| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Opodatkowanie leasingu > Rozliczanie podatku VAT w samochodach firmowych

Rozliczanie podatku VAT w samochodach firmowych

Zgodnie z zapisem Ustawy o podatku od towarów i usług (Art. 86 ust. 3), w przypadku zakupu samochodów przez firmy: Kwotę podatku naliczonego stanowi 60 proc. kwoty podatku określonej na fakturze (...) nie więcej jednak niż 6 tys. zł. Przepis ten nie dotyczy przypadków, kiedy główny przedmiot działalności podatnika stanowi odsprzedaż lub oddanie w odpłatne używanie na podstawie umowy leasingu pojazdów.

Oznacza to, że firmy CFM kupując samochód, mają prawo do odliczenia całości VAT. Pozostałe firmy, nie spełniające powyższego warunku, zarówno kupując samochód, jak i go leasingując, mają prawo do odliczenia VAT według zasad zamieszczonych w poniższej tabeli.

Zasady odliczania VAT-u od samochodów ciężarowych są identyczne, jak w każdej innej formie finansowania (100 proc. wartości podatku podlega rozliczeniu zarówno dla firmy leasingowej, jak i leasingobiorcy). Dla samochodów osobowych istnieją inne regulacje: leasingodawca w 100 proc. rozlicza podatek VAT, zawarty w cenie zakupu pojazdu.

Transakcja

Osobowy*

Ciężarowy

i spełniający warunki ustawy**

Zakup samochodu

60% (nie więcej niż 6.000 zł)

100 %

Opłaty leasingowe

60% (nie więcej niż 6.000 zł)

100 %

Koszty serwisowania***

100 %

100 %

Koszty paliwa

0 %

100 %

Pozostałe koszty (autostrady, myjnia itd.)

100 %

100 %

* Samochody oraz inne pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony

** Samochody o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 tony oraz pojazdy samochodowe o dopuszczalnej masie całkowitej poniżej 3,5 tony, ale spełniające warunki ustawy (art. 86 ust. 4 ustawy o VAT) – czyli pojazdy specjalne, autobusy lub pojazdy, których konstrukcja świadczy o przystosowaniu do przewozu ładunków

*** W przypadku wynajmu, jeżeli usługi opisane powyżej zostaną ujęte w umowie łącznie z finansowaniem, obowiązywało będzie ograniczenie odliczania podatku VAT, właściwe dla finansowego czynszu najmu

Polecamy: Skutki podatkowe przedłużenia umowy leasingowej

Leasingobiorca natomiast może rozliczyć nie więcej niż 60 proc. wartości tego podatku. Pozostała część (40 proc.) powiększa efektywną wartość opłat leasingowych i lokowana jest w pozycji kosztów uzyskania przychodu.

W przypadku leasingu operacyjnego, traktowanego jako świadczenie usług, VAT płacony i odliczany jest od każdej faktury (do momentu osiągnięcia ustawowego limitu), dzięki czemu klient nie musi płacić dużej kwoty na początku umowy – inaczej niż w leasingu finansowym.

Polecamy: Rodzaje leasingu a amortyzacja

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Stillwell Polska Sp. z o.o.

Stillwell Polska Sp. z o.o. jest nowoczesną firmą prawniczą zajmującą się obsługą prawną przedsiębiorstw a także sprzedażą gotowych spółek.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »