| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Leasing finansowy i operacyjny we flocie samochodowej

Leasing finansowy i operacyjny we flocie samochodowej

Podstawową różnicę między leasingiem finansowym a operacyjnym stanowi sposób rozliczania kosztów. Ekspert podpowiada, który sposób leasingowania wybrać do firmowej floty.

W leasingu finansowym samochód jest uwzględniany w bilansie u korzystającego, zaś kosztem uzyskania przychodu są dla niego tylko odsetki od raty leasingowej. Odliczyć może również odpisy amortyzacyjne oraz koszty użytkowania przedmiotu leasingu, np.: serwisowanie, paliwo, ubezpieczenie itp.

Przy leasingu operacyjnym samochód amortyzuje finansujący (leasingodawca). Dla firmy korzystającej z usługi, kosztami uzyskania przychodu są raty leasingowe (w całości) – nawet jeżeli wartość auta przewyższa 20 tys. euro.

Do kosztów tych zalicza się również czynsz inicjalny, opłaty manipulacyjne, prowizje i – podobnie jak w leasingu finansowym – koszty użytkowania.

Podatek VAT płacony i odliczany jest od każdej faktury (dopóki nie osiągnie ustawowego limitu), dzięki czemu korzystający nie musi płacić dużej kwoty na początku umowy, jak w przypadku leasingu finansowego.

Polecamy: Jakie tajemnice kryją firmy leasingowe?

Leasing operacyjny jako narzędzie optymalizacji podatkowej

Leasing operacyjny jest więc użytecznym narzędziem optymalizacji podatkowej. Potwierdza to fakt, że samochody osobowe nabywane są zwykle z zastosowaniem tej formy finansowania, zarówno przez duże przedsiębiorstwa, jak i niewielkie lub korzystające z małych flot firmy.

W przypadku obydwu leasingów po zakończeniu umowy korzystający może nabyć samochód na własność, po opłaceniu ustalonej wartości rezydualnej (z ang. Residual Value – RV).

W przypadku samochodów ciężarowych, wykorzystywanych w działalności gospodarczej, nie ma ograniczeń podatkowych w zakresie uznawania wydatków za koszty uzyskania przychodu.

Polecamy: Jak planować budżet przy wynajmie długoterminowym?

Autor: Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP)

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Galt

Prawo, podatki, księgowość

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
Notyfikacje
Czy chcesz otrzymywać informacje o najnowszych zmianach? Zaakceptuj powiadomienia od mojafirma.Infor.pl
Powiadomienia można wyłączyć w preferencjach systemowych
NIE
TAK