| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Pytania i odpowiedzi > Spłata rat leasingowych

Spłata rat leasingowych

Zawarcie umowy leasingu wiąże się z koniecznością spłat rat leasingowych. Jednakże życie, także gospodarcze niesie z sobą wiele niespodzianek i niejednokrotnie mimo naszej dobrej woli nie możemy terminowo regulować swych zobowiązań. Co dzieje, gdy nie spłacamy rat leasingowych?

Spłata rat leasingowych wymaga systematyczności. Trzeba wiedzieć, że umowa leasingu jest umową tzw „nazwaną” to znaczy generalne prawa i obowiązki stron umowy reguluje Kodeks Cywilny (Tytuł XVII Umowa Leasingu Art. 7091 - 70918 Kodeksu Cywilnego). Przedmiotem umowy leasingu jest przekazanie prawa do użytkowania w zamian za ustalone opłaty.

Co się dzieje gdy rata leasingowa nie wpłynie w terminie ?

  • Fakt ten rodzi kilka konsekwencji: pierwszą z nich jest prawo firmy leasingowej do naliczenia odsetek karnych z tytułu opóźnienia. Ich wysokość zwykle odbiega niekorzystnie od wysokości odsetek bankowych czy ustawowych.

Są firmy, gdzie za opóźnienie potrafią naliczyć bardzo wysokie odsetki. Warto przed podpisaniem umowy leasingowej zapoznać się z ich wysokością.

  • Drugą konsekwencją jest wysłanie klientowi wezwania do zapłaty z wyznaczeniem dodatkowego terminu. Wezwanie też kosztuje – zwykle do 100 zł. Wysokość tej opłaty jak i całej masy innych dodatkowych opłat zawierają tabele opłat, których przyjęcie klient w momencie zawarcia umowy leasingowej świadomie, bądź nie – potwierdza. A firmy leasingowe potrafią policzyć za wszystko i ich inwencja twórcza nie zna granic.

Faktura zaginęła i potrzeba duplikatu – opłata, trzeba odebrać zatrzymany przez policję dowód rejestracyjny – opłata, ustalenie salda umowy – opłata, etc, etc. Część z tych opłat jest uzasadniona, gdyż generuje dla firmy leasingowej określony koszt ale część jest sposobem na generowanie dodatkowego dochodu. Tendencją ostatnich czasów jest puchnięcie tabel opłat i podnoszenie cen za świadczone dodatkowe usługi.

Firma leasingowa wysyła pisemne wezwanie do zapłaty z jeszcze jednego bardzo ważnego powodu. Otóż zapis kodeksu cywilnego stanowi, że dopiero brak opłaty leasingowej w wyznaczonym dodatkowym terminie może stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy leasingowej z winy leasingobiorcy.

Polecamy: Leasing urządzeń o niskiej wartości jednostkowej

Ponaglające telefony to standard

Firmy leasingowe wypowiadają umowy leasingowe (poza oczywistą chęcią odzyskania należnych kwot z tytułu czynszu leasingowego) z jeszcze jednej przyczyny. Firma leasingowa, która zawarła z klientem umowę leasingu operacyjnego zobowiązana jest do comiesięcznego wystawienia faktury VAT.

Fakt nieotrzymania zapłaty nie zwalania ich z tego obowiązku. A wystawiona faktura VAT to obowiązek odprowadzenia stosownych podatków. Dopiero gdy umowa leasingu jest wypowiedziana można fakturowanie zatrzymać.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Fundusz Narodów Zjednoczonych na Rzecz Dzieci UNICEF

United Nations Children’s Fund

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »