| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Samochód i majątek > Jak od nowego roku rozliczymy samochody ciężarowe?

Jak od nowego roku rozliczymy samochody ciężarowe?

Wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na stałe wpisał się do historii polskiego rynku leasingodawców. Zmiany jakie w związku z nim zostały wprowadzone spopularyzowały samochody z "kratką". Co czeka przedsiębiorców w 2011 roku?

Nie będzie

Nie będzie możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w paliwie, nie będzie można rozliczyć VAT-u od zakupu takich aut oraz … nie będzie można odliczać VAT-u z rat leasingowych, jeżeli umowa leasingu nie zostanie zarejestrowana we właściwym dla leasingobiorcy urzędzie skarbowym.

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Minister Finansów wydał zgodną z brzmieniem wyroku interpretację ogólną, która przez ostatni okres była i do 31.12.2010 jest podstawą do pełnego odliczania podatku VAT przy zakupie samochodów „z kratką”, czyli pojazdów z homologacją ciężarową o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które posiadają więcej niż 1 rząd siedzeń i nie mają otwartej przestrzeni ładunkowej.

W myśl zawartej w ustawach podatkowych definicji, samochody te są pojazdami osobowymi. Interpretacja Ministra Finansów umożliwiała jednak odliczanie podatku VAT od kosztów nabycia i eksploatacji takich „ciężarówek”.

Polecamy: Niezapłacona rata leasingowa i co dalej?

Działanie zawieszamy

Począwszy od 01.01.2011 roku na dwa lata zostaje zawieszone „działanie” opisanej wyżej interpretacji Ministra Finansów i w konsekwencji będą ponownie obowiązywać uregulowania ustaw podatkowych.

Pojazdy samochodowe, które nie spełniają ustawowych wymogów definicji auta ciężarowego (w tym zdecydowana większość „kratek”) tak w zakresie podatku dochodowego jak i VAT-u będą traktowane jak samochody osobowe - odliczeniu będzie podlegało 60% naliczonego w kosztach zakupu/leasingu podatku VAT, ale nie więcej niż 6.000 zł.

Przedsiębiorca sobie poradzi

Jeżeli auto „z tzw. kratką” jest przedmiotem umowy leasingu zawartej przed 31.12.2010 r. to VAT zawarty w opłatach leasingowych może być odliczany jeżeli umowa ta została zarejestrowana we właściwym dla leasingobiorcy urzędzie skarbowym przed końcem 2010 roku.

Owa „rejestracja” polega na złożeniu kopii umowy na dzienniku podawczym. Niestety VAT zawarty w kosztach paliwa, począwszy od 01.01.2011 nie będzie podlegał rozliczeniu.

Polecamy: serwis Leasing

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Zespół Doradców Podatkowych Jacek Czernecki Spółka z o.o.

Spółka Doradztwa Podatkowego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »