REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Grecja kładzie się cieniem na kursie EUR/USD

Prawdopodobieństwo utrzymania się spadków eurodolara wzrasta, w związku z niekorzystną sytuacją w Grecji.
Prawdopodobieństwo utrzymania się spadków eurodolara wzrasta, w związku z niekorzystną sytuacją w Grecji.

REKLAMA

REKLAMA

W poniedziałek notowania eurodolara poszły w dół, co było dziś szczególnie odczuwalne w Azji. Na starym kontynencie inwestorzy śledzą z zainteresowaniem sytuację, panującą w Grecji. Groźba restrukturyzacji długu tego państwa z pewnością odbije się na kursie wspólnej waluty.

W pierwszej części dzisiejszej sesji brak jest istotniejszych publikacji makroekonomicznych ze strefy euro, które mogłyby wpływać na kurs EUR/USD. Dane o produkcji przemysłowej w marcu z Włoch i Francji raczej nie wygenerują takiego impulsu. Nie są to tak istotne dane jak publikacje z Niemiec, poza tym dotyczą minionego kwartału. Wydaje się, że większe znaczenie należy przypisywać publikacjom, napływającym ze Stanów Zjednoczonych. Najważniejsze dla rynków mogą być informacje o cenach w imporcie i eksporcie za kwiecień. Wskażą one, jak wygląda obecnie amerykański term of trades w handlu zagranicznym. Istotne, z punktu widzenia szacunków amerykańskiego PKB, mogą okazać się także dane o wielkości zapasów hurtowych marcu.

REKLAMA

Przeczytaj również: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Obecnie europejska waluta jest znacznie bardziej wrażliwa na negatywne wieści, napływające z poszczególnych krajów strefy euro. Przykładem kolejnej tego typu informacji była wczorajsza wiadomość o obniżeniu długoterminowego ratingu Grecji z poziomu „BB-” do poziomu „B”. Również agencja ratingowa Moodys’s umieściła rating Grecji na poziomie „B1” – na liście obserwacyjnej z możliwością dalszej obniżki. Tego rodzaju wydarzenia oddziałują silnie na euro. W krótkim terminie szanse podtrzymania na spadków eurodolara rosną. Kluczowym obszarem wydają się obecnie poziomy 1,42-1,45/EUR.

Polecamy serwis: Kredyty

Na wczorajszej aukcji Ministerstwo Finansów sprzedało bony skarbowe o wartości 600 mln złotych, przy popycie wynoszącym 3,6 mld złotych. Duże zainteresowanie inwestorów papierami skarbowymi powinno wspierać złotego. Negatywnie konotacje mogłaby natomiast przynieść wczorajsza informacja o zrealizowaniu, po pierwszych czterech miesiącach br., deficytu budżetu państwa na poziomie 21,5-22 mld złotych. Przy założeniu, że w całym 2011 r. deficyt wyniesie 35,7 mld złotych , wiadomość o jego wielkości pod koniec kwietnia wskazuje na ewentualne problemy z realizacją tych planów. W innych warunkach taka sugestia jednoznacznie osłabiłaby złotego, jednak obecnie jej negatywny wydźwięk z jednej strony neutralizują jeszcze gorsze wieści, napływające ze strefy euro, a z drugiej – aktywność banku BGK na rynku walutowym. Właśnie ten ostatni czynnik będzie dziś, a także w najbliższych dniach, kluczowy. Wydaje się, że obecnie inwestorzy reagują neutralnie na wszelkie, negatywne dane z kraju, pozostając wciąż pod wpływem interwencji BGK. W trakcie dzisiejszej sesji nie powinna nastąpić zmiana tego nastawienia. Wydaje się, że złoty będzie oscylować w przedziale 3,92-3,95 za euro.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Krzysztof Wołowicz
Departament Analiz
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

Od dziś ważna zmiana w prawie transportowym: taksówkarz i kurier muszą mieć polskie prawo jazdy. Będzie paraliż tych usług

Taksówkarz i kurier od dziś tylko z polskim prawem jazdy. Dziś, w poniedziałek 17 czerwca weszła w życie nowelizacja ustawy o transporcie drogowym, w myśl której wszyscy kierowcy oferujący odpłatny przejazd w ramach wszystkich dostępnych aplikacji będą musieli posiadać polskie prawo jazdy. Jak wpłynie to na branżę i naszą codzienną rzeczywistość?

Branża handlowa w letargu. Co czwarta firma obawia się mniejszych zamówień, a co druga wysokich cen

Branża handlowa w Polsce jest jedyną, która nie wyszła nawet na krótko z kryzysu w ciągu minionych dwóch lat. Menadżerowie nie widzą wciąż sprzyjających okoliczności do prowadzenia biznesu w handlu – ani teraz, ani w najbliższej przyszłości.

REKLAMA

Budownictwo narzeka na brak kredytów i sięga po faktoring, to za sprawą coraz wyższych nieregulowanych na czas wzajemnych zobowiązań

Wskaźniki koniunktury poprawiają się i coraz więcej firm prognozuje poprawę płynności. Ale szukające finansowego wsparcia przedsiębiorstwa z budownictwa nie zawsze mogą liczyć na przychylność banków w staraniach o kredyt. Stały się za to klientem numer jeden dla firm faktoringowych. Dotyczy to zwłaszcza mikrofirm.

Pieniądze z KPO. Kto zyska, a kto może stracić?

W ramach KPO do Polski trafiło już 7 mld euro. Czy optymizm inwestycyjny sprawi, że w Polsce na każdym kroku będzie plac budowy, a inflacja znów poszybuje w górę? Które firmy mogą rekordowo zyskać? A kto straci?

REKLAMA