REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak zdobyć pieniądze na drugie mieszkanie?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Magdalena Piórkowska
Tylko jeden bank podczas obliczania zdolności kredytowej uwzględni przyszłe dochody z najmu.
Tylko jeden bank podczas obliczania zdolności kredytowej uwzględni przyszłe dochody z najmu.

REKLAMA

REKLAMA

Przeważnie banki nie posiadają ofert, dostosowanych do potrzeb osób, które chcą kupić większe mieszkanie, zaś poprzedni lokal przeznaczyć pod wynajem. Tymczasem koszty utrzymania starej nieruchomości zaniżają naszą zdolność kredytową – podkreślają eksperci. Która instytucja finansowa skłonna jest mimo wszystko pożyczyć nam dodatkowe 100 tys. zł na kupno drugiego lokalu mieszkaniowego?

Posiadasz mieszkanie i planujesz zamienić je na większe? Jeśli potrzebny jest Ci kredyt hipoteczny, zachowanie poprzedniej nieruchomości może okazać się trudne, nawet jeśli po przeprowadzce planujesz ją wynająć. Przy określaniu zdolności kredytowej bank chętniej uwzględni koszty, związane z posiadaniem dotychczasowego lokalu, niż potencjalne przyszłe przychody, przysparzane przez lokatorów. Na rynku można jednak znaleźć wyjątek.

REKLAMA

Wpływ przychodu z wynajmu na zdolność kredytową

REKLAMA

Getin Bank podczas badania zdolności kredytowej klienta weźmie pod uwagę przyszłe dochody z najmu mieszkania, zajmowanego w chwili wnioskowania o pożyczkę przez właściciela. Oczywiście będzie to możliwe w przypadku kredytu, zaciąganego w celu nabycia kolejnego mieszkania, pod warunkiem, że poprzednie po przeprowadzce trafi na rynek najmu. W beczce miodu tkwi jednak łyżka dziegciu. Bank do badania zdolności kredytowej przyjmie tylko 70 proc. potencjalnego dochodu z najmu. Jak może to wpłynąć na zdolność kredytową?

Przyjmijmy, że właściciel posiada w stolicy dwupokojowe mieszkanie o wartości 350 tys. zł. Uwzględniając wszystkie koszty, podatki i okresy niewynajęcia, można przyjąć, że możliwy do osiągnięcia dochód z wynajmu takiej nieruchomości sięgnie 1250 zł miesięcznie . Do badania zdolności kredytowej bank przyjmie 70% tej kwoty, czyli 875 zł. Do tego dochodzą obostrzenia rekomendacji T, która ogranicza wysokość rat kredytów do 65% dochodów netto kredytobiorcy. W efekcie z tytułu posiadania mieszkania, które ma zostać przeznaczone na wynajem, można obsługiwać kredyt o racie wyższej o 568,75 zł. Gdyby dług miał zostać zaciągnięty na 30 lat, a jego oprocentowanie wynosiłoby równowartość przeciętnego oprocentowania na rynku, a więc 5,69%, możliwe byłoby zaciągnięcie kredytu wyższego o około 98 tys. zł.
Długość najmu

Dowiedz się także: Czy opłaca się kupić tanie mieszkanie od komornika?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Większość banków nie pozwala jednak na uwzględnienie potencjalnych dochodów w analizie zdolności kredytowej. Jeśli kredytobiorca chciałby, aby zyski z najmu zajmowanego obecnie lokalu podwyższyły mu zdolność kredytową, musiałby legitymować się przychodami, uzyskiwanymi już z tego tytułu. Jedynym rozwiązaniem byłoby więc wynajęcie posiadanego obecne mieszkania przed wystąpieniem o kredyt na kolejną nieruchomość. Wydaje się to zbyt karkołomnym rozwiązaniem, aby znalazło ono powszechne zastosowanie. Aby podwyższyć obecnie posiadaną zdolność kredytową, należałoby bowiem zwolnić posiadany lokal i przenieść się do rodziny lub przyjaciół. Okres takiej przeprowadzki stanowi kolejną barierę. Aby bank uwzględnił dochody, osiągane z wynajmowania lokalu, trzeba je osiągać minimum przez trzy miesiące – w przypadku Banku Pocztowego – i pół roku w euro banku i mBanku. W BZ WBK nie istnieje minimalny, wymagany okres, ale dochód musi zostać wykazany w rocznej deklaracji PIT. Nie sposób też nie wspomnieć o tym, że zyski z najmu muszą być osiągane legalnie. Na nic zda się w tym przypadku wynajmowanie mieszkania „na czarno".

W większości badanych banków dochód z najmu musi być osiągany przez ostatnich 12 miesięcy, aby został uznany za dochód kredytobiorcy. Taka sytuacja ma miejsce aż w 14 na 20 instytucji. Najbardziej konserwatywny pod tym względem jest bank Nordea. W nim to należy osiągać dochód z najmu przez ostatnie 24 miesiące. Dodatkowo instytucja sprawdzi, czy w tym okresie najemca płacił regularnie czynsz.

Polecamy serwis: Lokaty

Umowa najmu

Ponadto większość banków chciałaby, aby kredytobiorca posiadał aktualną umowę najmu. Polbank w standardowych warunkach oczekuje, że będzie ona bezterminowa, ale skory jest od tego warunku odstąpić. W Banku Pocztowym, Citi Handlowym i eurobanku umowa ma obowiązywać przez odpowiednio sześć, dziewięć i dwanaście miesięcy, a w BNP Paribas Fortis – poprzednie trzy miesiące. Aktualnej umowy nie będzie natomiast wymagał Bank DnB NORD i Raiffeisen Bank.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA