| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > Czy opłaca się zamienić mieszkanie na dom?

Czy opłaca się zamienić mieszkanie na dom?

Za dom pod Warszawą trzeba przeciętnie zapłacić 699 tys. zł. Zdaniem ekspertów tyle wynosi średnia cena ofertowa. Jak kształtowały się ceny ofertowe domów rok temu?

Z ofert, dostępnych na warszawskich targach mieszkań i domów, zebranych przez Opne Ofice, wynika, że obserwowany od 2008 roku systematyczny spadek przeciętnych cen domów wyhamowuje. Zgodnie z ofertą deweloperów z marca br., mediana ceny metra kwadratowego domu w Warszawie lub jej okolicach wyniosła 4595 zł. To o 1,5 proc. mniej niż przed rokiem, ale w porównaniu z jesienią 2010 roku odnotowalno już wzrost o 1,2 proc. To pierwszy taki przypadek od czasu, kiedy prowadzone są obserwacje, czyli od wiosny 2008 roku.

Jeszcze mniej zmieniła się cena całości inwestycji. Mediana cen domów, oferowanych na stołecznych targach, utrzymuje się na poziomie 699 tys. zł, a to zaledwie o 0,14 proc. mniej niż rok temu, kiedy wyniosła ona 700 tys. zł. Zmniejszyła się za to – i to znacznie – powierzchnia działek, na których sadowione są budynki. Przeciętna mediana wielkości działki wyniosła 410 m2, czyli o 18 proc. mniej niż rok temu, kiedy opiewała na 500 m2. Skurczył się także metraż oferowanych domów – ze 165 m2 przed rokiem do 158 m2 w marcu br., czyli o 4,2 proc.

Rzuca się w oczy relatywnie niewielkie zróżnicowanie cenowe ofert. Zwłaszcza, jeśli popatrzeć na cenę metra kwadratowego powierzchni użytkowej domu. Obecnie środkowe 50 proc. ofert znajduje się w bardzo wąskim przedziale, pomiędzy 4310 a 4780 zł, podczas gdy przed rokiem wynosił on od 4010 do 5160 zł. Ubyło zarówno tych najtańszych, jak i najdroższych ofert. Można przypuszczać, że te pierwsze, z racji na atrakcyjną cenę, szybciej znalazły nabywców. Z kolei droższych ubyło, co widać choćby po skromnej liczbie ofert w cenie od miliona złotych wzwyż, ponieważ najprawdopodobniej deweloperzy przystopowali i odłożyli realizację inwestycji na później bądź zmodyfikowali je, celując w klienta o mniej zasobnym portfelu.

Powyższe czynniki spowodowały, że maksymalna cena domu z segmentu ekonomicznego, do którego zaliczamy najtańszą ćwiartkę zebranych ofert, wzrosła z 580 tys. zł przed rokiem do blisko 607 tys. zł obecnie, czyli o 4,6 proc. Przy jednoczesnym spadku maksymalnej dla tego segmentu powierzchni oferowanych domów o 3,9 proc. (6 m2), do 135 m2, nie powinien dziwić spory, bo 7,4-proc. wzrost ceny metra kwadratowego domu – z 3889 zł do 4312 zł. Jedyną pozytywną zmianą jest wzrost wielkości największej działki, oferowanej w tym segmencie, o ponad 8,5 proc., do 334 m2.

Przeczytaj również: 10 sposobów na zakup taniego mieszkania – porada

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Adrianna Michałowicz

Aplikant adwokacki

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »