REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niekonwencjonalne formy finansowania MSP: leasing

Niekonwencjonalne formy finansowania MSP: leasing
Niekonwencjonalne formy finansowania MSP: leasing
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Leasing jest doskonałą formą finansowania różnorodnych przedsięwzięć (zwłaszcza inwestycyjnych), uzyskiwania różnego rodzaju dóbr. Leasing ma zasadnicze znaczenie dla przedsiębiorców, którzy stosunkowo często dokonują wymiany składników majątkowych używanych do prowadzenia bieżącej działalności. Traktuje się go jako alternatywę dla kredytu bankowego.

Leasing jest rodzajem kredytu rzeczowego, polegającego na okresowym umożliwieniu korzystania za stosowna opłatą z określonego dobra materialnego, głownie inwestycyjnego, bez konieczności jego nabycia.

REKLAMA

Umowę leasingu zawiera się najczęściej na okres od jednego roku do pięciu lat. Dłuższe dotyczą i reguły finansowania nieruchomości. Warunki umowy mogą być dość elastycznie kształtowane przez strony np. klient sam może decydować czy płaci niskie miesięczne raty w efekcie po zakończeniu okresu umowy wartość przedmiotu będzie wyższa, czy płaci wyższe miesięczne raty, a wówczas wartość wykupu na końcu trwania umowy będzie niższa

Charakterystyczne cechy leasingu to:

  • jego przedmiotem mogą być zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchomości,
  • prawo własności rzeczy będącej przedmiotem leasingu pozostaje przez cały czas trwania umowy przy leasingodawcy,
  • czas trwania umowy jest zawsze dokładnie określony,
  • opłata za użytkowanie rzeczy oddanej w leasing jest zawsze wyrażona w pieniądzu,
  • finansujący nie może odebrać rzeczy oddanej w leasing w trakcie trwania umowy, chyba że korzystający nie wywiązuje się z przyjętych obowiązków.

Z wykorzystaniem w przedsiębiorstwie leasingu wiąże się szereg korzyści. To forma finansowania inwestycji umożliwiająca leasingobiorcy dostęp do dóbr inwestycyjnych bez angażowania dużych środków na ich zakup. Leasing ma wpływ na zwiększenie płynności finansowej leasingobiorcy; zakup środków trwałych tą drogą jest bowiem w całości dokonywany ze źródeł zewnętrznych. Leasing daje możliwość rozszerzenia zdolności produkcyjnych odpowiednio do potrzeb rynkowych (modernizacja produkcji, obniżenie kosztów) z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowej struktury kapitałów własnych. Leasing stwarza możliwość zaplanowania wydatków leasingobiorcy w przyszłych okresach, gdyż opłaty leasingowe są niezmienne przez cały okres trwania umowy.

Leasing daje leasingobiorcy preferencje podatkowe dzięki możliwości wliczania całości opłat leasingowych w koszty uzyskania przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Leasing nie wyklucza możliwości korzystania przez leasingobiorcę z tradycyjnych form pozyskiwania środków na inwestycje, np. kredytu bankowego. Leasing jest nowoczesną metodą zabezpieczenia się leasingobiorcy przed technologicznym starzeniem się urządzeń przez przeniesienie na firmę leasingowa ryzyka własności urządzeń wrażliwych na zmiany technologiczne.

Porównaj: Skutki podatkowe przedłużenia umowy leasingowej

Odmiany leasingu

REKLAMA

Leasing finansowy – jego cechą charakterystyczną jest to, że przez cały okres trwania umowy leasingu przedmiot umowy jest traktowany ewidencyjnie jako własność korzystającego (leasingobiorcy). Skutkiem takiego stanu rzeczy jest sposób ewidencji i zarachowania wydatków związanych z leasingiem.

Leasing operacyjny – to forma najbardziej pożądana przez klientów ze względu na korzystne skutki podatkowe, środek trwały w trakcie umowy leasingu operacyjnego stanowi w sensie rachunkowym własność finansującego i on dokonuje od niego odpisów amortyzacyjnych. Korzystający zaś zalicza w koszty całość rat czynszu leasingowego.

Leasing bezpośredni – występuje w kontaktach z producentem dóbr zbywalnych. Służy do kredytowania nabywców towarów produkowanych przez leasingodawcę. Występuje wówczas, gdy sam producent oddaje wytworzone przez siebie środki produkcyjne do korzystania w zamian za zapłatę czynszu.

REKLAMA

Leasing pośredni – to dominująca forma na rynku polskim. Występuje tu zawsze wyspecjalizowana firma leasingowa (pośrednik), która zakupuje dla leasingobiorcy wskazaną rzecz, aby ją później wynajmować. Funkcje pośrednika mogą pełnić: banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze lub specjalistyczne firmy traktujące leasing jako podstawę swojej działalności.

Leasing zwrotny – to szczególna forma wykształcona w praktyce gospodarczej USA. Umowa leasingu poprzedzona jest umową sprzedaży. Leasingobiorca sprzedaje środek inwestycyjny firmie leasingowej, zastrzegając dla siebie prawo jego dalszego użytkowania na warunkach ustalonych w umowie leasingu. Leasing ten pełni funkcję kredytową, ponieważ przedsiębiorca sprzedając środki trwałe, uzyskuje środki obrotowe, które może tak wykorzystać aby przynosiły szybszy i wyższy dochód.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Leasing tendencyjny – jest szczególnie korzystny w przypadku leasingu nieruchomości, oszczędza się bowiem koszty przejścia praw własności. Składa się z właściwej umowy leasingowej, ponadto zawiera także umowę tendencji oraz umowę użytkowania. Przedmiot transakcji tendencyjnej oddaje się do użytkowania za odpłatnością na zasadach zbliżonych do leasingu zwrotnego. Nie ma tu jednak potrzeby przenoszenia praw własności na firmę leasingowa Pozostawia się także możliwość korzystania z przedmiotu transakcji innemu niż właściciel podmiotowi.

Leasing lombardowy – może być zarówno odmianą leasingu kapitałowego, jak i operacyjnego. Nowe elementy dotyczą tu kwestii zabezpieczenia. Firma leasingowa stosuje uproszczoną procedurę i łagodzi wymagania co do niezbędnych dokumentów, które klient powinien jej przedstawić wraz z wnioskiem o warcie umowy.

Leasing norweski – to taka umowa, w której wpłata wstępna jest zbliżona do całkowitej wartości przedmiotu leasingu, a comiesięczne raty (jeżeli w ogóle występują) mają symboliczną wartość.

Leasing może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno przez przedsiębiorców podejmujących, jak i prowadzących działalność gospodarczą. W tym pierwszym przypadku może w istotnym stopniu odciążyć przedsiębiorcę – umożliwia mu podjęcie działalności nawet wtedy, gdy nie dysponuje odpowiednią ilością środków pieniężnych.

Artykuł jest fragmentem książki Przedsiębiorczość. Podstawy teoretyczne. Autorem jest Teresa Piecuch. Wydawnictwo Beck.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Skutki zawarcia układu w postępowaniu restrukturyzacyjnym

Przyjęcie i zatwierdzenie układu zmienia sytuację prawną wierzycieli. Odtąd mogą oni realizować swoje uprawnienia jedynie zgodnie z treścią układu. Powoduje to umorzenie pierwotnych postępowań zabezpieczających i egzekucyjnych. Układ powinien objąć wszystkich wierzycieli, których roszczenia podlegają restrukturyzacji.

"Umowa z Mercosurem korzystna dla Polski" Jest jeden warunek [WYWIAD]

Jak Polska może stać się liderem wzrostu gospodarczego w Europie? Czy płaca minimalna zabija klasę średnią? Czy umowa z Mercosurem jest zagrożeniem, a może szansą dla Polski? Czy Polska zyska na prezydenturze Trumpa i niestabilnym świecie? Gość Infor.pl - prof. Marcin Piątkowski.

Architekci nowej ery pracy. Zmiana paradygmatu roli działu HR w organizacji

Sztuczna inteligencja wkrótce zmieni to, jak żyjemy, spędzamy wolny czas, a już na pewno to, jak pracujemy. Warto zadać sobie pytanie, kto w erze AI będzie kierował organizacjami i zapewni, że funkcjonowanie pracowników stanie się lepsze niż dotychczas? Odpowiedzią są działy HR. W erze, gdy pracownicy oczekują od firm większego zaangażowania w kwestie społeczne, dział HR powinien wrócić do swoich korzeni i położyć większy nacisk na słowo human, stając się tym samym strażnikiem ludzkości poprzez działania koncentrujące się w równym stopniu na człowieku, jak i na biznesie. Jednak te poczynania należy zacząć od siebie.

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców

Zbliża się obowiązek stosowania przez firmy Europejskiego Aktu o Dostępności: co to oznacza w praktyce. Kto skorzysta, jakie nowe obowiązki dla firm i przedsiębiorców. Wielkimi krokami nadchodzi Europejski Akt o Dostępności (European Accessibility Act – EAA), który zacznie obowiązywać już od czerwca 2025 roku. Dyrektywa drastycznie zmieni sposób funkcjonowania produktów w przestrzeni cyfrowej.

REKLAMA

ZUS: 1,4 mln przedsiębiorców z ulgami w ramach wakacji składkowych

Ponad 1,6 mln przedsiębiorców złożyło wnioski o zwolnienie z obowiązku opłacenia składek za wskazany miesiąc. Chodzi o wakacje składkowe. ZUS poinformował, że do tej pory przyznano już 1,4 mln ulg. Informacje o tym widnieją na profilach płatnika na Platformie Usług Elektronicznych ZUS.

Jakie benefity dla pracowników oferują najczęściej małe i średnie firmy?

Ubezpieczenie na życie, spotkania integracyjne i prywatna opieka medyczna to trzy najczęstsze benefity oferowane pracownikom w sektorze MŚP. Choć ponad 90% firm w tej kategorii zapewnia świadczenia pozapłacowe, ich zakres wciąż odbiega od tego, co oferują duże przedsiębiorstwa. Jakie benefity są dostępne dla zatrudnionych w małych i średnich firmach?

Każda podwyżka najniższej krajowej to nowa fala bankructw. Teraz wypadają z rynku te, dla których ciężarem były ubiegłoroczne. Ile upadnie przez wzrost płacy minimalnej 2025 przekonamy się za rok

Przedsiębiorcy uważają, że tak dynamiczne podwyżki płacy minimalnej są na dłuższą metę zabójcze dla gospodarki. Tempa nie wytrzymują mikro i małe firmy, które przez trzy dekady były motorem napędowym polskiej gospodarki. Upadają i lada moment pociągną za sobą te większe i całe branże.

Co przyniesie rok 2025 w branży TSL?

Rok 2025 będzie przełomowy dla sektora transportu, spedycji i logistyki, przynosząc szereg zmian prawnych, technologicznych i operacyjnych. Nowe regulacje celne, wdrożenie innowacyjnych technologii oraz rosnące wymagania środowiskowe zmuszą firmy do adaptacji, by pozostały konkurencyjne w dynamicznie zmieniającym się otoczeniu rynkowym.

REKLAMA

Szablon raportu ESG z omówieniem. Darmowy przewodnik dla MŚP

Darmowa publikacja dla małych i średnich przedsiębiorstw jest już gotowa. Można pobrać szablon raportu ESG z omówieniem. Rzecznik MŚP wspiera przedsiębiorców w raportowaniu niefinansowym.

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany?

Praca w niedziele handlowe za podwójne wynagrodzenie. Czy czekają nas zmiany? Prezes Związku Pracodawców BCC Łukasz Bernatowicz wskazał, kiedy kwestia niedziel handlowych będzie mogła zostać uregulowana na nowo.

REKLAMA