reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Prawo > Spółki > ABC spółek > Jak zarządzać informacjami poufnymi w spółce publicznej?

Jak zarządzać informacjami poufnymi w spółce publicznej?

Przed upublicznieniem informacji poufnych osoby i podmioty, które je znają, są zobowiązane zachować ich poufność. Nie mogą także nabywać i zbywać papierów wartościowych emitenta, którego te informacje dotyczą, aż do momentu upublicznienia znanych im informacji poufnych.

Informacją poufną jest informacja dotycząca bezpośrednio lub pośrednio: emitentów, instrumentów finansowych, nabywania lub zbywania instrumentów finansowych, która nie została przekazana do publicznej wiadomości, a która po takim przekazaniu mogłaby w istotny sposób wpłynąć na cenę tych instrumentów finansowych lub na cenę powiązanych z nimi instrumentów pochodnych.

Informacja taka spełnia kilka warunków, a mianowicie:
1) jest precyzyjnie określona – wskazuje na okoliczności lub zdarzenia, które wystąpiły lub których wystąpienia można zasadnie oczekiwać, a jej charakter w wystarczającym stopniu umożliwia dokonanie oceny potencjalnego wpływu tych okoliczności lub zdarzeń na cenę lub wartość instrumentów finansowych;
2) mogłaby po przekazaniu do publicznej wiadomości w istotny sposób wpłynąć na cenę lub wartość instrumentów finansowych wówczas, gdy mogłaby zostać wykorzystana przy podejmowaniu decyzji inwestycyjnych przez racjonalnie działającego inwestora;
3) w odniesieniu do osób zajmujących się wykonywaniem dyspozycji dotyczących instrumentów finansowych – dotyczy składanych przez inwestora dyspozycji nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, przy spełnieniu przesłanek informacji precyzyjnej i istotnej.

Przeczytaj również: Czym są udziały uprzywilejowane w spółce z o.o.?

Krąg osób posiadających dostęp do informacji poufnych jest szeroki. Są to w szczególności: członkowie zarządu, rady nadzorczej, pracownicy, biegli rewidenci, maklerzy, doradcy, a także podmioty wykonujące określone prace na zlecenie spółki. Osoby te nie mogą ujawniać informacji poufnych, udzielać rekomendacji ani nakłaniać innych osób do nabycia lub zbycia instrumentów finansowych, których dotyczy ta informacja, a także umożliwiać lub ułatwiać osobom nieuprawnionym wejścia w posiadanie informacji poufnej w czasie trwania okresu zamkniętego.

Okresem zamkniętym jest:
1) okres od wejścia w posiadanie przez osobę fizyczną informacji poufnej dotyczącej emitenta lub instrumentów do przekazania tej informacji do publicznej wiadomości,
2) w przypadku raportu rocznego – dwa miesiące przed przekazaniem raportu do publicznej wiadomości,
3) w przypadku raportu półrocznego – miesiąc przed przekazaniem raportu do publicznej wiadomości,
4) w przypadku raportu kwartalnego – dwa tygodnie przed przekazaniem raportu do publicznej wiadomości.

Podmiot jest obowiązany do sporządzenia i prowadzenia odrębnych list osób fizycznych mających dostęp do określonych informacji poufnych, które pozostają z emitentem lub z innym podmiotem działającym w jego imieniu lub na jego rzecz w stosunku pracy, zlecenia lub innym stosunku prawnym o podobnym charakterze, w tym pełniących funkcje w organach nadzorczych emitenta. Emitent przekazuje te listy niezwłocznie na żądanie Komisji Nadzoru Finansowego.

Polecamy serwis Finanse

Przy wpisywaniu na listę osoby mającej dostęp do określonej informacji poufnej emitent poucza ją o karnych i administracyjnych konsekwencjach związanych z bezprawnym ujawnieniem informacji poufnych, w tym wynikających z ich nieodpowiedniego zabezpieczenia, lub wykorzystaniem takich informacji.

Fragment pochodzi z książki „Relacje inwestorskie. Ewolucja – Funkcjonowanie – Wyzwania” Danuty Dziawgo (Wydawnictwo Naukowe PWN, 2011). Wykorzystanie za wiedzą Wydawcy.

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Rogowska

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama