REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak od nowego roku rozliczymy samochody ciężarowe?

Sławomir Buchta
Specjalista ds. leasingu
Jak rozliczyć samochód z 'kratką'?
Jak rozliczyć samochód z 'kratką'?

REKLAMA

REKLAMA

Wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej na stałe wpisał się do historii polskiego rynku leasingodawców. Zmiany jakie w związku z nim zostały wprowadzone spopularyzowały samochody z "kratką". Co czeka przedsiębiorców w 2011 roku?

Nie będzie

Nie będzie możliwości odliczenia podatku VAT zawartego w paliwie, nie będzie można rozliczyć VAT-u od zakupu takich aut oraz … nie będzie można odliczać VAT-u z rat leasingowych, jeżeli umowa leasingu nie zostanie zarejestrowana we właściwym dla leasingobiorcy urzędzie skarbowym.

REKLAMA

REKLAMA

Po wyroku Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, Minister Finansów wydał zgodną z brzmieniem wyroku interpretację ogólną, która przez ostatni okres była i do 31.12.2010 jest podstawą do pełnego odliczania podatku VAT przy zakupie samochodów „z kratką”, czyli pojazdów z homologacją ciężarową o dopuszczalnej ładowności powyżej 500 kg i masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, które posiadają więcej niż 1 rząd siedzeń i nie mają otwartej przestrzeni ładunkowej.

W myśl zawartej w ustawach podatkowych definicji, samochody te są pojazdami osobowymi. Interpretacja Ministra Finansów umożliwiała jednak odliczanie podatku VAT od kosztów nabycia i eksploatacji takich „ciężarówek”.

Polecamy: Niezapłacona rata leasingowa i co dalej?

Działanie zawieszamy

Począwszy od 01.01.2011 roku na dwa lata zostaje zawieszone „działanie” opisanej wyżej interpretacji Ministra Finansów i w konsekwencji będą ponownie obowiązywać uregulowania ustaw podatkowych.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Pojazdy samochodowe, które nie spełniają ustawowych wymogów definicji auta ciężarowego (w tym zdecydowana większość „kratek”) tak w zakresie podatku dochodowego jak i VAT-u będą traktowane jak samochody osobowe - odliczeniu będzie podlegało 60% naliczonego w kosztach zakupu/leasingu podatku VAT, ale nie więcej niż 6.000 zł.

Przedsiębiorca sobie poradzi

Jeżeli auto „z tzw. kratką” jest przedmiotem umowy leasingu zawartej przed 31.12.2010 r. to VAT zawarty w opłatach leasingowych może być odliczany jeżeli umowa ta została zarejestrowana we właściwym dla leasingobiorcy urzędzie skarbowym przed końcem 2010 roku.

Owa „rejestracja” polega na złożeniu kopii umowy na dzienniku podawczym. Niestety VAT zawarty w kosztach paliwa, począwszy od 01.01.2011 nie będzie podlegał rozliczeniu.

Polecamy: serwis Leasing

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
CPK w zakresie lotniska jest na półmetku projektowania, kolejne etapy związane z budową po pozyskaniu finansowania

Prezes Centralnego Portu Komunikacyjnego Filip Czernicki podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej poinformował, że po pierwszych analizach rekomendacje są u pana ministra i premiera i czekamy na decyzję, która w dużej mierze da nam impuls i zastrzyk. Większość zleceń i obowiązków, które ciążyły spółce są realizowane, ale do rozpoczęcia kolejnych etapów przedsięwzięcia trzeba pozyskać finansowanie.

Żeby proces inwestycyjny był sprawniejszy fundusz kolejowy musi mieć mechanizm stabilizacji tak jak fundusz drogowy

Podczas Kongresu Infrastruktury Polskiej, podsekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Piotr Malepszak ocenił, że jeżeli chodzi o kwestię finansowania branży, fundusz kolejowy musi mieć mechanizm jak w funduszu drogowym, żeby iść w normalność. Nie widzę innej podstawy dla zachowania normalności, ten mechanizm stabilizacji jest absolutną koniecznością.

Sektor finansowy jednym z bardziej zainteresowanych wykorzystaniem Gen-AI

Jego przedstawiciele – w tym także z Polski – widzą w tej technologii dużo korzyści. Jak radzić sobie z wyzwaniami, a także generować pomysły, które są później realizowane?

Wprowadzenie w Polsce systemu kaucyjnego w styczniu 2025 r. wymaga wprowadzenia i korzystania z recyklomatów

Przedstawiciele firm produkujących tzw. recyklomaty podczas debaty eksperckiej „Technologia w służbie ochrony środowiska” dyskutowali o stanie przygotowań do uruchomienia już za kilka miesięcy polskiego systemu kaucyjnego. 

REKLAMA

Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA

Zapraszamy do udziału w bezpłatnym webinarze na temat: Bankructwo, niewypłacalność i odpowiedzialność członków zarządu w Polsce i USA.

Zorza polarna, wiatr słoneczny, burza geomagnetyczna. Dlaczego warto znać prognozę kosmicznej pogody

Badania kosmicznej pogody, w tym aktywności Słońca będą coraz bardziej potrzebne - twierdzi prof. Iwona Stanisławska z Centrum Prognoz Heliogeofizycznych w CBK PAN. Dlaczego? Bo wpływ tych zjawisk na życie na Ziemi i funkcjonowanie naszej cywilizacji jest znaczący. Tym bardziej, że naukowcy potrafią przygotowywać coraz lepsze prognozy, pozwalające unikać wielu problemów z wpływem pogody kosmicznej na telekomunikację, nawigację i infrastrukturę.

Implementacja dyrektywy DAC7 niebawem. Co to oznacza dla platform internetowych?

Od 1 lipca 2024 r. mają zacząć obowiązywać w Polsce przepisy wynikające z implementacji Dyrektywy DAC7. Przepisy te mają dotyczyć przede wszystkim raportowania przez platformy sprzedażowe dochodów uzyskiwanych przez ich użytkowników.

W tych bankomatach wypłacisz jedynie 200 zł

We wtorek Euronet przeprowadza akcję protestacyjną mającą na celu zwrócenie uwagi na sytuację operatorów bankomatów. Tego dnia z bankomatów będzie można wypłacić jednorazowo maksymalnie do 200 zł.

REKLAMA

Hotele podnoszą ceny, ale to nie odstrasza Polaków. Ich obłożenie rośnie

Według informacji przekazanych przez "Izbę Gospodarczą Hotelarstwa Polskiego", obłożenie hoteli w Polsce systematycznie rośnie z miesiąca na miesiąc. Wyniki majowe okazały się lepsze niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.

W Polsce pije się coraz mniej piwa i coraz więcej browarów ma kłopoty finansowe

Browary w Polsce mając oraz więcej problemów, a zwłaszcza kłopotów finansowych. W ciągu ostatnich pięciu lat spożycie piwa spadło o jedną czwartą a długi branży są 23 razy wyższe (!) niż w 2018 roku. Rynek kurczy się choć piwo to wciąż najchętniej kupowany alkohol w Polsce.

 

REKLAMA