REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Z jakich powodów kupujemy mieszkania lub zamieniamy posiadane nieruchomości na inne?

Bartosz Turek
Bartosz Turek
analityk
Wśród właścicieli nieruchomości, którzy chcą zamienić mieszkanie na tańsze, przeważają osoby powyżej pięćdziesiątego rok życia.
Wśród właścicieli nieruchomości, którzy chcą zamienić mieszkanie na tańsze, przeważają osoby powyżej pięćdziesiątego rok życia.

REKLAMA

REKLAMA

Co drugi Polak planuje kupno lepszego niż posiadane mieszkania– zauważyli eksperci. Jedna osoba na dwadzieścia chce zamienić posiadane lokum na tańsze. Na co zwracamy uwagę przy wyborze nowej nieruchomości?

Coraz więcej osób kilkukrotnie w ciągu swojego życia zmienia mieszkanie. Powodów nie brakuje, ale w większości przypadków motywuje je chęć zaspokojenia podstawowej potrzeby, jaką jest zamieszkanie we własnych „czterech kątach” – wskazują dane Home Broker. Przeprowadzono anonimowo badanie na grupie 1361respondentów, z czego 1173 osoby planowały zakup nieruchomości.

REKLAMA

Na starość kupujemy gorsze mieszkania

Najczęściej wymienianym powodem zakupu mieszkania na własne potrzeby jest zakup pierwszego „M”. Przyznaje się do tego 49% badanych osób. Jedynie o 3 pp. mniejszy jest udział osób, które kupują mieszkanie, aby polepszyć swoje warunki mieszkaniowe. Najmniej liczna grupa decyduje się natomiast na zamianę mieszkania na gorsze. Dla co dwudziestego nabywcy może być to sposób na zdobycie dodatkowych środków lub ograniczenie kosztu utrzymania zbyt dużej nieruchomości. Potwierdza to fakt, że odsetek osób, deklarujących chęć zamiany mieszkania na mniejsze, rośnie wraz z wiekiem. Podczas gdy w gronie osób w wieku 26 – 35 lat, właściciele dokonujący takich transakcji stanowią niecały 1%, to już wśród osób w wieku 46 – 55 jest ich 14%, a w kolejnej grupie wiekowej – aż 29%.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Lepsze znaczy większe

Co determinuje zamianę mieszkania na lepsze? Przede wszystkim decyduje tu metraż. Aż 41% osób, zamierzających kupić kolejne mieszkanie, wskazało ten czynnik jako najważniejszy. Jest to w pełni zrozumiałe. Wraz z rozwojem rodziny potrzebny metraż nieruchomości rośnie. Kolejnym aspektem, na który zwracają uwagę osoby, chcące zamienić mieszkanie, jest jego lokalizacja. Dotyczy to 35% osób. Najrzadszym powodem zamiany lokalu na lepszy jest standard mieszkania. Ten czynnik wskazało 24% osób.

Dowiedz się także: Dlaczego w Europie płaca minimalna gwarantuje zakup dwa razy większego mieszkania?

Na własnych śmieciach dopiero po 26 roku życia

Statystyki pokazują, że najwięcej osób decyduje się na swój pierwszy kąt pomiędzy 26 a 35 rokiem życia. Martwić może fakt, że identyczny cel ma aż 17% osób w wieku ponad 36 lat. Umiarkowanym optymizmem może napawać informacja o tym, że ponad 20% nabywców w wieku do 25 lat decyduje się na zakup swoich pierwszych czterech kątów.

Zamiany mieszkania dokonuje się najczęściej pomiędzy 26 a 45 rokiem życia. W tym przedziale wiekowym mieści się blisko dwie trzecie osób, zmieniających lokal. Koło pięćdziesiątki chęci do przeprowadzki maleją. Jedynie kilkanaście procent badanych, zamieniających mieszkanie, miało na koncie blisko 50 wiosen. Najrzadziej do zamiany kwapią się dwudziestolatkowie. W ich przypadku powód jest prosty – zazwyczaj nie mają jeszcze własnych czterech kątów.

Polecamy serwis: Lokaty

Co czwarty Polak kupuje mieszkanie pod wynajem

W gronie osób, które kupując nieruchomość, nie planują zaspokoić sowich potrzeb mieszkaniowych, tylko ulokować nadwyżki finansowe, najczęściej spotykanym motywem jest oczekiwanie wzrostu wartości lokalu w czasie. 39% inwestycji na rynku nieruchomości ma miejsce z wyżej wymienionych przyczyn. Niewiele rzadziej, bo w 35% przypadków, zakupu mieszkania dokonuje się dla dziecka. Paradoksalnie, najrzadziej pojawiającym się motywem jest zakup w celu osiągania dochodów z wynajmu. Jedynie 26% inwestorów wskazuje ten powód. Odstraszać mogą przepisy, które bardzo mocno chronią interesy najemców.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

REKLAMA

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA

KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

REKLAMA