REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Regres w irlandzkim budownictwie postępuje

Subskrybuj nas na Youtube
Każdy, silniejszy spadek cen akcji, zarówno na GPW, jak i na zagranicznych parkietach, powinien dać początek fali zniżek.
Każdy, silniejszy spadek cen akcji, zarówno na GPW, jak i na zagranicznych parkietach, powinien dać początek fali zniżek.

REKLAMA

REKLAMA

Na początku dzisiejszego tygodnia może wyklarować się, jakie trendy będą dominować na rynkach ryzykownych aktywów w średnim terminie. Przed weekendem wiele już się wyjaśniło, ale pojawiło się również parę znaków zapytania. Wydaje się, że przesądzone zostały notowania surowców i euro.

Wyprzedaż na tych rynkach była tak duża, że trudno wierzyć, aby w szybkim czasie wróciły one do tendencji dominujących przez wcześniejsze tygodnie i miesiące. Natomiast na ostateczne sygnały sprzedaży czekamy na naszym rynku akcji, czy też szerzej – na giełdach rynków wschodzących oraz na globalnym rynku akcji. W tych wszystkich przypadkach każdy kolejny, większy spadek będzie praktycznie przesądzał o rozpoczęciu średniookresowej tendencji zniżkowej, która od tegorocznych szczytów może zabrać niskie kilkanaście procent. Dla inwestorów stało się jasne, że gospodarki weszły w mniej korzystną fazę niż miało to miejsce od wczesnej jesieni 2010 r. do początku wiosny tego roku. Chodzi o osłabienie dynamiki ożywienia koniunktury. W takich przypadkach nigdy nie wiadomo, dokąd zaprowadzi nowa tendencja. Tak jak latem 2010 r., prawdopodobne jest jedynie chwilowe obniżenie tempa rozwoju, ale równie dobrze odreagowanie może przynieść trwalsze ochłodzenie gospodarcze.

REKLAMA

Na razie nie ma powodów, by zakładać bardziej pesymistyczny z tych scenariuszy, choć pamiętajmy też, że globalny wzrost gospodarczy ma raczej umiarkowane tempo, a nie skrajnie wysokie. Obniżenie szybkości rozwoju z tych poziomów i tak niesie odczuwalne skutki.

Przeczytaj również: Czy srebrna bańka spekulacyjna pęknie?

Irlandzki rynek budowlany od 4 lat nie może podźwignąć się z kryzysu i nic nie wskazuje na to, żeby recesja dobiegała końca.

Rynek nieruchomości w Irlandii

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kwietniowy wskaźnik aktywności w irlandzkim budownictwie poszedł wyraźnie w dół, do 43,7 pkt. i tym samym utrzymał się w strefie, oznaczającej regres w branży. Ostatni raz powyżej 50 pkt., oznaczających poprawę koniunktury w sektorze, znalazł się 4 lata temu. Do pogorszenia się kwietniowego wyniku najbardziej przyczynił się segment budownictwa infrastrukturalnego. Wskaźnik załamał się z 43,3 pkt. w marcu do zaledwie 35,5 pkt. W budownictwie mieszkaniowym też nastąpił duży regres, z 47 pkt. do 41,5 pkt. Niewielka poprawa miała miejsce w budownictwie komercyjnym. Ciekawostkę stanowi fakt, koszty wytworzenia w dalszym ciągu rosną do poziomu najwyższego od lipca 2008 r.

Polecamy serwis: Kredyty

Rynek nieruchomości w Wielkiej Brytanii

Najnowsza ankieta Rightmove wykazała, że 33% Brytyjczyków, którzy w najbliższych 12 miesiącach zamierzają kupić pierwsze mieszkanie, spodziewa się wzrostu cen. W styczniu takie nastawienie przejawiało 22% kupujących. Jednocześnie udział tej grupy potencjalnych klientów w całkowitym popycie podniósł się o 3 pkt. proc., do 26%.

Zespół Analiz
Home Broker

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? [WYWIAD]

Czy w związku z blackoutem w Hiszpanii, mamy się czego obawiać? Czy polska infrastruktura energetyczna jest przygotowana na nagłe skoki zapotrzebowania lub sytuacje kryzysowe, jak ekstremalne warunki pogodowe czy awarie? Na te i inne pytania odpowiedział redakcji Infor.pl ekspert od technologii energetycznych (w tym OZE) z firmy Hynfra, partnera spółki Hydro Sanok Aleksander Naumann.

Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"

REKLAMA

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

REKLAMA