REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

REKLAMA

Leasing, Działalność gospodarcza

Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail

Sklep ze sprzętem komputerowym - franczyza

Rozwój technologii IT i wciąż nie gasnące zainteresowanie tą branżą to pomysł na inwestycję w sklep komputerowy.

Sklep z bielizną - franczyza

Handel istniał zawsze. Osoby, które chcą otworzyć biznes i nie mają na niego pomysłu, wiele razy słyszą od znajomych, rodziny: otwórz sklep, ludzie przecież muszą coś jeść i w coś się ubrać. I poniekąd ci doradzający mają rację.

Stacja paliw - franczyza

W przypadku biznesu w branży paliwowej, chcąc zainwestować w biznes, należy dysponować pokaźną sumą pieniędzy i tu właściwie nie da się nie wchodzić w sieć.

Salon kosmetyczny we franczyzie

Czas kryzysu nie wpływa negatywnie na popularność usług kosmetycznych. Okazuje się, że chcemy dbać o urodę nawet wtedy, kiedy mamy mniej w portfelu. Salony kosmetyczne wciąż mają klientów. A taki salon to dobry pomysł na biznes.

REKLAMA

Wada rzeczy wziętej w leasing

Leasing jest co raz bardziej popularną formą finansowania inwestycji związanej z nabyciem sprzętu czy nowego samochodu. Jednak podpisując umowę leasingu należy brać pod uwagę także i to, że rzecz wzięta w leasing może być wadliwa.

Leasing samochodów w świetle przepisów o podatku VAT

Firmy oferujące samochody i pojazdy w leasingu, m.in. Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP) dostrzegają potrzebę zmian w przepisach o podatku VAT. krytycznie oceniana jest skomplikowana definicja samochodu, dająca podstawę do odliczenia podatku VAT.

Leasing urządzeń o niskiej wartości jednostkowej

Leasing urządzeń o niskiej wartości jednostkowej. Czy się opłaca? Ekspert odpowiada na pytania czytelników.

Transakcje leasingowe

Ile umów leasingowych może podpisać firma? Ekspert odpowiada na pytania czytelników dotyczące umowy leasingu.

REKLAMA

Wybór przedmiotu leasingu

Nie każda firma leasingowa będzie mogła sfinansować inwestycje firmy. Stawiają one różne wymagania tym którzy będą chcieli skorzystać z ich usług. Warto jest zatem już na wstępie zrobić rozpoznanie, która firma kieruje swoją ofertę do dużych przedsiębiorstw, a która stosuje uproszczone procedury.

Przetarg na leasing

W przypadku transakcji leasingowych gdzie korzystającym będzie jednostka samorządu terytorialnego lub spółka komunalna, konieczne jest ogłoszenie przetargu na wybór wykonawcy usługi.

Samochód w firmie a ubezpieczenie

Dla większości przewoźników wykupienie ubezpieczenia komunikacyjnego jest równoznaczne z wykupieniem się z wszelkich kłopotów związanych z zabezpieczeniem pojazdu czy towaru w transporcie. Niestety to co gwarantuje standardowy pakiet ubezpieczeniowy (AC,OC,NNW,CARGO) nie gwarantuje rozwiązana wszystkich problemów transportowców. Dlaczego?

Leasing krok po kroku: złożenie wniosku o finansowanie

Komplet wymaganych dokumentów może bardzo się różnić w zależności od firmy leasingowej. Głównie różnice wynikają z sytuacji finansowej firmy, która stara się o finansowanie, historii jej działalności, a także dotyczy to samego sprzętu i jego wartości.

Protest Żydów przed fabryką Intela

Przed nowo otwartą fabryką Intela w Jerozolimie zebrał się tłum demonstrantów. Są to głównie ortodoksyjni Żydzi, którzy protestują przeciwko obowiązkowi pracy w szabat.

Franczyza a franszyza

Dwa pojęcia podobnie brzmiące franczyza i franszyza, różniące się jedną literą, są często przedmiotem pomyłek słownych. I choć wyrazy te na pierwszy rzut oka bliskie - prawie robi wielką różnicę…

Zakończenie umowy leasingu

Zakończyć umowę można na kilka sposobów. Jednym z nich jest zwrot przedmiotu do firmy leasingowej na skutek wypowiedzenia umowy przez tę firmę. Innym powszechnie spotykanym sposobem jest cesja umowy leasingowej.

Rozliczanie podatku VAT w samochodach firmowych

Zgodnie z zapisem Ustawy o podatku od towarów i usług (Art. 86 ust. 3), w przypadku zakupu samochodów przez firmy: Kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej na fakturze (...) nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Przepis ten nie dotyczy przypadków, kiedy główny przedmiot działalności podatnika stanowi odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu pojazdów.

Firmowe kartki świąteczne

W epoce Internetu wiele firm rezygnuje ze zwyczaju wysyłania tradycyjnych kartek świątecznych z ręcznie wypisanymi życzeniami. Coraz częściej wybierają kartki elektroniczne, albo kartki z wydrukowanymi już życzeniami. Czy to jednak dobre posunięcie?

Leasing - podatkowe korzyści i problemy

Wybierając leasing jako sposób na finansowanie można być pewnym, ze obciążenia podatkowe są mniejsze. Wydatki ponoszone przez leasingobiorcę są zaliczane do kosztów uzyskania przychodów. Niemniej jednak decydując się na leasing trzeba mieć świadomość, że istnieją również problemy związane z opodatkowaniem.

Koszty ubezpieczeń flotowych

Koszty ubezpieczenia floty to pieniądze jakie firma musi zapłacić za polisy auto casco, odpowiedzialności cywilnej i następstwa nieszczęśliwych wypadków chroniąc w ten sposób swoich pracowników i mienie przed zdarzeniami losowymi, ale koszty tych polis są najczęściej wynikiem wypłaconych przez ubezpieczycieli w poprzednich latach odszkodowań.

Lingwistyczny biznes - szkoła języków obcych

W dalszym ciągu zainteresowanie nauką języków obcych jest bardzo duże i stale rośnie. Można więc zastanowić się, czy przypadkiem nie warto zainwestować w szkołę językową.

Firma pod kontrolą

Zdobycie finansowania dzięki franczyzie, działanie pod wypromowaną marką i sprawdzony sukces biznesu przyciągają biorców franczyzy. Wchodząc do wybranej sieci przedsiębiorca musi się liczyć z pewnym ograniczeniem wolności gospodarczej.

System franczyzowy kusi inwestorów

Polski rynek franczyzy cechuje wysoki stopień dojrzałości. Na początku 2008 roku 19 tys. krajowych franczyzobiorców prowadziło 22,7 tys. sklepów i punktów usługowych w ramach 440 sieci. Czy działanie na licencji jest bardziej korzystne niż prowadzenie biznesu na własną rękę?

Franczyza w dobie recesji

W Polsce istnieje 560 systemów franczyzowych, w których jest prowadzonych 26 640 punktów. Franczyza to sektor, który w ostatnim czasie pochłonął ponad 1,1 mld zł na rozwój sieci i nadal bije kolejne rekordy obrotów i inwestycji. Systemy partnerskie podbijają kolejne branże, nawet te, które jeszcze do niedawna były określane nie zdolnymi do rozwoju przez ten typ inwestycji.

Dlaczego franczyza

W dobie recesji firmy wstrzymują inwestycje, czekając na poprawę koniunktury. Są jednak i tacy, którzy stawiają czoła sytuacji na rynku i wybierają sprawdzone pomysły na biznes. Z badań PROFIT system, że w tym roku w Polsce przybędzie około 3,5 tys. firm, działających na licencji franczyzowej.

Umowa franczyzy

Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać ze sprawdzonego pomysłu na biznes i wejść do wymarzonej sieci, to nie uniknie procedur związanych z załatwianiem niezbędnych formalności. Warto jest zatem wcześniej dowiedzieć się co powinna zawierać umowa franczyzy.

Spłata rat leasingowych

Zawarcie umowy leasingu wiąże się z koniecznością spłat rat leasingowych. Jednakże życie, także gospodarcze niesie z sobą wiele niespodzianek i niejednokrotnie mimo naszej dobrej woli nie możemy terminowo regulować swych zobowiązań. Co dzieje, gdy nie spłacamy rat leasingowych?

Rodzaje leasingu

Najpopularniejszy rodzaj leasingu na rynku to leasing operacyjny. O tym świadczy przewaga podpisywanych umów w danym segmencie. Eksperci podpowiadają jakie rodzaje leasingu można wyróżnić.

Audyt floty samochodowej

Z odgadywaniem potrzeb rynku, może być jak z ruletką – albo trafimy albo nie. O ile ryzyko w ruletce czasem się opłaca, w biznesie może przynieść straty nie do odrobienia. Lepiej od razu zapytać klientów czego oczekują. Zwłaszcza, jeśli gra tyczy się o najwyższą stawkę - bezpieczeństwo i finansowanie firmowych flot.

Flota samochodowa a likwidacja szkody komunikacyjnej

Likwidacja szkody komunikacyjnej zabiera nie tylko pieniądze, ale i czas. Firmy, które posiadają flotę pojazdów próbując zabezpieczyć swój budżet przed stratami z tego tytułu nieraz popełniają błędy, bo zawierają umowy niedopasowane do swoich potrzeb.

Co może być przedmiotem leasingu

Generalnie przedmiotem leasingu może być wszystko. Wszystko to, co jest przydatne do prowadzenia biznesu. Ekspert podpowiada, co może być przedmiotem leasingu.

Kryzys nakręca popyt w branży kosmetycznej

W czasie kryzysu gospodarczego kobiety chcą wyglądać jeszcze bardziej atrakcyjnie. To z kolei nakręca sprzedaż branży kosmetycznej.

Leasing a unijne dotacje

Jednostki samorządu terytorialnego lub spółki komunalne wnioskujące o dotacje z funduszy UE mogą finansować inwestycje nie tylko ze środków własnych czy z kredytu, ale również przy pomocy leasingu.

Wybór źródła finansowania

Według danych z 2008 roku w Polsce około 30 proc. aut kupowanych jest przez firmy ze środków własnych, czyli za gotówkę. Jednak udział kredytów i leasingu rośnie, szczególnie w warunkach recesji.

Umowa leasingu

Nazwa leasing pochodzi od angielskiego słowa to tease, które oznacza nająć czy wydzierżawić, ponieważ prawo anglosaskie nie odróżnia najmu od dzierżawy, tak samo jak nie odróżnia od nich leasingu.

Specyfika transakcji leasingowej

Od strony finansowej leasing jest podobny do kredytu, w którym następuje spłata kapitału i odsetek, natomiast tak jak w przypadku najmu - korzystający ponosi opłaty z tytułu użytkowania danego przedmiotu.

Leasing finansowy i operacyjny we flocie samochodowej

Podstawową różnicę między leasingiem finansowym a operacyjnym stanowi sposób rozliczania kosztów. Ekspert podpowiada, który sposób leasingowania wybrać do firmowej floty.

Leasing operacyjny a planowanie budżetu firmy

Podczas planowania budżetu firmy, należy wziąć pod uwagę plany związane z rozwojem floty samochodowej. Korzystając z leasingu operacyjnego, zawsze w część budżetu wchodzić będą wynegocjowane stawki leasingowe, a te – pomnożone przez ilość pojazdów – wskażą nam budżety miesięczne.

FSL sposobem finansowania firmowej floty

Full Service Leasingu (FSL) skierowany jest do podmiotów gospodarczych, które traktują samochód jako narzędzie pracy - chcą używać pojazdów, ale niekoniecznie mieć je na własność, niezależnie od faktu, czy posiadają we flocie kilka czy tysiąc aut.

Amortyzacja a umowa leasingu

Amortyzacja w umowach leasingu wpływa głównie na jego koszty. Z kolei przepisy o amortyzacji zawarte w ustawach podatkowych, dzielą rodzaje leasingu na leasing operacyjny i finansowy.

Zarządzanie flotą samochodową a audyt

Jednym z istotnych elementów analizy wydatków jest audyt całkowitego kosztu posiadania i utrzymania parku pojazdów – z ang. Total Cost of Ownership (TCO).

Flota samochodowa – przewidywalność poziomu wydatków

W warunkach kryzysu istotną kwestią staje się przewidywalność poziomu wydatków. Firma CFM bierze na siebie wszystkie ryzyka (w tym również utraty wartości pojazdów), związane ze zmianami cen usług i części zamiennych. Pozwala to zaplanować stabilny budżet na 3-4 lata.

Rynek nowych samochodów

Choć rynek nowych samochodów odnotował spadek rok do roku, to dzięki flotom udało się uniknąć gorszego wyniku. Koniec roku i początek nowego to zwykle okres wzmożonej wymiany floty. Mimo, że nadal wiele przedsiębiorstw przedłuża kontrakty leasingowe, czy okres użytkowania samochodów kupowanych za gotówkę, to jednak część firm zdecydowała się wymienić auta.

Firmowa flota a optymalizacja kosztów

Optymalizacja kosztów staje się w czasach recesji jednym z najczęściej stosowanych zwrotów. Zarówno w samodzielnym administrowaniu parkiem pojazdów, jak i w outsourcingu zarządzania, ciągłe szukanie oszczędności jest zadaniem priorytetowym.

Karty paliwowe jako przykład usługi CFM

Wydatki związane z parkiem pojazdów mogą stanowić nawet do 25 proc. całkowitych nakładów ponoszonych przez firmę. Dużą część tych kosztów generuje paliwo.

Rynek leasingu samochodowego w kryzysie

Rok 2009 nie jest zbyt optymistyczny dla branży leasingowej – rynek leasingu samochodów zanotował spadek na poziomie około 40 proc.

Dobre prognozy dla rynku CFM

Dotychczas w Polsce większość samochodów służbowych kupowano ze środków własnych przedsiębiorstwa. Leasing finansowy był drugim z kolei najważniejszym sposobem finansowania środków trwałych. Ostatnie miesiące przyniosły zmianę wielu scenariuszy biznesowych, w tym źródeł finansowania.

Przedsiębiorcy wobec kryzysu

Gospodarki światowe wciąż borykają się z kryzysem. Problemy z finansowaniem i utrzymaniem się na rynku mają zarówno giganty działające w kluczowych branżach, jak i firmy z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Tym czasem Polska na tle krajów unijnych najmniej odczuwa wpływ stagnacji.

Zmiany zasad kontroli Służby Celnej od 31 października 2009 r.

31 października 2009 r. wchodzi  w życie nowa ustawa z 27 sierpnia 2009 r. o Służbie Celnej (Dz.U. Nr 168, poz. 1323). Od tego dnia ulegną m.in. zmianie zasady wszczynania niektórych rodzajów kontroli wykonywanych przez funkcjonariuszy i pracowników Służby Celnej, w szczególności w zakresie upoważnień, jakie muszą być okazywane kontrolowanym.

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej - cz. VI

Po podpisaniu umowy oraz po założeniu własnej działalności gospodarczej i całym tym cyrku związanym z dotrzymaniem terminów przyszedł czas na rozliczenie się z publicznych pieniędzy!

Własna firma z funduszy UE - z dziennika początkującej kobiety przedsiębiorczej - cz. V

W chwili kiedy na stronie internetowej zobaczymy, że nasz nr PESEL jest w linku zawierającym wnioski zaopiniowane pozytywnie, to możemy sobie powiedzieć "uff". Ale tylko takie małe. Teraz dopiero trzeba się skoncentrować i zaplanować wszystkie działania.

REKLAMA