REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Niekonwencjonalne formy finansowania MSP: leasing

Subskrybuj nas na Youtube
Niekonwencjonalne formy finansowania MSP: leasing
Niekonwencjonalne formy finansowania MSP: leasing
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Leasing jest doskonałą formą finansowania różnorodnych przedsięwzięć (zwłaszcza inwestycyjnych), uzyskiwania różnego rodzaju dóbr. Leasing ma zasadnicze znaczenie dla przedsiębiorców, którzy stosunkowo często dokonują wymiany składników majątkowych używanych do prowadzenia bieżącej działalności. Traktuje się go jako alternatywę dla kredytu bankowego.

Leasing jest rodzajem kredytu rzeczowego, polegającego na okresowym umożliwieniu korzystania za stosowna opłatą z określonego dobra materialnego, głownie inwestycyjnego, bez konieczności jego nabycia.

REKLAMA

Umowę leasingu zawiera się najczęściej na okres od jednego roku do pięciu lat. Dłuższe dotyczą i reguły finansowania nieruchomości. Warunki umowy mogą być dość elastycznie kształtowane przez strony np. klient sam może decydować czy płaci niskie miesięczne raty w efekcie po zakończeniu okresu umowy wartość przedmiotu będzie wyższa, czy płaci wyższe miesięczne raty, a wówczas wartość wykupu na końcu trwania umowy będzie niższa

Charakterystyczne cechy leasingu to:

  • jego przedmiotem mogą być zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchomości,
  • prawo własności rzeczy będącej przedmiotem leasingu pozostaje przez cały czas trwania umowy przy leasingodawcy,
  • czas trwania umowy jest zawsze dokładnie określony,
  • opłata za użytkowanie rzeczy oddanej w leasing jest zawsze wyrażona w pieniądzu,
  • finansujący nie może odebrać rzeczy oddanej w leasing w trakcie trwania umowy, chyba że korzystający nie wywiązuje się z przyjętych obowiązków.

Z wykorzystaniem w przedsiębiorstwie leasingu wiąże się szereg korzyści. To forma finansowania inwestycji umożliwiająca leasingobiorcy dostęp do dóbr inwestycyjnych bez angażowania dużych środków na ich zakup. Leasing ma wpływ na zwiększenie płynności finansowej leasingobiorcy; zakup środków trwałych tą drogą jest bowiem w całości dokonywany ze źródeł zewnętrznych. Leasing daje możliwość rozszerzenia zdolności produkcyjnych odpowiednio do potrzeb rynkowych (modernizacja produkcji, obniżenie kosztów) z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowej struktury kapitałów własnych. Leasing stwarza możliwość zaplanowania wydatków leasingobiorcy w przyszłych okresach, gdyż opłaty leasingowe są niezmienne przez cały okres trwania umowy.

Leasing daje leasingobiorcy preferencje podatkowe dzięki możliwości wliczania całości opłat leasingowych w koszty uzyskania przychodów.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Leasing nie wyklucza możliwości korzystania przez leasingobiorcę z tradycyjnych form pozyskiwania środków na inwestycje, np. kredytu bankowego. Leasing jest nowoczesną metodą zabezpieczenia się leasingobiorcy przed technologicznym starzeniem się urządzeń przez przeniesienie na firmę leasingowa ryzyka własności urządzeń wrażliwych na zmiany technologiczne.

Porównaj: Skutki podatkowe przedłużenia umowy leasingowej

Odmiany leasingu

REKLAMA

Leasing finansowy – jego cechą charakterystyczną jest to, że przez cały okres trwania umowy leasingu przedmiot umowy jest traktowany ewidencyjnie jako własność korzystającego (leasingobiorcy). Skutkiem takiego stanu rzeczy jest sposób ewidencji i zarachowania wydatków związanych z leasingiem.

Leasing operacyjny – to forma najbardziej pożądana przez klientów ze względu na korzystne skutki podatkowe, środek trwały w trakcie umowy leasingu operacyjnego stanowi w sensie rachunkowym własność finansującego i on dokonuje od niego odpisów amortyzacyjnych. Korzystający zaś zalicza w koszty całość rat czynszu leasingowego.

Leasing bezpośredni – występuje w kontaktach z producentem dóbr zbywalnych. Służy do kredytowania nabywców towarów produkowanych przez leasingodawcę. Występuje wówczas, gdy sam producent oddaje wytworzone przez siebie środki produkcyjne do korzystania w zamian za zapłatę czynszu.

REKLAMA

Leasing pośredni – to dominująca forma na rynku polskim. Występuje tu zawsze wyspecjalizowana firma leasingowa (pośrednik), która zakupuje dla leasingobiorcy wskazaną rzecz, aby ją później wynajmować. Funkcje pośrednika mogą pełnić: banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze lub specjalistyczne firmy traktujące leasing jako podstawę swojej działalności.

Leasing zwrotny – to szczególna forma wykształcona w praktyce gospodarczej USA. Umowa leasingu poprzedzona jest umową sprzedaży. Leasingobiorca sprzedaje środek inwestycyjny firmie leasingowej, zastrzegając dla siebie prawo jego dalszego użytkowania na warunkach ustalonych w umowie leasingu. Leasing ten pełni funkcję kredytową, ponieważ przedsiębiorca sprzedając środki trwałe, uzyskuje środki obrotowe, które może tak wykorzystać aby przynosiły szybszy i wyższy dochód.

Polecamy serwis Zakładam firmę

Leasing tendencyjny – jest szczególnie korzystny w przypadku leasingu nieruchomości, oszczędza się bowiem koszty przejścia praw własności. Składa się z właściwej umowy leasingowej, ponadto zawiera także umowę tendencji oraz umowę użytkowania. Przedmiot transakcji tendencyjnej oddaje się do użytkowania za odpłatnością na zasadach zbliżonych do leasingu zwrotnego. Nie ma tu jednak potrzeby przenoszenia praw własności na firmę leasingowa Pozostawia się także możliwość korzystania z przedmiotu transakcji innemu niż właściciel podmiotowi.

Leasing lombardowy – może być zarówno odmianą leasingu kapitałowego, jak i operacyjnego. Nowe elementy dotyczą tu kwestii zabezpieczenia. Firma leasingowa stosuje uproszczoną procedurę i łagodzi wymagania co do niezbędnych dokumentów, które klient powinien jej przedstawić wraz z wnioskiem o warcie umowy.

Leasing norweski – to taka umowa, w której wpłata wstępna jest zbliżona do całkowitej wartości przedmiotu leasingu, a comiesięczne raty (jeżeli w ogóle występują) mają symboliczną wartość.

Leasing może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno przez przedsiębiorców podejmujących, jak i prowadzących działalność gospodarczą. W tym pierwszym przypadku może w istotnym stopniu odciążyć przedsiębiorcę – umożliwia mu podjęcie działalności nawet wtedy, gdy nie dysponuje odpowiednią ilością środków pieniężnych.

Artykuł jest fragmentem książki Przedsiębiorczość. Podstawy teoretyczne. Autorem jest Teresa Piecuch. Wydawnictwo Beck.

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Fiskus na tropie! Jak działa kontrola? [Gość Infor.pl]

Podatnik pod lupą fiskusa – co warto wiedzieć o kontrolach skarbowych w Polsce Kontrola skarbowa – hasło, które budzi dreszcze u większości przedsiębiorców. Choć nikt nie chce być sprawdzany przez fiskusa, w praktyce takie sytuacje są coraz częstsze i nierzadko trudne do uniknięcia.

Relaks nie jest dla słabych. Dlaczego liderom tak trudno jest odpoczywać?

Wyobraź sobie, że siedzisz z kubkiem ulubionej herbaty, czujesz bryzę morską, przymykasz oczy, czując promienie słońca na twarzy i… nie masz wyrzutów sumienia. W twojej głowie nie pędzi pendolino tematów, kamieni milowych i zadań, które czekają w kolejce do pilnej realizacji, telefon służbowy milczy. Brzmi jak science fiction? W świecie liderów odpoczynek to często temat tabu, a relaks – luksus, na który prawdziwy przywódca nie może sobie pozwolić. Uważam, że to już najwyższy czas, abyśmy przestali się oszukiwać i zaczęli zadawać niewygodne pytania dotyczące relaksu – przede wszystkim sobie - powiedziała Dyrektorka zarządzająca, dyrektorka Departamentu Zasobów Ludzkich i Organizacji w KIR Dorota Dublanka.

Polscy wykonawcy działający na rynku niemieckim powinni znać VOB/B

VOB/B nadal jest w Niemczech często stosowanym narzędziem prawnym. Jak w pełni wykorzystać zalety tego sprawdzonego zbioru przepisów, minimalizując jednocześnie ryzyko?

BCC ostrzega: firmy muszą przyspieszyć wdrażanie KSeF. Ustawa już po pierwszym czytaniu w Sejmie

Prace legislacyjne nad ustawą wdrażającą Krajowy System e-Faktur (KSeF) wchodzą w końcową fazę. Sejm skierował projekt nowelizacji VAT do komisji finansów publicznych, która pozytywnie go zaopiniowała wraz z poprawkami.

REKLAMA

Zakupy w sklepie stacjonarnym a reklamacja. Co może konsument?

Od wielu lat obowiązuje ustawa o prawach konsumenta. W wyniku implementowania do polskiego systemu prawa regulacji unijnej, od 1 stycznia 2023 r. wprowadzono do tej ustawy bardzo ważne, korzystne dla konsumentów rozwiązania.

Ponad 650 tys. firm skorzystało z wakacji składkowych w pierwszym półroczu

Zakład Ubezpieczeń Społecznych informuje, że w pierwszym półroczu 2025 r. z wakacji składkowych skorzystało 657,5 tys. przedsiębiorców. Gdzie można znaleźć informacje o uldze?

Vibe coding - czy AI zredukuje koszty tworzenia oprogramowania, a programiści będą zbędni?

Kiedy pracowałem wczoraj wieczorem nad newsletterem, do szablonu potrzebowałem wołacza imienia – chciałem, żeby mail zaczynał się od “Witaj Marku”, zamiast „Witaj Marek”. W Excelu nie da się tego zrobić w prosty sposób, a na ręczne przerobienie wszystkich rekordów straciłbym długie godziny. Poprosiłem więc ChatGPT o skrypt, który zrobi to za mnie. Po trzech sekundach miałem działający kod, a wołacze przerobiłem w 20 minut. Więcej czasu zapewne zajęłoby spotkanie, na którym zleciłbym komuś to zadanie. Czy coraz więcej takich zadań nie będzie już wymagać udziału człowieka?

Wellbeing, który naprawdę działa. Arłamów Business Challenge 2025 pokazuje, jak budować silne organizacje w czasach kryzysu zaangażowania

Arłamów, 30 czerwca 2025 – „Zaangażowanie pracowników w Polsce wynosi jedynie 8%. Czas przestać mówić o benefitach i zacząć praktykować realny well-doing” – te słowa Jacka Santorskiego, psychologa biznesu i społecznego, wybrzmiały wyjątkowo mocno w trakcie tegorocznej edycji Arłamów Business Challenge.

REKLAMA

Nie uczą się i nie pracują. Polscy NEET często są niewidzialni dla systemu

Jak pokazuje najnowszy raport Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości, około 10% młodych Polaków nie uczy się ani nie pracuje. Kim są polscy NEET i dlaczego jest to realny problem społeczny?

Polska inwestycyjna zapaść – co hamuje rozwój i jak to zmienić?

Od 2015 roku stopa inwestycji w Polsce systematycznie spada. Choć może się to wydawać abstrakcyjnym wskaźnikiem makroekonomicznym, jego skutki odczuwamy wszyscy – wolniejsze tempo wzrostu gospodarczego, mniejszy przyrost zamożności, trudniejsza pogoń za Zachodem. Dlaczego tak się dzieje i czy można to odwrócić? O tym rozmawiali Szymon Glonek oraz dr Anna Szymańska z Polskiego Instytutu Ekonomicznego.

REKLAMA