REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Spłata rat leasingowych

Jerzy Krok
Spłata rat leasingowych
Spłata rat leasingowych

REKLAMA

REKLAMA

Zawarcie umowy leasingu wiąże się z koniecznością spłat rat leasingowych. Jednakże życie, także gospodarcze niesie z sobą wiele niespodzianek i niejednokrotnie mimo naszej dobrej woli nie możemy terminowo regulować swych zobowiązań. Co dzieje, gdy nie spłacamy rat leasingowych?

Spłata rat leasingowych wymaga systematyczności. Trzeba wiedzieć, że umowa leasingu jest umową tzw „nazwaną” to znaczy generalne prawa i obowiązki stron umowy reguluje Kodeks Cywilny (Tytuł XVII Umowa Leasingu Art. 7091 - 70918 Kodeksu Cywilnego). Przedmiotem umowy leasingu jest przekazanie prawa do użytkowania w zamian za ustalone opłaty.

REKLAMA

Co się dzieje gdy rata leasingowa nie wpłynie w terminie ?

 • Fakt ten rodzi kilka konsekwencji: pierwszą z nich jest prawo firmy leasingowej do naliczenia odsetek karnych z tytułu opóźnienia. Ich wysokość zwykle odbiega niekorzystnie od wysokości odsetek bankowych czy ustawowych.

Są firmy, gdzie za opóźnienie potrafią naliczyć bardzo wysokie odsetki. Warto przed podpisaniem umowy leasingowej zapoznać się z ich wysokością.

 • Drugą konsekwencją jest wysłanie klientowi wezwania do zapłaty z wyznaczeniem dodatkowego terminu. Wezwanie też kosztuje – zwykle do 100 zł. Wysokość tej opłaty jak i całej masy innych dodatkowych opłat zawierają tabele opłat, których przyjęcie klient w momencie zawarcia umowy leasingowej świadomie, bądź nie – potwierdza. A firmy leasingowe potrafią policzyć za wszystko i ich inwencja twórcza nie zna granic.

REKLAMA

Faktura zaginęła i potrzeba duplikatu – opłata, trzeba odebrać zatrzymany przez policję dowód rejestracyjny – opłata, ustalenie salda umowy – opłata, etc, etc. Część z tych opłat jest uzasadniona, gdyż generuje dla firmy leasingowej określony koszt ale część jest sposobem na generowanie dodatkowego dochodu. Tendencją ostatnich czasów jest puchnięcie tabel opłat i podnoszenie cen za świadczone dodatkowe usługi.

Firma leasingowa wysyła pisemne wezwanie do zapłaty z jeszcze jednego bardzo ważnego powodu. Otóż zapis kodeksu cywilnego stanowi, że dopiero brak opłaty leasingowej w wyznaczonym dodatkowym terminie może stanowić podstawę do wypowiedzenia umowy leasingowej z winy leasingobiorcy.

Polecamy: Leasing urządzeń o niskiej wartości jednostkowej

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Ponaglające telefony to standard

Firmy leasingowe wypowiadają umowy leasingowe (poza oczywistą chęcią odzyskania należnych kwot z tytułu czynszu leasingowego) z jeszcze jednej przyczyny. Firma leasingowa, która zawarła z klientem umowę leasingu operacyjnego zobowiązana jest do comiesięcznego wystawienia faktury VAT.

Fakt nieotrzymania zapłaty nie zwalania ich z tego obowiązku. A wystawiona faktura VAT to obowiązek odprowadzenia stosownych podatków. Dopiero gdy umowa leasingu jest wypowiedziana można fakturowanie zatrzymać.

Kolejną niedogodnością jest uporczywe przypominanie się wszystkimi możliwymi sposobami o fakcie opóźnienia z zapłatą. SMS-y, maile, ponaglające telefony to w większości firm standard. Wychodzi się ze skądinąd słusznego założenia, że najlepszą metodą na dłużnika jest nękanie. Zwykle dzieje się to automatycznie na podstawie informacji z systemu komputerowego obsługującego firmę leasingową.

Kiedyś system w jednej z firm leasingowych został źle zaprogramowany i wysłał wszystkim klientom wezwania - także tym płacącym terminowo ! I to w dzień Wszystkich Świętych.

Umowa jest wypowiedziana i co dalej ?

Klient otrzymuje pismo wypowiadające umowę leasingu, którego lektura przyprawia go co najmniej o palpitację serca i skoki ciśnienia (przynajmniej za pierwszym razem).

Firma leasingowa informuje go, że na skutek braku zapłaty w wyznaczonym dodatkowo terminie wypowiada mu umowę leasingu z jego winy, żąda zwrotu przedmiotu leasingu i wszelkich zapadłych i przyszłych opłat leasingowych. To znaczy odsetek, opłat za wezwania, kosztów windykacji etc, etc.

Cóż robić?

Rozmawiaj z leasingodawcą

REKLAMA

Po pierwsze trzeba wiedzieć, że interesem żadnej z firm leasingowych nie jest odbieranie klientom przedmiotów leasingu !! Firmy leasingowe nie są tym zainteresowane, chyba, że nie widzą innej możliwość zaspokojenia swych roszczeń. Zwykle wypowiedzenie umowy ma stanowić sposób na wywarcie presji na klienta i równie chętnie jak umowa zostanie wypowiedziana tak chętnie zostanie wznowiona.

Pod jednym wszakże warunkiem – klient ureguluje wszystkie zaległości i zapłaci słoną zwykle opłatę za wznowienie. Bywa, że jest to kilkaset złotych, a bywa, że żąda się od klienta opłaty w wysokości jednomiesięcznego czynszu !!

Co robić aby tych sytuacji uniknąć ?

 • Po pierwsze rozmawiać ! O naszych problemach trudno nam rozmawiać z kimkolwiek a co dopiero przyznać się, że nasz do tej pory wspaniały biznes chwilo lekko okulał. Ale firma leasingowa może pójść nam na rękę i na nasz wniosek np. zmniejszyć nam okresowo wysokość czynszy leasingowych. Albo wydłużyć umowę – skutek ten sam !
 • Po drugie uprzedzać ! Warto o tym porozmawiać zanim opóźnienia staną się duże i nie do zaspokojenia! Pamiętać trzeba, że jak każda umowa także i umowa leasingu jest interesem dla obydwu ze stron i tylko razem można znaleźć sensowne rozwiązania.
 • Po trzecie negocjować ! Instytucje finansowe jako instytucje z natury rzeczy silniejsze często starają się narzucić swoje warunki klientowi, zwłaszcza gdy dotychczasowa obsługa leasingu nie jest terminowa.

Firmy leasingowe nie są dobrymi wujkami i w nieskończoność czekać nie będą. One też są klientami banków i od jakość portfela leasingowego zależy często ich być albo nie być. Są firmy mniej i bardziej spolegliwe, zwykle im firma mniejsza tym lepsze ma relacje ze swymi klientami i większą elastyczność.

Jednocześnie pamiętać trzeba, żeby tej elastyczności nie przeciągnąć ponad granice wytrzymałości. Firma leasingowa wyposażona w nasze zobowiązania, poparte zwykle wekslem In blanco i wiedzą o naszym biznesie może być zaskakująco skuteczna w egzekucji swych roszczeń !!!

Czwarte rozwiązanie: gdy nasza sytuacja finansowa jest trudna i nie widać szybkich widoków na poprawę trzeba zadać sobie pytanie: czy nie lepiej zakończyć umowę leasingu i nie generować dalszych kosztów?

Polecamy: Na co zwracać uwagę w OWUL?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR
Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code

  © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Rozwój sztucznej inteligencji jak rewolucja przemysłowa? Firmy gotowe na zmiany

  Do 2030 r. będzie dziesiątki milionów nowych miejsc pracy dzięki SI - tak wynika z raportu McKinsey. Światowe Forum Ekonomiczne akcentuje jednak, że wiele stanowisk ulegnie likwidacji. O tym, że firmy muszą dostosować się do nowej rzeczywistości, wiadomo, pytanie brzmi - jak szybko? 

  Kalendarz marketingowy – czym jest i jak może pomóc w działalności małej firmy?

  Co to jest kalendarz marketingowy? Jak można wykorzystać to narzędzie do marketingu internetowego małych i średnich firm?

  Polska największym producentem jabłek w UE. Jabłek jemy jednak mało

  Polska jest największym producentem jabłek w Unii Europejskiej oraz 4. ich producentem na świecie. Mimo, że w naszym kraju tych owoców jest pod dostatkiem, a jabłko jest promowane jako owoc narodowy, jego spożycie nie rośnie. W gospodarstwach domowych zjada się rocznie ok. 11-12 kg jabłek na osobę.

  Hipermarkety tańsze niż dyskonty? Gdzie bardziej opłaca się robić zakupy?

  W sklepach ceny wciąż rosną, ale w niektórych trochę wolniej. Gdzie teraz opłaca się robić zakupy? Co lepiej kupić w dyskoncie a co w supermarkecie? Czy w najbliższym czasie można spodziewać się, że we wszystkich sklepach wzrost rdr. będzie jednocyfrowy? 

  REKLAMA

  Pożary paneli fotowoltaicznych. Jak zminimalizować ryzyko?

  Jak każdy inny rodzaj instalacji, fotowoltaika jest narażona na usterki i awarie: przegrzanie, uszkodzenia, przepięcia, a w skrajnych przypadkach nawet na pożary. Chociaż do zaprószenia ognia dochodzi bardzo rzadko, zawsze trzeba pamiętać o środkach ostrożności. Jak zminimalizować ryzyko awarii?

  Ze sztuczną inteligencją logistyka nie będzie już taka sama

  Sztuczna inteligencja w logistyce to przyszłość. W łańcuch dostaw z użyciem AI chce zainwestować już ponad 60% firm. Co może ułatwić ta technologia? 

  Nowy trend - zmiana okularów co sezon?

  Okulary jako element stylizacji i w dodatku regularnie wymieniany zgodnie z trendami już nikogo nie dziwi. Przychody na rynku okularów są coraz wyższe i będą się jeszcze zwiększać. Nie tylko ze względu na starzejące się społeczeństwo. 

  Bezpieczeństwo w leśnictwie. Apel przedsiębiorców o interwencję państwa

  W obliczu rosnącej liczby tragicznych wypadków w leśnictwie, przedsiębiorcy leśni wzywają do pilnej reakcji ze strony państwa. Postulują o zwiększenie nadzoru nad Lasami Państwowymi, odpolitycznienie kadr oraz opracowanie strategii dla sektora leśno-drzewnego. Ale czy ich głos zostanie wysłuchany?

  REKLAMA

  Pieniądze dla rolników uprawiających kukurydzę. Do 80 proc. kwoty wynikającej z niezapłaconych faktur lub rachunków. Do kiedy wnioski?

  Do 6 października 2023 r. Agencja Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa przyjmuje wnioski o pomoc finansową dla producenta rolnego, który w 2022 r. lub 2023 r. co najmniej raz nie otrzymał zapłaty za sprzedaną kukurydzę - poinformowała Agencja.

  Czy Technologia Internetu Rzeczy zrewolucjonizuje sektor farmaceutyczny?

  Łańcuch dostaw w sektorze farmaceutycznym to duże wyzwanie - bezpieczeństwo i jakość produktu jest obwarowana licznymi uregulowaniami i przepisami. Systemy i urządzenia oparte o technologię Internetu Rzeczy – IoT (z ang. Internet of Things) wydają się logicznym rozwiązaniem. 

  REKLAMA