Czy obserwujemy koniec „Rodziny na Swoim”?
REKLAMA
REKLAMA
Pierwsze i najważniejsze obecnie pytanie: Czy Rodzina na Swoim kończy się?
REKLAMA
Tak, ten program rządowy zmierza ku końcowi. Nie będzie to jednak koniec nagły, ani nie nastąpi w przeciągu najbliższego roku. Rząd zamierza stopniowo ograniczać zasięg programu, by go ostatecznie zakończyć. Ostatnie wnioski, według planów rządowych, mogą wpływać do 31 grudnia 2012 roku, czyli czasu jest jeszcze wystarczająco dużo, by uzyskać preferencyjny kredyt.
RnS także dla singli
Nie, rząd nie zamierza zmieniać tej zasady, będącej jednocześnie fundamentem programu. Rodzina na Swoim dotyczyć ma tylko małżeństw lub osób samotnie wychowujących dzieci. Z tego względu nie będzie dopłat dla tzw. singli. Rząd planuje ponadto ograniczyć maksymalny wiek docelowych właścicieli nieruchomości do 35 lat. Obecnie brak takiego limitu pozwalał na zakup nieruchomości w ramach tego programu nawet osobom na emeryturze.
Przeczytaj również: Kupić czy wynajmować?
Czy nastąpi wyłączenie rynku wtórnego z programu?
Niestety tak, rząd PO planuje wycofać dopłaty do zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Ze względu na różnicę w cenie mieszkań na rynku pierwotnym, jest to ogromne cięcie programu. Nie zmieni się za to limit metrażu lokali w ramach RnS. W dalszym ciągu ograniczeniem będzie 75m kw. dla lokalu mieszkalnego i 140m kw. dla domu.
Jeśli Rodzina na swoim, to tylko dla nieruchomości na obrzeżach miast
Kolejną zmiana, która wraz z poprzednią wpływa na znaczące ograniczenie zasięgu programu, jest zmniejszenie współczynnika, według którego oblicza się maksymalną cenę 1 m kw. mieszkania. Obecnie wynosi on 1,4, po reformie ma być to już jedynie 1,1. Oznacza to, że mieszkania w centrum miast, których koszt jednego metra kwadratowego z zasady jest wyższy, wypadną z zasięgu programu Rodzina na Swoim. Już w tej chwili mieszkania w warszawskim Śródmieściu nie wchodzą w zakres programu, po zmianach strefa bez RnS rozszerzy się na kolejne dzielnice miasta.
Polecamy serwis: Kredyty
RnS tylko dla Polaków?
REKLAMA
Nie, program ten dotyczy wyłącznie rezydentów polskich. Należy więc zauważyć, że osoby zamieszkujące i pracujące poza granicami naszego państwa od ponad 6 miesięcy nie mogą uzyskać kredytu na preferencyjnych zasadach. Z kolei potencjalni kredytobiorcy o innym obywatelstwie niż polskie, ale posiadający status rezydenta, mogą wnioskować o kredyt w ramach programu Rodzina na Swoim.
Program Rodzina na Swoim, mimo iż w ciągu najbliższego roku nie zakończy się, zostaje mocno okrojony. Szczególnie osoby, chcące zakupić nieruchomość na rynku wtórnym, mające powyżej 35 lat lub szukające nieruchomości w centralnych dzielnicach miast, powinny rozpocząć jak najszybciej starania o finansowanie. Rynek pierwotny mieszkań na obrzeżach do końca 2012 roku jest w miarę bezpieczny.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.