprzedaż na całym rynku. Zastosowanie analogii z IV kwartałem 2010 r. daje ok. 44 tys. kredytów mieszkaniowych w I kwartale 2011 r. Byłoby to mniej niż na początku zeszłego roku. Wtedy banki udzieliły 48,3 tys. kredytów. Sytuację może jednak zmienić wynik sprzedaży w marcu. Im bliżej wiosny, tym bardziej zwiększa się popyt na kredyty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Sponsorowany

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

HADY KANCELARIA PRAWA GOSPODARCZEGO I PRAWA PRACY

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »