reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Jak budownictwo mieszkaniowe zmieniło się na wiosnę?

Jak budownictwo mieszkaniowe zmieniło się na wiosnę?

W marcu rozpoczęto dwa razy więcej budów niż w lutym. Zdaniem ekspertów tak dobry wynik zawdzięczamy m.in. sezonowemu ożywieniu. Czy 27-proc. wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę dobrze rokuje na przyszłość?

Budownictwo mieszkaniowe w marcu br., w porównaniu z trzecim miesiącem 2010 roku, odznaczało się wzrostem liczby rozpoczynanych budów i liczby wydanych pozwoleń na budowę. Negatywną dynamikę wciąż notuje obszar mieszkań, oddanych do użytkowania. Ich liczba spadła o 12,6% - porównując marzec tego i zeszłego roku. Wzrost na poziomie 6,6% zanotowała natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, a ilość mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, wzrosła o 27,1%. Podobne trendy malują dane o budownictwie mieszkaniowym za pierwsze trzy miesiące roku 2011 i 2010. Po pierwsze, spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wyniósł 18,4%. Z drugiej jednak strony o 13,6% wzrosła liczba rozpoczynanych budów, a o 5,2% - liczba wydawanych pozwoleń.

Po czterech miesiącach umiarkowanych spadków, liczba rozpoczynanych budów od początku roku notuje wzrost. W trzecim miesiącu wyniósł on 6,6% względem analogicznego okresu sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 17,3 tys. nowo rozpoczętych lokali. Największą dynamiką względem trzeciego miesiąca zeszłego roku charakteryzowały się wyniki działalności spółdzielni. Uruchomiły one w marcu budowę większej liczby mieszkań niż przed rokiem. Przyrost wyniósł o 42,4%. Jest to jednak efekt niskiej bazy – dane GUS mówią bowiem o tym, że w poprzednim miesiącu spółdzielnie rozpoczęły pracę nad 423 lokalami. W przypadku deweloperów analogiczny wzrost był mniejszy i wyniósł 8,2%. Efektem było jednak rozpoczęcie budowy 6771 mieszkań. Należy zauważyć, że udział tego gracza w całym rynku jest wielokrotnie większy niż w przypadku spółdzielni.

Prawdziwe, wiosenne ożywienie jest jednak widoczne, w porównaniu z marcowymi i lutowymi wynikami budownictwa mieszkaniowego. W marcu rozpoczęto bowiem budowy większej liczby mieszkań o 132,5% niż miesiąc wcześniej. Największą kontrybucję do tego wskaźnika mieli inwestorzy indywidualni, budując blisko półtora razy więcej. Aktywność deweloperów też znacząco wzrosła. Jej dynamika wyniosła 109,6%. Jest to jednak częściowo wynik działania czynników sezonowych. Porównując bowiem wyniki z trzech pierwszych miesięcy tego roku z analogicznym okresem 2010 roku, należy zauważyć znacznie skromniejszy wzrost liczby budów, rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych, o 16,6%. W przypadku deweloperów dynamika ta sięgnęła 14,5%.

Dowiedz się także: Z jakich powodów kupujemy mieszkania lub zamieniamy posiadane nieruchomości na inne?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

dr Adrianna Lewandowska, MBA

Założycielka i prezes Instytutu Biznesu Rodzinnego, doradca rodzin biznesowych, właścicielka firmy doradczej Lewandowska & Partnerzy.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama