REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Czy odmowa ogłoszenia upadłości ma wpływ na odpowiedzialność członka zarządu spółki?

Należy również pamiętać o regulacji art. 299 § 1-2 k.s.h., która przewiduje szczególny reżim odpowiedzialności w odniesieniu do członków zarządów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
Należy również pamiętać o regulacji art. 299 § 1-2 k.s.h., która przewiduje szczególny reżim odpowiedzialności w odniesieniu do członków zarządów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jak wynika z art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (u.p.u.n.), każdy z członków zarządu spółki ma obowiązek zgłosić wniosek o ogłoszenie jej upadłości w terminie dwóch tygodni od dnia, gdy spółka zaprzestanie wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych lub gdy zobowiązania spółki przekroczą wartość jej majątku. Jak wygląda odpowiedzialność członków zarządu przy odmowie upadłości?

Co od zasady odpowiedzialność członka zarządu spółki nie jest uzależniona od tego, czy sąd ogłosi upadłość spółki, lecz od samego skutecznego złożenia wniosku w przedmiocie ogłoszenie upadłości.

REKLAMA

Na wstępie należy zauważyć, że do spółek reprezentowanych przez zarząd należą spółka partnerska (opcjonalnie), spółka z ograniczoną odpowiedzialnością oraz spółka akcyjna.

Jak wynika z art. 21 ust. 2 ustawy z dnia 28 lutego 2003 r. Prawo upadłościowe i naprawcze (u.p.u.n.), każdy z członków zarządu spółki ma obowiązek zgłosić wniosek o ogłoszenie jej upadłości w terminie dwóch tygodni od dnia, gdy spółka zaprzestanie wykonywania swoich wymagalnych zobowiązań pieniężnych lub gdy zobowiązania spółki przekroczą wartość jej majątku.

Zgodnie z art. 21 ust. 3 u.p.u.n., w przypadku nie dopełnienia powyższego obowiązku, członkowie zarządu ponoszą odpowiedzialność odszkodowawczą.

Niezależnie, zgodnie z art. 373 ust. 1 pkt 1 u.p.u.n., wobec członka zarządu, który będąc do tego zobowiązanym ze swej winy nie złożył w terminie wniosku o ogłoszenie upadłości może zostać orzeczone pozbawienie na okres od trzech do dziesięciu lat prawa prowadzenia działalności gospodarczej na własny rachunek oraz pełnienia funkcji członka rady nadzorczej, reprezentanta lub pełnomocnika w spółce handlowej, przedsiębiorstwie państwowym, spółdzielni, fundacji lub stowarzyszeniu.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Co powinieneś wiedzieć o umowach prowadząc firmę budowlaną?

REKLAMA

Ponadto, zgodnie z art. 586 ustawy z dnia 15 września 2000 r. Kodeks spółek handlowych (k.s.h.), członek zarządu, który nie dopełnienia obowiązku zgłoszenia wniosku o upadłość spółki popełnia przestępstwo zagrożone grzywną, karą ograniczenia wolności albo pozbawienia wolności do roku.

Należy również pamiętać o regulacji art. 299 § 1-2 k.s.h., która przewiduje szczególny reżim odpowiedzialności w odniesieniu do członków zarządów spółek z ograniczoną odpowiedzialnością. Jeżeli egzekucja przeciwko spółce okaże się bezskuteczna, członkowie zarządu odpowiadają solidarnie za jej zobowiązania, przy czym członek zarządu może się uwolnić od tej odpowiedzialności, m.in. jeżeli wykaże, że we właściwym czasie zgłoszono wniosek o ogłoszenie upadłości.

Należy zauważyć, że wszystkie ww. rodzaje odpowiedzialności uzależnione są od samego złożenia wniosku w przedmiocie ogłoszenie upadłości spółki, a nie od uwzględnienia tego wniosku przez sąd. Członek zarządu, który w przepisanym terminie złożył skutecznie wniosek o ogłoszenie upadłości spółki jest zwolniony od odpowiedzialności niezależnie od tego, czy sąd taki wniosek oddali, czy uwzględni. Ponadto, w przypadku odpowiedzialności na podstawie art. 299 § 1-2 k.s.h., członek zarządu może się również powoływać na złożenie wniosku w przedmiocie ogłoszenia upadłości przez inne podmioty, tj. np. wierzyciela.

Polecamy: Kiedy można wznowić postępowanie- fałszywe dowody?

Wymaga podkreślenia, że w każdym z powyższych reżimów odpowiedzialności zgłoszenie wniosku o ogłoszenie upadłości zwalnia członka zarządu od odpowiedzialności jedynie pod warunkiem, że jest ono skuteczne, tj. złożony wniosek w przedmiocie ogłoszenia upadłości nie został zwrócony przez sąd. Co do zasady, zwracane są wnioski, które nie spełniają wymogów formalnych. Wniosek, który został zwrócony jest traktowany w sensie formalno-prawnym, tak jakby nigdy nie został wniesiony i nie wywołuje on żadnych skutków prawnych.

Mikołaj Zdyb
Radca prawny w Kancelarii KPMG D.Dobkowski

Autopromocja
KPMG Sp. z o.o.
Polska spółka z ograniczoną odpowiedzialnością i członek sieci KPMG składającej się z niezależnych spółek członkowskich stowarzyszonych z KPMG International Cooperative (“KPMG International”), podmiotem prawa szwajcarskiego

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Producenci miodów pitnych apelują o zmiany

Miód pitny jest jednym z najstarszych napojów alkoholowych, kojarzy się z polską kulturą czasów szlacheckich. Związek Pracodawców Polska Rada Winiarstwa apeluje o stosowne zmiany dla producentów miodów pitnych. Czy w Polsce może być boom na miody pitne na podobieństwo tego w USA? 

Wykaz podmiotów podlegających ochronie: 17 spółek strategicznych dla Polski

TVN oraz Polsat dołączą do wykazu firm strategicznych Polski – zapowiedział premier Donald Tusk. Obecnie wykaz ten obejmuje 17 spółek działających w branżach zajmujących się m.in. energetyką, paliwami czy dostawą usług telekomunikacyjnych.

Nowe obowiązki dla przedsiębiorców w związku z GSPR [komentarz ekspercki]

Firmy stoją przed kolejnym wyzwaniem. Od 13 grudnia 2024 roku unijne rozporządzenie o ogólnym bezpieczeństwie produktów (GPSR) wprowadza nowe obowiązki dla przedsiębiorców. Oznacza to surowsze kontrole i wysokie kary. Czy polskie firmy są na to gotowe? 

Firmy przestają mieć obawy przed inflacją i dlatego spodziewają się wzrostu sprzedaży swoich towarów i usług

Subindeks Barometru EFL dla branży produkcyjnej w czwartym kwartale tego roku wyniósł 51,1 pkt. i choć odnotował minimalny spadek w ujęciu kwartalnym (-0,3 pkt.), to jednak prezentuje się optymistycznie. Wszak odczyt przez cały 2024 rok utrzymał się powyżej progu 50 pkt., co oznacza, że firmy produkcyjne cały czas widzą perspektywy rozwoju swojego biznesu.

REKLAMA

Czy firmy w Polsce dbają o zrównoważony rozwój

Aż 40 proc. przedstawicieli działających w Polsce organizacji narzeka na niewystarczające zainteresowanie zarządu w obszar ESG. Tak wynika z badania przeprowadzonego przez LeasingTeam Group. 

Cyfrowe rozwiązania w firmie na drodze do ESG

Biznes obecnie to umiejętne łączenie efektywności operacyjnej i odpowiedzialności ekologicznej i społecznej. Chęć jednoczesnego zachowania konkurencyjności i odpowiedzialności związanej z ochroną środowiska wymaga sięgania po różne rozwiązania, np. cyfrowe. 

ESG w praktyce - jakie kroki podejmować, by zmiany były skuteczne?

Raportowanie ESG działa już w wielu branżach. W 2024 roku presja regulacyjna związana z ESG stała się kluczowym czynnikiem wpływającym na rynek nieruchomości komercyjnych. Chociaż inwestorzy traktują ESG jako wartość dodaną, a nie obciążenie, to nie brakuje wyzwań w tym kontekście. 

Raport: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe

Raport Francusko-Polskiej Izby Gospodarczej: Firmy w Polsce coraz bardziej zaangażowane w działania społeczne i środowiskowe. Jak firmy operujące na rynku polskim podchodzą do kwestii środowiskowych, społecznych i zarządzania przedsiębiorstwem (ESG)?

REKLAMA

Przedsiębiorców Mikołaj uszczęśliwiłby najbardziej, dając im gotówkę na podróże lub rozwój pasji. Poprawa finansów firmy już nie jest priorytetem

W co zainwestowaliby przedsiębiorcy, gdyby dostali 100 tys. zł od Mikołaja? Nieruchomości i firma są daleko. Work life balance jest na topie także u przedsiębiorców, a specyficzna biznesowa jego odmiana wskazuje na podróże i rozwijanie pasji.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r.

Umorzenie składek. Wnioski do ZUS można składać od 6 stycznia 2025 r. Kto może złożyć wniosek o umorzenie składek? Jakie warunki należy spełniać, by wystąpić z wnioskiem o umorzenie składek? Co będzie podlegało umorzeniu?

REKLAMA