Niekonwencjonalne formy finansowania MSP: leasing
REKLAMA
REKLAMA
Leasing jest rodzajem kredytu rzeczowego, polegającego na okresowym umożliwieniu korzystania za stosowna opłatą z określonego dobra materialnego, głownie inwestycyjnego, bez konieczności jego nabycia.
REKLAMA
Umowę leasingu zawiera się najczęściej na okres od jednego roku do pięciu lat. Dłuższe dotyczą i reguły finansowania nieruchomości. Warunki umowy mogą być dość elastycznie kształtowane przez strony np. klient sam może decydować czy płaci niskie miesięczne raty w efekcie po zakończeniu okresu umowy wartość przedmiotu będzie wyższa, czy płaci wyższe miesięczne raty, a wówczas wartość wykupu na końcu trwania umowy będzie niższa
Charakterystyczne cechy leasingu to:
- jego przedmiotem mogą być zarówno rzeczy ruchome, jak i nieruchomości,
- prawo własności rzeczy będącej przedmiotem leasingu pozostaje przez cały czas trwania umowy przy leasingodawcy,
- czas trwania umowy jest zawsze dokładnie określony,
- opłata za użytkowanie rzeczy oddanej w leasing jest zawsze wyrażona w pieniądzu,
- finansujący nie może odebrać rzeczy oddanej w leasing w trakcie trwania umowy, chyba że korzystający nie wywiązuje się z przyjętych obowiązków.
Z wykorzystaniem w przedsiębiorstwie leasingu wiąże się szereg korzyści. To forma finansowania inwestycji umożliwiająca leasingobiorcy dostęp do dóbr inwestycyjnych bez angażowania dużych środków na ich zakup. Leasing ma wpływ na zwiększenie płynności finansowej leasingobiorcy; zakup środków trwałych tą drogą jest bowiem w całości dokonywany ze źródeł zewnętrznych. Leasing daje możliwość rozszerzenia zdolności produkcyjnych odpowiednio do potrzeb rynkowych (modernizacja produkcji, obniżenie kosztów) z jednoczesnym zachowaniem dotychczasowej struktury kapitałów własnych. Leasing stwarza możliwość zaplanowania wydatków leasingobiorcy w przyszłych okresach, gdyż opłaty leasingowe są niezmienne przez cały okres trwania umowy.
Leasing daje leasingobiorcy preferencje podatkowe dzięki możliwości wliczania całości opłat leasingowych w koszty uzyskania przychodów.
Leasing nie wyklucza możliwości korzystania przez leasingobiorcę z tradycyjnych form pozyskiwania środków na inwestycje, np. kredytu bankowego. Leasing jest nowoczesną metodą zabezpieczenia się leasingobiorcy przed technologicznym starzeniem się urządzeń przez przeniesienie na firmę leasingowa ryzyka własności urządzeń wrażliwych na zmiany technologiczne.
Porównaj: Skutki podatkowe przedłużenia umowy leasingowej
Odmiany leasingu
REKLAMA
Leasing finansowy – jego cechą charakterystyczną jest to, że przez cały okres trwania umowy leasingu przedmiot umowy jest traktowany ewidencyjnie jako własność korzystającego (leasingobiorcy). Skutkiem takiego stanu rzeczy jest sposób ewidencji i zarachowania wydatków związanych z leasingiem.
Leasing operacyjny – to forma najbardziej pożądana przez klientów ze względu na korzystne skutki podatkowe, środek trwały w trakcie umowy leasingu operacyjnego stanowi w sensie rachunkowym własność finansującego i on dokonuje od niego odpisów amortyzacyjnych. Korzystający zaś zalicza w koszty całość rat czynszu leasingowego.
Leasing bezpośredni – występuje w kontaktach z producentem dóbr zbywalnych. Służy do kredytowania nabywców towarów produkowanych przez leasingodawcę. Występuje wówczas, gdy sam producent oddaje wytworzone przez siebie środki produkcyjne do korzystania w zamian za zapłatę czynszu.
REKLAMA
Leasing pośredni – to dominująca forma na rynku polskim. Występuje tu zawsze wyspecjalizowana firma leasingowa (pośrednik), która zakupuje dla leasingobiorcy wskazaną rzecz, aby ją później wynajmować. Funkcje pośrednika mogą pełnić: banki, firmy ubezpieczeniowe, fundusze lub specjalistyczne firmy traktujące leasing jako podstawę swojej działalności.
Leasing zwrotny – to szczególna forma wykształcona w praktyce gospodarczej USA. Umowa leasingu poprzedzona jest umową sprzedaży. Leasingobiorca sprzedaje środek inwestycyjny firmie leasingowej, zastrzegając dla siebie prawo jego dalszego użytkowania na warunkach ustalonych w umowie leasingu. Leasing ten pełni funkcję kredytową, ponieważ przedsiębiorca sprzedając środki trwałe, uzyskuje środki obrotowe, które może tak wykorzystać aby przynosiły szybszy i wyższy dochód.
Polecamy serwis Zakładam firmę
Leasing tendencyjny – jest szczególnie korzystny w przypadku leasingu nieruchomości, oszczędza się bowiem koszty przejścia praw własności. Składa się z właściwej umowy leasingowej, ponadto zawiera także umowę tendencji oraz umowę użytkowania. Przedmiot transakcji tendencyjnej oddaje się do użytkowania za odpłatnością na zasadach zbliżonych do leasingu zwrotnego. Nie ma tu jednak potrzeby przenoszenia praw własności na firmę leasingowa Pozostawia się także możliwość korzystania z przedmiotu transakcji innemu niż właściciel podmiotowi.
Leasing lombardowy – może być zarówno odmianą leasingu kapitałowego, jak i operacyjnego. Nowe elementy dotyczą tu kwestii zabezpieczenia. Firma leasingowa stosuje uproszczoną procedurę i łagodzi wymagania co do niezbędnych dokumentów, które klient powinien jej przedstawić wraz z wnioskiem o warcie umowy.
Leasing norweski – to taka umowa, w której wpłata wstępna jest zbliżona do całkowitej wartości przedmiotu leasingu, a comiesięczne raty (jeżeli w ogóle występują) mają symboliczną wartość.
Leasing może być z powodzeniem wykorzystywany zarówno przez przedsiębiorców podejmujących, jak i prowadzących działalność gospodarczą. W tym pierwszym przypadku może w istotnym stopniu odciążyć przedsiębiorcę – umożliwia mu podjęcie działalności nawet wtedy, gdy nie dysponuje odpowiednią ilością środków pieniężnych.
Artykuł jest fragmentem książki Przedsiębiorczość. Podstawy teoretyczne. Autorem jest Teresa Piecuch. Wydawnictwo Beck.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.