Firma pod kontrolą
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
Franczyza umożliwia rozwój firmy i jej finansowanie. Jest to także bezpieczniejszy sposób prowadzenia biznesu niż w przypadku niezależnego przedsiębiorstwa. Firma, która podpisuje umowę franczyzową może od razu działać pod znaną marką i trzymać się wypróbowanej strategii.
Jednak przystąpienie do wybranej sieci wiąże się także z pewnymi niedogodnościami i utrudnieniami w prowadzeniu biznesu.
Biznes kontrolowany, biznes kontrolowany...
Na mocy umowy franczyzowej franczyzodawca ma prawo do narzucenia standardów i monitorowania działania. Choć franczyzobiorca jest właścicielem własnej firmy, przyznana licencja zobowiązuje go do zarządzania firmą zgodnie z warunkami określonymi w umowie.
Ponadto zdarza się, że franczyzodawca popełnia błędy w zarządzaniu siecią w trakcie trwania umowy. Niektóre pomysły wdrożone do systemu mogą okazać niekorzystne dla franczyzobiorcy.
Mniej dla mnie...
Franczyzobiorca musi zapłacić franczyzodawcy wstępną opłatę franczyzową. Do tego dochodzą opłaty bieżące i wpłaty na fundusz marketingowy. Z kolei w przypadku, gdy umowa franczyzowa nie przewiduje żadnych opłat, franczyzobiorca będzie zobowiązany do zakupu towarów za pośrednictwem franczyzodawcy.
Ograniczenie wolności gospodarczej...
Umowa franczyzy zawiera m.in. ograniczenia dotyczące sprzedaży czy przeniesienia praw do firmy. Stanowi to pewne ograniczenie wolności gospodarczej franczyzobiorcy w stosunku do jego własnego biznesu.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.