| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Pytania i odpowiedzi > Czym jest wysoki wykup w leasingu?

Czym jest wysoki wykup w leasingu?

Na czym polega wysoki wykup w leasingu oraz jak można wykorzystać odliczenie 6 tys. zł VAT-u?

Co odliczamy

W sytuacji, gdy mówimy o leasingu samochodów osobowych odliczeniu podlega 60% naliczonego podatku VAT, ale nie więcej niż 6.000 zł. Limit dotyczy pojedynczej transakcji. Umowa leasingu i wykup samochodu po zakończeniu umowy są to dwie oddzielne transakcje cywilno-prawne, a więc jest możliwe ponowne skorzystanie z częściowego odliczenia podatku VAT zawartego w cenie za jaką firma leasingowa sprzedaje przedmiot leasingu leasingobiorcy. 

Polecamy: Jakie zmiany czekają przedsiębiorców w rozliczaniu leasingu od 2011r.?

Jeżeli uzgodniony przy zawieraniu umowy leasingu wykup jest symboliczny, to 60% VAT-u zawartego w cenie wykupu jest to bardzo niewielka kwota, daleka od możliwego do odliczenia limitu 6.000 zł. Należy jednak pamiętać, że zwiększanie wykupu ma swoje ograniczenia i koszty.

Większy wykup, wolniejsza spłata

Większy wykup na koniec umowy to wolniejsza spłata kapitału, a przez to większe ryzyko dla firmy leasingowej. Wysoki wykup to mniejsze raty miesięczne, mniejsze kwoty, które leasingobiorca zalicza do kosztów uzyskania przychodów i niestety też zdecydowanie większy całkowity koszt takiego leasingu.

Polecamy: serwis Samochód

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stowarzyszenie na Rzecz Systemów Ociepleń

Stowarzyszenie polskich producentów materiałów do wykonywania systemów ociepleń ścian zewnętrznych.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »