REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spłata rat leasingowych

Subskrybuj nas na Youtube
Dołącz do ekspertów Dołącz do grona ekspertów
Jerzy Krok
Spłata rat leasingowych
Spłata rat leasingowych

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowy leasingu wiąże się z koniecznością spłat rat leasingowych. Jednakże życie, także gospodarcze niesie z sobą wiele niespodzianek i niejednokrotnie mimo naszej dobrej woli nie możemy terminowo regulować swych zobowiązań. Co dzieje, gdy nie spłacamy rat leasingowych?

Spłata rat leasingowych wymaga systematyczności. Trzeba wiedzieć, że umowa leasingu jest umową tzw „nazwaną” to znaczy generalne prawa i obowiązki stron umowy reguluje Kodeks Cywilny (Tytuł XVII Umowa Leasingu Art. 7091 - 70918 Kodeksu Cywilnego). Przedmiotem umowy leasingu jest przekazanie prawa do użytkowania w zamian za ustalone opłaty.

REKLAMA

Co się dzieje gdy rata leasingowa nie wpłynie w terminie ?

  • Fakt ten rodzi kilka konsekwencji: pierwszą z nich jest prawo firmy leasingowej do naliczenia odsetek karnych z tytułu opóźnienia. Ich wysokość zwykle odbiega niekorzystnie od wysokości odsetek bankowych czy ustawowych.

Są firmy, gdzie za opóźnienie potrafią naliczyć bardzo wysokie odsetki. Warto przed podpisaniem umowy leasingowej zapoznać się z ich wysokością.

  • Drugą konsekwencją jest wysłanie klientowi wezwania do zapłaty z wyznaczeniem dodatkowego terminu. Wezwanie też kosztuje – zwykle do 100 zł. Wysokość tej opłaty jak i całej masy innych dodatkowych opłat zawierają tabele opłat, których przyjęcie klient w momencie zawarcia umowy leasingowej świadomie, bądź nie – potwierdza. A firmy leasingowe potrafią policzyć za wszystko i ich inwencja twórcza nie zna granic.

REKLAMA

Faktura zaginęła i potrzeba duplikatu – opłata, trzeba odebrać zatrzymany przez policję dowód rejestracyjny – opłata, ustalenie salda umowy – opłata, etc, etc. Część z tych opłat jest uzasadniona, gdyż generuje dla firmy leasingowej określony koszt ale część jest sposobem na generowanie dodatkowego dochodu. Tendencją ostatnich czasów jest puchnięcie tabel opłat i podnoszenie cen za świadczone dodatkowe usługi.

Firma leasingowa wysyła pisemne wezwanie do zapłaty z jeszcze jednego bardzo ważnego powodu. Otóż zapis kodeksu cywilnego stanowi, że dopiero brak opłaty leasingowej w wyznaczonym dodatkowym terminie może stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy leasingowej z winy leasingobiorcy.

Polecamy: Leasing urządzeń o niskiej wartości jednostkowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponaglające telefony to standard

Firmy leasingowe wypowiadają umowy leasingowe (poza oczywistą chęcią odzyskania należnych kwot z tytułu czynszu leasingowego) z jeszcze jednej przyczyny. Firma leasingowa, która zawarła z klientem umowę leasingu operacyjnego zobowiązana jest do comiesięcznego wystawienia faktury VAT.

Fakt nieotrzymania zapłaty nie zwalania ich z tego obowiązku. A wystawiona faktura VAT to obowiązek odprowadzenia stosownych podatków. Dopiero gdy umowa leasingu jest wypowiedziana można fakturowanie zatrzymać.

Kolejną niedogodnością jest uporczywe przypominanie się wszystkimi możliwymi sposobami o fakcie opóźnienia z zapłatą. SMS-y, maile, ponaglające telefony to w większości firm standard. Wychodzi się ze skądinąd słusznego założenia, że najlepszą metodą na dłużnika jest nękanie. Zwykle dzieje się to automatycznie na podstawie informacji z systemu komputerowego obsługującego firmę leasingową.

Kiedyś system w jednej z firm leasingowych został źle zaprogramowany i wysłał wszystkim klientom wezwania - także tym płacącym terminowo ! I to w dzień Wszystkich Świętych.

Umowa jest wypowiedziana i co dalej ?

Klient otrzymuje pismo wypowiadające umowę leasingu, którego lektura przyprawia go co najmniej o palpitację serca i skoki ciśnienia (przynajmniej za pierwszym razem).

Firma leasingowa informuje go, że na skutek braku zapłaty w wyznaczonym dodatkowo terminie wypowiada mu umowę leasingu z jego winy, żąda zwrotu przedmiotu leasingu i wszelkich zapadłych i przyszłych opłat leasingowych. To znaczy odsetek, opłat za wezwania, kosztów windykacji etc, etc.

Cóż robić?

Rozmawiaj z leasingodawcą

REKLAMA

Po pierwsze trzeba wiedzieć, że interesem żadnej z firm leasingowych nie jest odbieranie klientom przedmiotów leasingu !! Firmy leasingowe nie są tym zainteresowane, chyba, że nie widzą innej możliwość zaspokojenia swych roszczeń. Zwykle wypowiedzenie umowy ma stanowić sposób na wywarcie presji na klienta i równie chętnie jak umowa zostanie wypowiedziana tak chętnie zostanie wznowiona.

Pod jednym wszakże warunkiem – klient ureguluje wszystkie zaległości i zapłaci słoną zwykle opłatę za wznowienie. Bywa, że jest to kilkaset złotych, a bywa, że żąda się od klienta opłaty w wysokości jednomiesięcznego czynszu !!

Co robić aby tych sytuacji uniknąć ?

  • Po pierwsze rozmawiać ! O naszych problemach trudno nam rozmawiać z kimkolwiek a co dopiero przyznać się, że nasz do tej pory wspaniały biznes chwilo lekko okulał. Ale firma leasingowa może pójść nam na rękę i na nasz wniosek np. zmniejszyć nam okresowo wysokość czynszy leasingowych. Albo wydłużyć umowę – skutek ten sam !
  • Po drugie uprzedzać ! Warto o tym porozmawiać zanim opóźnienia staną się duże i nie do zaspokojenia! Pamiętać trzeba, że jak każda umowa także i umowa leasingu jest interesem dla obydwu ze stron i tylko razem można znaleźć sensowne rozwiązania.
  • Po trzecie negocjować ! Instytucje finansowe jako instytucje z natury rzeczy silniejsze często starają się narzucić swoje warunki klientowi, zwłaszcza gdy dotychczasowa obsługa leasingu nie jest terminowa.

Firmy leasingowe nie są dobrymi wujkami i w nieskończoność czekać nie będą. One też są klientami banków i od jakość portfela leasingowego zależy często ich być albo nie być. Są firmy mniej i bardziej spolegliwe, zwykle im firma mniejsza tym lepsze ma relacje ze swymi klientami i większą elastyczność.

Jednocześnie pamiętać trzeba, żeby tej elastyczności nie przeciągnąć ponad granice wytrzymałości. Firma leasingowa wyposażona w nasze zobowiązania, poparte zwykle wekslem In blanco i wiedzą o naszym biznesie może być zaskakująco skuteczna w egzekucji swych roszczeń !!!

Czwarte rozwiązanie: gdy nasza sytuacja finansowa jest trudna i nie widać szybkich widoków na poprawę trzeba zadać sobie pytanie: czy nie lepiej zakończyć umowę leasingu i nie generować dalszych kosztów?

Polecamy: Na co zwracać uwagę w OWUL?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Spokój przed burzą? Polskie firmy jeszcze trzymają kurs, ale niepewność rośnie

Mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa w Polsce wciąż utrzymują stabilne nastroje – wyniki najnowszego badania pokazują niewielkie zmiany w inwestycjach i sprzedaży. Jednak eksperci ostrzegają: wojna celna zapoczątkowana przez Donalda Trumpa może wkrótce zachwiać fundamentami tej kruchej równowagi. Czy nadchodzi czas turbulencji dla polskiego biznesu?

Blackout w Polsce realnym zagrożeniem. „Codziennie rano będziemy sprawdzać, kiedy mamy prąd”

Czy w Polsce, podobnie jak dziś w Hiszpanii i Portugalii, może nastąpić blackout? W obliczu niedoborów mocy w systemie elektroenergetycznym, Polska stoi przed realnym zagrożeniem wielogodzinnych przerw w dostawach prądu. Jakub Wiech, ekspert ds. energetyki i autor podcastu Elektryfikacja, ostrzega, że problemy mogą wystąpić przez nawet 2000 godzin w ciągu roku, co oznacza ryzyko ograniczeń dla firm i gospodarstw domowych.​

Ten głos zaboli polityków. "Do 2030 roku zabraknie nam prądu, firmy uciekną za granicę"
PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych

PIBP: Nakaz zatrudniania minimum czterech osób na podstawie umowy o pracę, w pełnym wymiarze czasu pracy jako jeden z głównych warunków do otrzymania zezwolenia na prowadzenie działalności w usługach funeralnych. Jak powinno wyglądać zatrudnienie w firmach z branży pogrzebowej? Co z nowelizacją Prawa Pogrzebowego?

REKLAMA

Ponad 80 proc. specjalistów pozytywnie ocenia szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie

Szybki rozwój technologii oraz zwiększone ryzyko cyberataków przyczyniają się do rosnącego zainteresowania bezpieczeństwem IT. Zdaniem szkolonych menadżerów, szkolenia z cyberbezpieczeństwa przeprowadzane w firmie: są nie tylko potrzebne, ale i skuteczne.

Dłużnicy wykorzystują brak znajomości prawa u wierzycieli i specjalnie zwlekają z zapłatą za faktury, traktując zwłokę jako formę bezpłatnego kredytu. Powinni i mogą jednak słono za to zapłacić

Słaba znajomość podstawowych przepisów prawa finansowego u przedsiębiorców sprawia, że dłużnicy celowo przeciągają płatności, zyskując w ten sposób darmowy, nieoprocentowany kredyt. Dzieje się to w czasie, gdy zatory płatnicze w polskich przedsiębiorstwach cały czas rosną, a utrata płynności finansowej jest realnym zagrożeniem dla małych i średnich firm.

Czy wspólnik mniejszościowy zawsze jest na straconej pozycji?

Wspólnik posiadający mniejszościowy pakiet udziałów w spółce z o.o. nie musi już na starcie znajdować się na przegranej pozycji w potencjalnym sporze ze wspólnikiem większościowym. Kluczowe jest, aby taki udziałowiec znał swoje prawa w spółce oraz aktywnie i umiejętnie z nich korzystał, co w ostatecznym rozrachunku może przyczynić się do skutecznej obrony interesu wspólnika mniejszościowego i zachowania przez niego wpływu na spółkę.

Polski Akt o Dostępności – jakie zmiany czekają przedsiębiorców?

Od 28 czerwca 2025 r. produkty i usługi wprowadzane na rynek będą musiały spełniać określone wymogi i być dostosowane również do osób z niepełnosprawnościami. To oznacza wiele zmian również dla małych i średnich przedsiębiorstw.

REKLAMA

Polski Akt o Dostępności – jak się przygotować?

Już pod koniec czerwca wchodzi w życie Polski Akt o Dostępności. Nowe przepisy oznaczają dla przedsiębiorców nie tylko obowiązki, ale i nowe możliwości. Kogo dotyczą te zmiany? Co czeka konsumentów, a co przedsiębiorców? Skąd można wziąć pieniądze na ich wprowadzenie?

Zaprojektuj z nami swoją pierwszą innowację – poznaj bezpłatną usługę Innovation Coach i weź udział w wydarzeniu w Łodzi

W dobie dynamicznych zmian technologicznych i rosnącej konkurencji, przedsiębiorcy coraz częściej poszukują sposobów na wdrażanie innowacji w swoich firmach. Nie każdy jednak wie, od czego zacząć, jak zdobyć fundusze na rozwój, czy jak skutecznie przejść przez proces planowania i realizacji innowacyjnego projektu.

REKLAMA