reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Inwestycje > Rynek nieruchomości > Z jakich powodów kupujemy mieszkania lub zamieniamy posiadane nieruchomości na inne?

Z jakich powodów kupujemy mieszkania lub zamieniamy posiadane nieruchomości na inne?

Co drugi Polak planuje kupno lepszego niż posiadane mieszkania– zauważyli eksperci. Jedna osoba na dwadzieścia chce zamienić posiadane lokum na tańsze. Na co zwracamy uwagę przy wyborze nowej nieruchomości?

Coraz więcej osób kilkukrotnie w ciągu swojego życia zmienia mieszkanie. Powodów nie brakuje, ale w większości przypadków motywuje je chęć zaspokojenia podstawowej potrzeby, jaką jest zamieszkanie we własnych „czterech kątach” – wskazują dane Home Broker. Przeprowadzono anonimowo badanie na grupie 1361respondentów, z czego 1173 osoby planowały zakup nieruchomości.

Najczęściej wymienianym powodem zakupu mieszkania na własne potrzeby jest zakup pierwszego „M”. Przyznaje się do tego 49% badanych osób. Jedynie o 3 pp. mniejszy jest udział osób, które kupują mieszkanie, aby polepszyć swoje warunki mieszkaniowe. Najmniej liczna grupa decyduje się natomiast na zamianę mieszkania na gorsze. Dla co dwudziestego nabywcy może być to sposób na zdobycie dodatkowych środków lub ograniczenie kosztu utrzymania zbyt dużej nieruchomości. Potwierdza to fakt, że odsetek osób, deklarujących chęć zamiany mieszkania na mniejsze, rośnie wraz z wiekiem. Podczas gdy w gronie osób w wieku 26 – 35 lat, właściciele dokonujący takich transakcji stanowią niecały 1%, to już wśród osób w wieku 46 – 55 jest ich 14%, a w kolejnej grupie wiekowej – aż 29%.

Co determinuje zamianę mieszkania na lepsze? Przede wszystkim decyduje tu metraż. Aż 41% osób, zamierzających kupić kolejne mieszkanie, wskazało ten czynnik jako najważniejszy. Jest to w pełni zrozumiałe. Wraz z rozwojem rodziny potrzebny metraż nieruchomości rośnie. Kolejnym aspektem, na który zwracają uwagę osoby, chcące zamienić mieszkanie, jest jego lokalizacja. Dotyczy to 35% osób. Najrzadszym powodem zamiany lokalu na lepszy jest standard mieszkania. Ten czynnik wskazało 24% osób.

Dowiedz się także: Dlaczego w Europie płaca minimalna gwarantuje zakup dwa razy większego mieszkania?

Statystyki pokazują, że najwięcej osób decyduje się na swój pierwszy kąt pomiędzy 26 a 35 rokiem życia. Martwić może fakt, że identyczny cel ma aż 17% osób w wieku ponad 36 lat. Umiarkowanym optymizmem może napawać informacja o tym, że ponad 20% nabywców w wieku do 25 lat decyduje się na zakup swoich pierwszych czterech kątów.

Zamiany mieszkania dokonuje się najczęściej pomiędzy 26 a 45 rokiem życia. W tym przedziale wiekowym mieści się blisko dwie trzecie osób, zmieniających lokal. Koło pięćdziesiątki chęci do przeprowadzki maleją. Jedynie kilkanaście procent badanych, zamieniających mieszkanie, miało na koncie blisko 50 wiosen. Najrzadziej do zamiany kwapią się dwudziestolatkowie. W ich przypadku powód jest prosty – zazwyczaj nie mają jeszcze własnych czterech kątów.

Polecamy serwis: Lokaty

W gronie osób, które kupując nieruchomość, nie planują zaspokoić sowich potrzeb mieszkaniowych, tylko ulokować nadwyżki finansowe, najczęściej spotykanym motywem jest oczekiwanie wzrostu wartości lokalu w czasie. 39% inwestycji na rynku nieruchomości ma miejsce z wyżej wymienionych przyczyn. Niewiele rzadziej, bo w 35% przypadków, zakupu mieszkania dokonuje się dla dziecka. Paradoksalnie, najrzadziej pojawiającym się motywem jest zakup w celu osiągania dochodów z wynajmu. Jedynie 26% inwestorów wskazuje ten powód. Odstraszać mogą przepisy, które bardzo mocno chronią interesy najemców.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Karolina Niedzielska

Prawnik ds. prawa pracy i ubezpieczeń społecznych, trener, mediator ds. pracowniczych

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama