| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Samochód > Zakup / zbycie > Samochód jako środek trwały w działalności gospodarczej

Samochód jako środek trwały w działalności gospodarczej

Podmiot prowadzący działalność gospodarczą, bez względu na to czy jest to osoba fizyczna, osoba prawna czy też jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej może – w zależności od podejmowanych decyzji biznesowych – albo zoptymalizować swoje rozliczenia podatkowe, albo wprost przeciwnie. Na tym właśnie gruncie niezwykle aktualnym, w każdym czasie, tematem jest kwestia związana z użytkowaniem samochodu w prowadzonej działalności.

„Na czasie” są pytania o to jaką umowę na użytkowanie auta podpisać i na jakich zasadach. Czy kupić samochód, czy może go wynająć, czy też użytkować samochód prywatny w działalności gospodarczej? Niniejszy artykuł będzie próbą odpowiedzi na pytanie o konsekwencje podatkowoprawne jednej z form użytkowania samochodu w działalności gospodarczej, tj. zakupu samochodu na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej.

Aby w pewni korzystać z dobrodziejstw dysponowania autem jak właściciel w związku z prowadzoną działalnością gospodarczą należy najpierw to auto kupić. Dla podatku dochodowego nie ma znaczenia od kogo nabędziemy samochód (w sensie jego statusu podatkowoprawnego).

Redakcja poleca: Samochód w firmie – PDF

Zobacz: Zasady odliczania VAT-u od samochodów osobowych

Może to być zatem albo osoba fizyczna nieprowadząca działalności gospodarczej (wtedy należy pamiętać o podatku od czynności cywilnoprawnych), może to być podatnik VAT czynny (wtedy dostaniemy fakturę VAT z naliczonym podatkiem od towarów i usług), może to być wreszcie podatnik VAT zwolniony.

Polecamy poradnik: Samochód w firmie – zmiany od 1 kwietnia 2014 r.

Dla podatku dochodowego mają znaczenie tylko takie okoliczności, które pozwolą – lub nie – na zaliczenie nabytego samochodu do kategorii środków trwałych prowadzonej przez nas działalności gospodarczej.

Środek trwały (w tym także i samochód) to pojęcie głównie z zakresu ustaw o podatkach dochodowych (od osób fizycznych i od osób prawnych). Potocznie rzecz biorąc pojęcie to dotyczy pewnej grupy rzeczowych składników majątku trwałego danego przedsiębiorcy, które mają określone cechy, tj.:

  • stanowią albo własność, albo współwłasność podatnika,
  • są kompletne i zdatne do użytku w dniu przyjęcia do używania,
  • ich przewidywany okres używania wynosi więcej niż rok,
  • są wykorzystywane przez podatnika na potrzeby związane z jego działalnością gospodarczą, lub
  • są oddane do używania na podstawie umowy najmu, dzierżawy, leasingu.

Środek trwały to rzeczowy składnik majątku trwałego firmy. Cechą charakterystyczną środków trwałych jest sposób rozliczania wydatków poniesionych na ich zakup w ciężar kosztów uzyskania przychodów

Polecamy: Używanie samochodu prywatnego w celu prowadzenia działalności gospodarczej

Uznanie danego auta za środek trwały prowadzonej przez nas działalności, oprócz ewidentnych korzyści, takich jak zaliczanie do kosztów uzyskania przychodów w podatku dochodowym wydatków na paliwo, naprawy, płyny eksploatacyjne, przeglądy itp. wydatków to także uporczywe formalności związane z możliwością zaliczenia wydatku na nabycie (leasing, najem, dzierżawę) tego samochodu do kosztów uzyskania przychodów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kinga Łozińska

Dyrektor Generalna Paragony

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »