reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Finanse > Kursy Walut > Komentarze rynkowe > Sytuacja w Grecji ze szkodą dla euro

Sytuacja w Grecji ze szkodą dla euro

Sytuacja, panująca w Grecji, rzekomo pozostaje pod kontrolą. Pomysł opuszczenia strefy euro jest równie prawdopodobny co restrukturyzacja długu. Nie można bagatelizować groźby bankructwa.

Trudno będzie wytłumaczyć obywatelom, dlaczego przeznacza się kolejne 30 mld EUR na pomoc dla Grecji, co może być jednym z pomysłów na rozwiązanie sytuacji podczas spotkania ministrów finansów państw strefy euro w przyszły poniedziałek, 16 maja. Rentowność greckich papierów wyraźnie przekracza 20 proc. dla obligacji 2 i 5-letnich, co eliminuje możliwość pozyskania jakiekolwiek finansowania po cenach rynkowych. Tymczasem, jeżeli Grecy nie otrzymają zastrzyku pieniędzy, już za kilka miesięcy mogą pojawić się poważne problemy z regulowaniem wcześniejszych zobowiązań. Analitycy S&P, obniżając dzisiaj po raz kolejny rating dla Grecji – co stało się katalizatorem popołudniowego ruchu – dość słusznie zauważyli, że prawdopodobieństwo konieczności restrukturyzacji greckiego długu jest coraz większe. Im bardziej ta operacja będzie odwlekana, tym mocniej rynek zacznie spekulować, co zbije w dół notowania euro na świecie. Oczywiście, sama restrukturyzacja to też bolesny proces, który zaszkodzi notowaniom wspólnej waluty. Już po południu kurs EUR/USD złamał kluczowe wsparcie na 1,4280, co jest sygnałem do rozpoczęcia korekty całego ruchu wzrostowego od początku czerwca 2010 r., tj. z okolic 1,19.

Dowiedz się także: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

W kraju złoty najbardziej tracił dzisiaj w relacji do dolara, ale też i franka czy funta. Najbardziej stabilne były notowania EUR/PLN, co zawdzięczamy kolejnej interwencji banku BGK, jaka miała miejsce przed południem. Tyle, że nie doprowadziła ona do naruszenia wsparcia na 3,92, a już po południu notowania testowały opór 3,9400-3,9450. Dalsze zamieszanie wokół Grecji będzie zwiększać presję, wywieraną na złotego i pozostałe waluty regionu. 

Polecamy serwis: Lokaty

Rynek nie zdołał nawet rozbudować korekty ostatniej przeceny, kiedy to podaż na euro znów zaatakowała. Złamanie poziomu 1,4280 to bardzo negatywny sygnał w średnim terminie, który może sugerować znacznie głębszą korektę. W krótkim terminie celem będą okolice 1,4150-1,4200 (minima z 18 i 19 kwietnia b.r.), ale nie można wykluczyć, że ten impuls zatrzyma się na dłużej dopiero w rejonie 1,3860-1,3900. Silny opór to poza 1,4280, nadal poziom 1,4450.

reklama

Czytaj także

Eksperci:

Marek Rogalski

Ekspert ds. rynku walut w Domu Maklerskim Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski Banku Ochrony Środowiska SA

Dom Maklerski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

W dniu dzisiejszym agencja S&P znowu obniżyła rating dla Grecji.
W dniu dzisiejszym agencja S&P znowu obniżyła rating dla Grecji.

Zatrudnianie i zwalnianie pracowników. Obowiązki pracodawców51.75 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Mikołaj Duda

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama