REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy odmowa ogłoszenia upadłości ma wpływ na odpowiedzialność członka zarządu spółki?

Należy również pamiętać o regulacji art. 299 § 1-2 k.s.h., która przewiduje szczególny reżim odpowiedzialności w odniesieniu do członków zarządów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Należy również pamiętać o regulacji art. 299 § 1-2 k.s.h., która przewiduje szczególny reżim odpowiedzialności w odniesieniu do członków zarządów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (u.p.u.n.), każdy z członków zarządu spółki ma obowiązek zgłosić wniosek o ogłoszenie jej upadłości w terminie dwóch tygodni od dnia, gdy spółka zaprzestanie wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych lub gdy zobowiązania spółki przekroczą wartość jej majątku. Jak wygląda odpowiedzialność członków zarządu przy odmowie upadłości?

Co od zasady odpowiedzialność członka zarządu spółki nie jest uzależniona od tego, czy sąd ogłosi upadłość spółki, lecz od samego skutecznego złożenia wniosku w przedmiocie ogłoszenie upadłości.

REKLAMA

Na wstępie należy zauważyć, że do spółek reprezentowanych przez zarząd należą spółka partnerska (opcjonalnie), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.

Jak wynika z art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (u.p.u.n.), każdy z członków zarządu spółki ma obowiązek zgłosić wniosek o ogłoszenie jej upadłości w terminie dwóch tygodni od dnia, gdy spółka zaprzestanie wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych lub gdy zobowiązania spółki przekroczą wartość jej majątku.

Zgodnie z art. 21 ust. 3 u.p.u.n., w przypadku nie dopełnienia powyższego obowiązku, członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą.

Niezależnie, zgodnie z art. 373 ust. 1 pkt 1 u.p.u.n., wobec członka zarządu, który będąc do tego zobowiązanym ze swej winy nie złożył w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości może zostać orzeczone pozbawienie na okres od trzech do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Co powinieneś wiedzieć o umowach prowadząc firmę budowlaną?

REKLAMA

Ponadto, zgodnie z art. 586 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (k.s.h.), członek zarządu, który nie dopełnienia obowiązku zgłoszenia wniosku o upadłość spółki popełnia przestępstwo zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Należy również pamiętać o regulacji art. 299 § 1-2 k.s.h., która przewiduje szczególny reżim odpowiedzialności w odniesieniu do członków zarządów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania, przy czym członek zarządu może się uwolnić od tej odpowiedzialności, m.in. jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości.

Należy zauważyć, że wszystkie ww. rodzaje odpowiedzialności uzależnione są od samego złożenia wniosku w przedmiocie ogłoszenie upadłości spółki, a nie od uwzględnienia tego wniosku przez sąd. Członek zarządu, który w przepisanym terminie złożył skutecznie wniosek o ogłoszenie upadłości spółki jest zwolniony od odpowiedzialności niezależnie od tego, czy sąd taki wniosek oddali, czy uwzględni. Ponadto, w przypadku odpowiedzialności na podstawie art. 299 § 1-2 k.s.h., członek zarządu może się również powoływać na złożenie wniosku w przedmiocie ogłoszenia upadłości przez inne podmioty, tj. np. wierzyciela.

Polecamy: Kiedy można wznowić postępowanie- fałszywe dowody?

Wymaga podkreślenia, że w każdym z powyższych reżimów odpowiedzialności zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości zwalnia członka zarządu od odpowiedzialności jedynie pod warunkiem, że jest ono skuteczne, tj. złożony wniosek w przedmiocie ogłoszenia upadłości nie został zwrócony przez sąd. Co do zasady, zwracane są wnioski, które nie spełniają wymogów formalnych. Wniosek, który został zwrócony jest traktowany w sensie formalno-prawnym, tak jakby nigdy nie został wniesiony i nie wywołuje on żadnych skutków prawnych.

Mikołaj Zdyb
Radca prawny w Kancelarii KPMG D.Dobkowski

Autopromocja
KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skuteczne zarządzanie zespołem: relacje i współpraca

W dzisiejszym, dynamicznie zmieniającym się środowisku biznesowym, skuteczne zarządzanie zespołem jest kluczowym czynnikiem sukcesu każdej organizacji. Budowanie relacji, współpraca oraz efektywna komunikacja stanowią fundamenty, na których opiera się sprawne funkcjonowanie zespołu.

Wniosek o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej warto złożyć do 3 czerwca 2024 r.

Przedsiębiorcy do 3 czerwca 2024 r. mają czas na złożenie wniosku o zwrot nadpłaty składki zdrowotnej. Co, jeśli przedsiębiorca nie złoży wniosku o zwrot nadpłaty?

Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

REKLAMA

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

REKLAMA

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA