reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Zakup / zbycie > Samochód ciężarowy a amortyzacja jednorazowa

Samochód ciężarowy a amortyzacja jednorazowa

Chcę kupić samochód ciężarowy - czy mogę skorzystać z amortyzacji jednorazowej ?

Zmiany przepisów regulujących prawo do odliczania podatku VAT przy zakupie lub leasingu samochodów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony i zamieszanie wokół ich interpretacji (wyrok Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości i wyjaśnienia Ministra Finansów) nie wpływają na stosowanie przepisów o podatku dochodowym.

W tym zakresie tj. dla potrzeb zaliczania wydatków do kosztów uzyskania przychodów i dla zasad amortyzacji, nadal obowiązuje dotychczasowa definicja samochodu osobowego, czyli kryteria są takie same, jak w obecnym brzmieniu ustawy o VAT.

W związku z powyższym z amortyzacji jednorazowej możesz skorzystać tylko wtedy jeżeli samochód spełnia jeden z wymienionych niżej warunków:

  • Ma jeden rząd siedzeń, który oddzielony jest od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą;
  • Ma więcej niż jeden rząd siedzeń, które oddzielone są od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą i u których długość części przeznaczonej do przewozu ładunków, mierzona po podłodze od najdalej wysuniętego punktu podłogi pozwalającego postawić pionową ścianę lub trwałą przegrodę pomiędzy podłogą a sufitem do tylnej krawędzi podłogi, przekracza 50% długości pojazdu; ten warunek każdorazowo potwierdza okręgowa stacja diagnostyczna;
  • Ma otwartą część przeznaczoną do przewozu ładunków.

Polecamy: Ubezpieczenia flot ciężarowych

Kupując samochód ciężarowy z tzw. „kratką”, podatek VAT będziesz mógł odliczyć w całości, jednak amortyzować trzeba go będzie na zasadach takich jak auto osobowe.

Nie wrzucisz więc jednorazowo w koszty ceny jego zakupu, nie będziesz mógł zastosować amortyzacji degresywnej i przede wszystkim musisz pamiętać, że kupując samochód osobowy droższy, niż 20 tys. EUR, nie zaliczysz do kosztów uzyskania przychodów amortyzacji od wartości przekraczającej tę kwotę.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Sławomir Buchta

Specjalista ds. leasingu

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Samochód ciężarowy a amortyzacja jednorazowa
Samochód ciężarowy a amortyzacja jednorazowa

Przedsiębiorca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Joanna Targowska

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama