REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak budownictwo mieszkaniowe zmieniło się na wiosnę?

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
W dalszym ciągu zbyt mało inwestycji budowlanych jest doprowadzanych do końca, za co wciąż winę ponosi kryzys.
W dalszym ciągu zbyt mało inwestycji budowlanych jest doprowadzanych do końca, za co wciąż winę ponosi kryzys.

REKLAMA

REKLAMA

W marcu rozpoczęto dwa razy więcej budów niż w lutym. Zdaniem ekspertów tak dobry wynik zawdzięczamy m.in. sezonowemu ożywieniu. Czy 27-proc. wzrost liczby wydanych pozwoleń na budowę dobrze rokuje na przyszłość?

Budownictwo mieszkaniowe w marcu br., w porównaniu z trzecim miesiącem 2010 roku, odznaczało się wzrostem liczby rozpoczynanych budów i liczby wydanych pozwoleń na budowę. Negatywną dynamikę wciąż notuje obszar mieszkań, oddanych do użytkowania. Ich liczba spadła o 12,6% - porównując marzec tego i zeszłego roku. Wzrost na poziomie 6,6% zanotowała natomiast liczba mieszkań, których budowę rozpoczęto, a ilość mieszkań, na których budowę wydano pozwolenia, wzrosła o 27,1%. Podobne trendy malują dane o budownictwie mieszkaniowym za pierwsze trzy miesiące roku 2011 i 2010. Po pierwsze, spadek liczby mieszkań oddanych do użytkowania wyniósł 18,4%. Z drugiej jednak strony o 13,6% wzrosła liczba rozpoczynanych budów, a o 5,2% - liczba wydawanych pozwoleń.

REKLAMA

Przybywa placów budowy

REKLAMA

Po czterech miesiącach umiarkowanych spadków, liczba rozpoczynanych budów od początku roku notuje wzrost. W trzecim miesiącu wyniósł on 6,6% względem analogicznego okresu sprzed roku. W liczbach bezwzględnych oznacza to 17,3 tys. nowo rozpoczętych lokali. Największą dynamiką względem trzeciego miesiąca zeszłego roku charakteryzowały się wyniki działalności spółdzielni. Uruchomiły one w marcu budowę większej liczby mieszkań niż przed rokiem. Przyrost wyniósł o 42,4%. Jest to jednak efekt niskiej bazy – dane GUS mówią bowiem o tym, że w poprzednim miesiącu spółdzielnie rozpoczęły pracę nad 423 lokalami. W przypadku deweloperów analogiczny wzrost był mniejszy i wyniósł 8,2%. Efektem było jednak rozpoczęcie budowy 6771 mieszkań. Należy zauważyć, że udział tego gracza w całym rynku jest wielokrotnie większy niż w przypadku spółdzielni.

Prawdziwe, wiosenne ożywienie jest jednak widoczne, w porównaniu z marcowymi i lutowymi wynikami budownictwa mieszkaniowego. W marcu rozpoczęto bowiem budowy większej liczby mieszkań o 132,5% niż miesiąc wcześniej. Największą kontrybucję do tego wskaźnika mieli inwestorzy indywidualni, budując blisko półtora razy więcej. Aktywność deweloperów też znacząco wzrosła. Jej dynamika wyniosła 109,6%. Jest to jednak częściowo wynik działania czynników sezonowych. Porównując bowiem wyniki z trzech pierwszych miesięcy tego roku z analogicznym okresem 2010 roku, należy zauważyć znacznie skromniejszy wzrost liczby budów, rozpoczynanych przez inwestorów indywidualnych, o 16,6%. W przypadku deweloperów dynamika ta sięgnęła 14,5%.

Dowiedz się także: Z jakich powodów kupujemy mieszkania lub zamieniamy posiadane nieruchomości na inne?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Coraz większy potencjał do zaspokojenia popytu

REKLAMA

W marcu ogólna liczba wydanych pozwoleń na budowę była o 27,1% większa niż rok wcześniej. W przypadku deweloperów wzrost sięgnął aż 64,4%. W sumie wydane zostały pozwolenia na wzniesienie 17,4 tys. lokali. Dla porównania, w lutym dotyczyło to 10,2 tys. mieszkań, a w ostatnich 12 miesiącach – przeciętnie 14,4 tysiąca.

W marcu już po raz dziesiąty z rzędu liczba wydanych pozwoleń na budowę była większa od liczby rozpoczynanych budów. Różnicę można jednak nazwać kosmetyczną. Wyniosła bowiem 147 nieruchomości. W dalszym ciągu potwierdza to hipotezę, zgodnie z którą powiększa się potencjał rynku do szybszego zaspokojenia potrzeb popytu. Inwestorzy, którzy posiadają prawomocne pozwolenie na budowę, nie muszą już czekać z przystąpieniem do realizacji inwestycji na wydanie decyzji administracyjnej.

Polecamy serwis: Kredyty

Liczba niezakończonych projektów rośnie

Marzec br. przyniósł ponadto 12,6-procentowy spadek liczby mieszkań oddawanych do użytkowania, względem analogicznego okresu sprzed roku. Było ich w tym miesiącu blisko 10 tys. W dalszym ciągu można zrzucić to na karby pobrzmiewającego jeszcze, kryzysowego zahamowania rozpoczynanych inwestycji. W przypadku deweloperów spadek liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania, okazał się znacznie większy niż na całym rynku łącznie. Wynosił on aż 42,3%.

Ponadto, porównując trzy pierwsze miesiące br. z analogicznym okresem z 2010 roku, widać spadek liczby mieszkań, oddawanych do użytkowania, na poziomie 18,4%. Oznacza to, że marzec – pomimo negatywnego wyniku w tej sferze – wyróżniał się pozytywnie. W lutym analogiczny bilans był o klika pp. gorszy. Ponadto liczba mieszkań, oddawanych do użytkowania, jest znacznie mniejsza od liczby mieszkań, których budowę rozpoczęto. Oznacza to, że w Polsce można znaleźć coraz więcej placów budowy.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Mała firma, duże ryzyko. Dlaczego system ochrony to dziś inwestycja, nie koszt [WYWIAD]

Choć wielu właścicieli małych firm wciąż traktuje ochronę jako zbędny wydatek, rosnąca liczba incydentów – zarówno fizycznych, jak i cyfrowych – pokazuje, że to podejście bywa kosztowne. Dziś zagrożeniem może być nie tylko włamanie, ale też wyciek danych czy przestój operacyjny. W rozmowie z Adamem Śliwińskim, wiceprezesem Seris Konsalnet Security, sprawdzamy, jak MŚP mogą skutecznie zadbać o swoje bezpieczeństwo – bez milionowych budżetów, za to z myśleniem przyszłościowym.

Polskie firmy chcą eksportować do USA, co z cłami

Polska gospodarka łapie drugi oddech czy walczy o utrzymanie na powierzchni? Jaka będzie przyszłość eksportu do USA? Eksperci podsumowali pierwszy kwartał 2025. Analizie poddany został nie tylko eksport polskich firm, ale i ogólny bilans handlu zagranicznego.

Teraz płatności odroczone także przy zakupach dla firmy

Polskie firmy uzyskują dostęp do płatności odroczonych oraz ratalnych w standardzie zbliżonym do tego oferowanego konsumentom. To duże ułatwienie, z którego skorzystają w pierwszej kolejności małe i średnie firmy.

Termin składania wniosków o dopłaty bezpośrednie 2025

Jaki jest termin składania wniosków do ARIMR o dopłaty bezpośrednie w 2025 roku? Czy można złożyć dokumenty po terminie? Co z załącznikami?

REKLAMA

Co każdy prezes (CEO) powinien dziś wiedzieć o technologii?

Każda szkoła zarządzania mówi: deleguj odpowiedzialność. Niezależnie czy mówimy o MŚP czy dużej organizacji, zarządzanie technologią powinno więc być oddane w ręce tych, którzy się na niej znają. Z drugiej strony – jeśli mamy wyprzedzić konkurencję, trzeba inwestować i lewarować biznes przez technologię. Żeby robić to efektywnie, kadra zarządzająca musi rozumieć przynajmniej część świata IT. Problem w tym, że świat technologii jest tak przeładowany informacjami, że często nawet eksperci od IT się w nim gubią. Co warto rozumieć? Jak głęboko wchodzić w poszczególne zagadnienia? Jak rozmawiać z zespołem, który zasypuje wieloma szczegółami? Oto krótki, praktyczny przewodnik.

Działania marketingowe jako kompatybilny element Public Relations

Współczesna komunikacja biznesowa coraz częściej wymaga synergicznego podejścia do działań promocyjnych i wizerunkowych. Marketing i Public Relations (PR), choć wywodzą się z różnych tradycji i pełnią odmienne funkcje, dziś coraz częściej przenikają się i wspólnie pracują na sukces marki. W dobie mediów społecznościowych, globalizacji i błyskawicznego obiegu informacji działania marketingowe stają się kompatybilnym, a nierzadko wręcz niezbędnym elementem strategii PR.

Branża wydawnicza. Czy na wydawaniu i sprzedaży książek da się wciąż zarobić

Tylko czterech na dziesięciu Polaków przeczytało w ubiegłym roku przynajmniej jedną książkę. Choć wynik ten jest nieco niższy niż rok wcześniej, wciąż należy do najlepszych w ostatniej dekadzie. Co to oznacza dla branży wydawniczej, czy na wydawaniu i sprzedaży książek daje się wciąż zarobić?

Pijemy mniej piwa, przez co browary nie płacą na czas swoim dostawcom

Na kondycję branży piwowarskiej, poza spadającym w wyniku zmian kulturowych popytem, najmocniej wpływają dziś rosnące koszty operacyjne oraz zmiany w podatku akcyzowym. Polacy piją mniej piwa, browary mają coraz większe kłopoty.

REKLAMA

Świadczenia pozapłacowe są dziś standardem w sektorze MŚP

Blisko połowa firm z sektora MŚP przy wyborze benefitów kieruje się przede wszystkim ceną, a niemal tyle samo uwzględnia potrzeby i oczekiwania pracowników – wynika z badania Instytutu Keralla Research dla VanityStyle. Jakie inne czynniki wpływają na decyzje pracodawców w tym zakresie?

Hotele mocno podniosły ceny usług, ale i tak muszą ciąć koszty i redukować długi. Czy pomoże im lepszy niż zwykle sezon turystyczny

Hotele i inne firmy świadczące usługi noclegowe wchodzą w sezon majówkowy 2025 z wysoką niepewnością i rosnącym obciążeniem finansowym. Choć dane dotyczące aktywności turystycznej Polaków pozwalały dotąd patrzeć na przyszłość z umiarkowanym optymizmem, rzeczywistość finansowa branży rysuje się znacznie mniej korzystnie.

REKLAMA