REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sesja powinna mieć spokojny przebieg

REKLAMA

REKLAMA

W weekend w „Spieglu” pojawił się komunikat, z którego wynika, że Grecja chce wycofać euro i ponownie wprowadzić na rynek własną walutę. Po tej publikacji sytuacja na rynku powinna ustabilizować się. Kurs EUR/USD raczej nie będzie podlegał większym wahaniom.

REKLAMA

Poranna publikacja danych o spadku produkcji przemysłowej w marcu w Niemczech, wbrew oczekiwaniom, które zakładały jej wzrost o 0,5 procent m/m, nie powinna mieć wpływu na rynek z racji mocno już historycznych danych. Tym bardziej, że jej negatywny wydźwięk zneutralizowany przez bardzo dobry wynik niemieckiego eksportu za marzec. W następnych godzinach pewien wpływ na handel może mieć odczyt indeksu Sentix ze strefy euro. Ogólnie jednak dzień pozostaje ubogi w istotne publikacje makro. W tej sytuacji decydować będą nastroje, a te – jak wiadomo – są zmienne. W godzinach porannych notowania EUR/USD znajdowały sie na poziomie 1,4395.

REKLAMA

W ujęciu godzinowym kurs eurodolara wykonał, zgodnie z Teorią Fal Elliotta, 5-cio falowy cykl spadkowy, który skończył się w okolicach zewnętrznego zniesienia Fibonacciego – 161,8% linii równoległej do narzędzia Andrews Pitchfork, wyrysowanego na początku cyklu. Oscylator RSI(9), który znalazł się dwukrotnie poniżej obszaru wyprzedania, może wskazywać na potencjalne odreagowanie rynku. Możliwy jest scenariusz korekty prostej ABC, nawet pod górne ograniczenie zielonego kanału spadkowego lub pod szczyty fali 4.

Dowiedz się także: Dlaczego pod koniec kwietnia nastąpiła deprecjacja dolara?

Na wykresie dziennym eurodolara wciąż dominuje trend wzrostowy. Ostatnie dni ujawniły niezdecydowanie rynku przy poziomach 1,4880. Występuje tam mocny opór Fibonacciego, 200,0%. Z punktu widzenia Teorii Fal Elliotta, rynek znajduje się w trakcie kształtowania fali 3. impulsu wzrostowego. Koniec poprzedniego tygodnia przyniósł ponadto korektę o około 500 figur, która może zostać odebrana jako fala 4., a zatem w dłuższym terminie czeka nas jeszcze wzrostowa fala 5. Warto zwrócić uwagę na dywergencję między ceną a oscylatorem RSI(9), która wskazuje na możliwe odreagowanie rynku po ostatnich spadkach.

Polecamy serwis: Kredyty

Dalszy ciąg materiału pod wideo

REKLAMA

Brak istotnych publikacji makroekonomicznych, zbliżające się posiedzenie RPP i aktywność BGK na rynku to czynniki, które mają szansę zdominować dziś handel na krajowym foreksie. W ostatnim czasie resort finansów mocno ingeruje w kwotowania złotego. Pytanie, kiedy ponownie zobaczymy większą aktywność BGK na rynku? Zdaje się, iż całkiem słusznie przyjęto zasadę przeprowadzania interwencji w okresach niskiej aktywności inwestorów. Dlatego też dziś raczej nie powinniśmy doświadczyć sprzedaży walut przez BGK. Zbliżająca się decyzja RPP jest już w cenach, a jedyną niewiadomą wydaje się pozostawać treść komunikatu po posiedzeniu Rady Polityki Pieniężnej. Planowany przetarg bonów skarbowych pozostanie neutralny dla rynku walutowego. Dopiero kolejne dni mogą przynieś wyraźny wzrost zmienności złotego. Dziś jednak powinna nastąpić stabilizacja handlu w przedziale 3,93-3,96 za euro.

EUR/PLN na wykresie godzinowym, po dość harmonicznej korekcie ABC z falą A równą fali C, mocno zniżkował, co oznacza, iż rynek tworzy nowe impulsy spadkowe. Niewykluczone jest przetestowanie 61,8% wewnętrznego zniesienia Fibonacciego. Jeśli ten poziom zostanie obroniony, w następnych sesjach mamy szansę na test ostatnich dołków. Wybicie poziomu 3,95 będzie oznaczało zanegowanie obecnego scenariusza.

Krzysztof Wołowicz
Przemysław Pryszcz
Departament Analiz
Dom Maklerski TMS Brokers S.A.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA