Zasady amortyzacji samochodów osobowych
REKLAMA
REKLAMA
Zgodnie z art. 16 ust 1 pkt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych odpisy amortyzacyjne od wartości takiego samochodu przewyższającej równowartość 20 000 euro nie mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów.
REKLAMA
W odniesieniu do samochodów, których wartość początkowa przekracza wskazany limit przyjęło się, że dokonując odpisów amortyzacyjnych podatnik każdorazowo ustala, jaka cześć danego odpisu amortyzacyjnego dotyczy wartości samochodu nieprzekraczającej równowartości 20 000 euro i tylko tę cześć zalicza do kosztów uzyskania przychodu.
REKLAMA
W dniu 9 grudnia 2009 roku Wojewódzki Sad Administracyjny w Poznaniu sygn I SA/Po814/09 uznał, że do chwili, gdy łączna suma dotychczasowych odpisów nie przekroczy równowartości 20 000 euro podatnik może zaliczać do kosztów uzyskania przychodów odpisy amortyzacyjne w całości, a późniejszych odpisów nie uznawać za koszty uzyskania przychodów.
Sad przyznał tym samym racje podatnikowi stwierdzając, że pomimo dotychczasowej interpretacji organów podatkowych z przepisów ustawy nie wynika, aby ustawodawca nakazał w określony sposób dokonywać odpisów amortyzacyjnych. Oznacza to, że podatnik ma do wyboru dwie metody.
Polecamy: Kradzież samochodu firmowego - konsekwencje podatkowe
Po pierwsze może stosunkowo rozdzielać odpisy amortyzacyjne i do kosztów zaliczać jedynie cześć tych odpisów w całym okresie amortyzacji, ale może również dokonywać odpisów w taki sposób, że odpisy amortyzacyjne będę w całości zaliczane w koszty uzyskania przychodów do momentu, gdy łączna suma odpisów amortyzacyjnych zaliczonych w koszty uzyskania przychodów zrówna się z kwotą w złotych 20 000 euro przeliczona według kursu średniego euro ogłaszanego przez NBP z dnia przekazania tego samochodu do używania, po czym następnie dokonywane odpisy amortyzacyjne nie będę uznawane za koszty uzyskania przychodów.
W ocenie Sadu wskazana górna granica dokonywania odpisów amortyzacyjnych dla samochodów osobowych stanowi jeden z wyjątków od generalnej zasady zaliczania odpisów amortyzacyjnych w koszty uzyskania przychodu.
Wykładnia językowa przepisu art. 16 ust 1 pt 4 ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych nie ogranicza czasowo prawa podatnika do zaliczania odpisów amortyzacyjnych w koszty uzyskania przychodów.
Polecamy: Samochód prywatny czy firmowy? - porada
Oznacza to, że podatnik może zaliczyć odpisy amortyzacyjne do kosztów uzyskania przychodów, zarówno na samym początku ich dokonywania, w trakcie, jak również na końcu.
Natomiast jedynym ograniczeniem wynikającym dla podatnika z powyższego przepisu jest reguła, że suma odpisów nie może przekroczyć limitu w złotych 20 000 euro.
Małgorzata Skwarcz, aplikant radcowski w Kancelarii Smaga Jaroszyński sp.j.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.