reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Samochód w leasingu > Co z podatkami dochodowymi przy leasingu samochodu osobowego?

Co z podatkami dochodowymi przy leasingu samochodu osobowego?

Umowa leasingu, która przez długi czas pozostawała nienazwaną, sprawiała wiele problemów praktycznych oraz interpretacyjnych. Dotyczy to również podatków dochodowych.

W toku normalnej ewolucji norm prawnych i ich przystosowywania do praktyki życia gospodarczego, od dnia 9 grudnia 2000 roku wprowadzono do k.c. tytuł XVII1 – umowa leasingu. Umowa ta zatem od dnia 9 grudnia 2000 roku jest umową nazwaną, dla której szczegółowej podstawy prawnej należy poszukiwać w treści właśnie tytułu XVII1 k.c., czyli art. 7091 i następnych k.c.

Leasing według kodeksu cywilnego

Zgodnie z treścią art. 7091 k.c. – „Przez umowę leasingu finansujący zobowiązuje się, w zakresie działalności swego przedsiębiorstwa, nabyć rzecz od oznaczonego zbywcy na warunkach określonych w tej umowie i oddać tę rzecz korzystającemu do używania albo używania i pobierania pożytków przez czas oznaczony, a korzystający zobowiązuje się zapłacić finansującemu w uzgodnionych ratach wynagrodzenie pieniężne, równe co najmniej cenie lub wynagrodzeniu z tytułu nabycia rzeczy przez finansującego”.

Polecamy: Kalkulator leasing czy kredyt na samochód

Umowa leasingu powinna być zawarta na piśmie pod rygorem nieważności (art. 7092 k.c.). Określone zdarzenia gospodarcze zazwyczaj mają swoje implikacje w prawie podatkowym. Dotyczy to także umów leasingu.

Leasing - definicje autonomiczne

Ustawy o podatkach dochodowym mają jednak swoje, autonomiczne definicje umowy leasingu. Są to definicje szersze, niż zawarta w art. 7091 k.c. Definicje „dochodowe” wskazują bowiem, że umowa leasingu to umowa nazwana w k.c., a także każda inna umowa, na mocy której jedna ze stron, zwana dalej "finansującym", oddaje do odpłatnego używania albo używania i pobierania pożytków na warunkach określonych w ustawie drugiej stronie, zwanej dalej "korzystającym", podlegające amortyzacji środki trwałe lub wartości niematerialne i prawne, a także grunty,

Dla podatków dochodowych najważniejszą kwestią jest zawsze możliwość (lub jej brak) zaliczenia danego wydatku do kategorii kosztów uzyskania przychodów albo konieczność (lub jej brak) rozpoznania przychodu podlegającego opodatkowaniu. Nie inaczej jest w przypadku umów leasingu.

Dany wydatek może być kosztem uzyskania przychodów w przypadku, gdy spełnia określone wymogi. Musi być on zatem:

- poniesiony faktycznie,
- poniesiony w celu osiągnięcia przychodów lub zachowania albo zabezpieczenia źródła przychodów,
- nie może być on wymieniony w katalogu tzw. wydatków niepotrącalnych (niestanowiących kosztów uzyskania przychodów).

Polecamy: Jak oceniać oferty leasingowe?

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Ekspert:

Arkadiusz Dudkiewicz

Doradca podatkowy, agent celny, prawnik

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Co z podatkami przy leasingu?
Co z podatkami przy leasingu?

VAT 2021. Podatki część 239.90 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Forum Odpowiedzialnego Biznesu

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama