| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Budżet Domowy > Tanie mieszkanie > W których dzielnicach Krakowa można znaleźć atrakcyjne mieszkania?

W których dzielnicach Krakowa można znaleźć atrakcyjne mieszkania?

W I kwartale 2011 roku metr kwadratowy mieszkania w Krakowie kosztował średnio 7,5 tys. zł. Czy to dużo, w porównaniu ze stolicą? Eksperci od nieruchomości uważają, że nie. Podkreślają oni, że ceny ofertowe w Krakowie spadły o 2,6 proc., w porównaniu z analogicznym okresem w 2010 roku.

Kraków jest jednym z najchętniej wybieranych miejsc do życia. Ceniony jest za swój niepowtarzalny klimat. W przeciwieństwie do Warszawy, uważany jest za „metropolię z ludzką twarzą”, gdzie żyje się w mniejszym tempie oraz taniej. - Ceny nieruchomości w Krakowie są o 17 proc. niższe niż w stolicy – mówi Przemysław Kotwicki, dyrektor serwisu ogłoszeń otoDom.pl.   W I kwartale 2011 roku mieszkanie można było kupić w Krakowie średnio za 7,5 tys. zł/m2 – o 2,6 proc. taniej w stosunku do roku ubiegłego – podczas gdy w Warszawie stawka za m2 lokalu wyniosła 9,1 tys. zł.

- Prym na krakowskim rynku nieruchomości wiedzie Podgórze i Krowodrza – dzielnic tych dotyczy odpowiednio 10,2 proc. i 8,8 proc. wszystkich ogłoszeń, dotyczących Krakowa, opublikowanych w IV kwartale 2010 roku – podsumowuje Przemysław Kotwicki.

- Obydwie dzielnice cieszą się też dużą popularnością wśród poszukujących mieszkań w Krakowie – mówi Konrad Koniarz, dyrektor biura nieruchomości GrupaB12. – W przypadku Podgórza, w ostatnich 2-3 latach wzrosło znaczenie dwóch osiedli – Zabłocia i Płaszowa. Inwestycje drogowe i komunikacyjne sprawiły, że Płaszów oferuje obecnie nowe osiedla, najlepiej skomunikowane i położone najbliżej centrum miasta.

Dowiedz się także: Jak nie dać się oszukać pośrednikowi?

Również ceny mieszkań w tej lokalizacji są przystępne. Z analizy ogłoszeń, dotyczących dzielnicy Podgórze, opublikowanych w serwisie otoDom.pl od października do grudnia 2010 roku, wynika, że średnia cena m2 mieszkania w tej lokalizacji wynosiła niecałe 7 tys. zł. Z kolei Krowodrza to druga po Śródmieściu, najdroższa dzielnica Krakowa – średnia cena oferowanych w niej mieszkań plasuje się w okolicach 8 tys. zł/m2., dla porównania metr kwadratowy lokalu mieszkaniowego w Śródmieściu kosztuje średnio 8,7 tys. zł/ m2. Dlaczego Krowodrzę zalicza się do drogich dzielnic?

- Jest to koszt poniesiony w związku z lokalizacją blisko centrum oraz świetną komunikacją z pozostałymi częściami miasta, dworcem głównym PKP i mniejszymi stacjami kolejowymi, lotniskiem w Balicach czy dostępem do kilku alternatywnych wjazdów na obwodnicę Krakowa – tłumaczy Konrad Koniarz. Krowodrza może także poszczycić się dużą ilością terenów zielonych – wystarczy wymienić Błonia, bulwary Wisły i Rudawy, Aleję Waszyngtona, Park Jordana, Park Krakowski czy Las Wolski wraz z zoo. Tutaj również znajduje się największe skupisko uczelni wyższych na terenie Krakowa – w tym rejonie usytuowane są m.in. Akademia Górniczo-Hutnicza, Uniwersytet Jagielloński, Uniwersytet Pedagogiczny i Politechnika Krakowska. Dlatego ta dzielnica oferuje najwięcej mieszkań pod wynajem.

Polecamy serwis: Karty kredytowe

Czytaj także

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Najtańsze mieszkania w Krakowie można nabyć na Bieżanowie i w Nowej Hucie, do najdroższych dzielnic zaliczają się Śródmieście i Krowodrza.
Najtańsze mieszkania w Krakowie można nabyć na Bieżanowie i w Nowej Hucie, do najdroższych dzielnic zaliczają się Śródmieście i Krowodrza.

Ochrona danych pracowników. Zmiany 201969.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Kafliński

Radca prawny. Ekspert w zakresie prawa kapitałowego, funduszy inwestycyjnych oraz prawa korporacyjnego i cywilnego.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »