REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy obserwujemy koniec „Rodziny na Swoim”?

Jan Bijas
Dyrektor Generalny Salomon Finance
 Salomon Finance
doradztwo kredytowe
Michał  Wójtowicz
Ekspert Kredytowy Salomon Finance
Nieprawdą jest, że każdy singiel będzie mógł skorzystać z programu
Nieprawdą jest, że każdy singiel będzie mógł skorzystać z programu "Rodzina na Swoim".
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

W ostatnich miesiącach z powodu nadchodzących, rządowych zmian w programie „Rodzina na Swoim”, powstało wiele plotek i przeinaczeń na temat jego przyszłości. Ile prawdy znajduje się w informacjach, dotyczących tego popularnego w ostatnich latach programu? W tym artykule eksperci postarają się oddzielić fakty od mitów.

Pierwsze i najważniejsze obecnie pytanie: Czy Rodzina na Swoim kończy się?

REKLAMA

Tak, ten program rządowy zmierza ku końcowi. Nie będzie to jednak koniec nagły, ani nie nastąpi w przeciągu najbliższego roku. Rząd zamierza stopniowo ograniczać zasięg programu, by go ostatecznie zakończyć. Ostatnie wnioski, według planów rządowych, mogą wpływać do 31 grudnia 2012 roku, czyli czasu jest jeszcze wystarczająco dużo, by uzyskać preferencyjny kredyt.

RnS także dla singli

Nie, rząd nie zamierza zmieniać tej zasady, będącej jednocześnie fundamentem programu. Rodzina na Swoim dotyczyć ma tylko małżeństw lub osób samotnie wychowujących dzieci. Z tego względu nie będzie dopłat dla tzw. singli. Rząd planuje ponadto ograniczyć maksymalny wiek docelowych właścicieli nieruchomości do 35 lat. Obecnie brak takiego limitu pozwalał na zakup nieruchomości w ramach tego programu nawet osobom na emeryturze.

Przeczytaj również: Kupić czy wynajmować?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Czy nastąpi wyłączenie rynku wtórnego z programu?

Niestety tak, rząd PO planuje wycofać dopłaty do zakupu nieruchomości na rynku wtórnym. Ze względu na różnicę w cenie mieszkań na rynku pierwotnym, jest to ogromne cięcie programu. Nie zmieni się za to limit metrażu lokali w ramach RnS. W dalszym ciągu ograniczeniem będzie 75m kw. dla lokalu mieszkalnego i 140m kw. dla domu.

Jeśli Rodzina na swoim, to tylko dla nieruchomości na obrzeżach miast

Kolejną zmiana, która wraz z poprzednią wpływa na znaczące ograniczenie zasięgu programu, jest zmniejszenie współczynnika, według którego oblicza się maksymalną cenę 1 m kw. mieszkania. Obecnie wynosi on 1,4, po reformie ma być to już jedynie 1,1. Oznacza to, że mieszkania w centrum miast, których koszt jednego metra kwadratowego z zasady jest wyższy, wypadną z zasięgu programu Rodzina na Swoim. Już w tej chwili mieszkania w warszawskim Śródmieściu nie wchodzą w zakres programu, po zmianach strefa bez RnS rozszerzy się na kolejne dzielnice miasta.

Polecamy serwis: Kredyty

RnS tylko dla Polaków?

REKLAMA

Nie, program ten dotyczy wyłącznie rezydentów polskich. Należy więc zauważyć, że osoby zamieszkujące i pracujące poza granicami naszego państwa od ponad 6 miesięcy nie mogą uzyskać kredytu na preferencyjnych zasadach. Z kolei potencjalni kredytobiorcy o innym obywatelstwie niż polskie, ale posiadający status rezydenta, mogą wnioskować o kredyt w ramach programu Rodzina na Swoim.

Program Rodzina na Swoim, mimo iż w ciągu najbliższego roku nie zakończy się, zostaje mocno okrojony. Szczególnie osoby, chcące zakupić nieruchomość na rynku wtórnym, mające powyżej 35 lat lub szukające nieruchomości w centralnych dzielnicach miast, powinny rozpocząć jak najszybciej starania o finansowanie. Rynek pierwotny mieszkań na obrzeżach do końca 2012 roku jest w miarę bezpieczny.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA