reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Firma za granicą > Kumulacja pochodzenia towarów a wysokość należnego cła - porada

Kumulacja pochodzenia towarów a wysokość należnego cła - porada

Pochodzenie towarów jest bardzo ważnym elementem, który wpływa w znaczącym stopniu na wysokość należnego cła. Kumulacja pochodzenia jest jednym ze sposobów określenia pochodzenia towarów. Jakie są rodzaje kumulacji? Jak określona została kwestia wywozu towarów z preferencyjnym pochodzeniem w oparciu o kumulację?

Pochodzenie towarów jest bardzo ważnym elementem, który wpływa w znaczącym stopniu na wysokość należnego cła. Określenie czy dany towar będzie korzystał z preferencji taryfowych przyznanych na podstawie zawartych umów międzynarodowych i wprowadzonych autonomicznych regulacji wspólnotowych wymaga zastosowania szeregu zasad określonych w przepisach celnych. Kumulacja pochodzenia jest jednym ze sposobów określenia pochodzenia towarów. 

Zgodnie z tą zasadą, użycie w produkcji towaru produktów, które pochodzą z krajów, które są stroną danej umowy, przy spełnieniu warunków określonych w przepisach wspólnotowych, umożliwia nadanie temu produktowi preferencyjnego pochodzenia kraju - strony umowy. Na przykład, przy produkcji towarów w Polsce, oprócz produktów z Polski, używane są produkty z Egiptu i z Turcji. Biorąc pod uwagę, że Unia Europejska ma podpisaną umowę z Turcją, w celu nadania towarowi preferencyjnego unijnego pochodzenia przy zastosowaniu kumulacji pochodzenia, komponenty z Turcji są traktowane jak komponenty wspólnotowe. 

Polecamy: Jaka forma reklamacji zainteresuje klientów?

Produkty te traktowane są tak jakby pochodziły z kraju, w którym wytwarzany jest towar, czyli w tym wypadku z obszaru Wspólnoty.

Towar, który uzyskał preferencyjne pochodzenie w oparciu o kumulację pochodzenia może być wywieziony z odpowiednim dowodem pochodzenia tylko do kraju, z którym zawarta jest odpowiednia umowa. Głównym założeniem stosowania kumulacji jest ułatwienie w nadaniu towarom preferencyjnego pochodzenia, co w znacznym stopniu wpływa na zacieśnienie współpracy gospodarczej pomiędzy stronami danej umowy. Przedsiębiorcy bowiem, chętniej będą używać w produkcji półprodukty, które mogą służyć do nadania towarowi preferencyjnego pochodzenia.

Główne rodzaje kumulacji są następujące:
- kumulacja dwustronna (z preferencji w zakresie pochodzenia towarów korzystają strony umowy dwustronnej, bez odniesienia do innych krajów lub regionów),
- kumulacja regionalna (preferencyjne reguły pochodzenia odnoszą się do ugrupowania regionalnego),
- kumulacja wielostronna, odnosi się do umów, które umożliwiają kumulowanie pochodzenia w ramach strefy wolnego handlu, do której należą więcej niż dwa kraje.
- kumulacja rozszerzona oznacza system, w którym uczestnictwo uzależnione jest od dopuszczenia przez Komisję Europejską na wniosek jednego z krajów korzystających, na mocy którego materiały pochodzącego z kraju, z którym UE ma podpisaną umowę o wolnym handlu uznaje się za materiały pochodzącego z danego kraju.

Polecamy: Jak optymalizować koszty w małej firmie?

Marek Szymański
Senior Manager w firmie doradczej KPMG

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

KPMG

Firma Doradcza KPMG

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Kumulacja pochodzenia towarów ma znaczenie przy określaniu wysokości cła.
Kumulacja pochodzenia towarów ma znaczenie przy określaniu wysokości cła.

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Anna Bierła

Ekspert Aferry.pl, specjalista ds. marketingu.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama