| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > ABC Franczyzy > Firma pod kontrolą

Firma pod kontrolą

Zdobycie finansowania dzięki franczyzie, działanie pod wypromowaną marką i sprawdzony sukces biznesu przyciągają biorców franczyzy. Wchodząc do wybranej sieci przedsiębiorca musi się liczyć z pewnym ograniczeniem wolności gospodarczej.

Franczyza umożliwia rozwój firmy i jej finansowanie. Jest to także bezpieczniejszy sposób prowadzenia biznesu niż w przypadku niezależnego przedsiębiorstwa. Firma, która podpisuje umowę franczyzową może od razu działać pod znaną marką i trzymać się wypróbowanej strategii.
Jednak przystąpienie do wybranej sieci wiąże się także z pewnymi niedogodnościami i utrudnieniami w prowadzeniu biznesu.

Na mocy umowy franczyzowej franczyzodawca ma prawo do narzucenia standardów i monitorowania działania. Choć franczyzobiorca jest właścicielem własnej firmy, przyznana licencja zobowiązuje go do zarządzania firmą zgodnie z warunkami określonymi w umowie.

Ponadto zdarza się, że franczyzodawca popełnia błędy w zarządzaniu siecią w trakcie trwania umowy. Niektóre pomysły wdrożone do systemu mogą okazać niekorzystne dla franczyzobiorcy.

Franczyzobiorca musi zapłacić franczyzodawcy wstępną opłatę franczyzową. Do tego dochodzą opłaty bieżące i wpłaty na fundusz marketingowy. Z kolei w przypadku, gdy umowa franczyzowa nie przewiduje żadnych opłat, franczyzobiorca będzie zobowiązany do zakupu towarów za pośrednictwem franczyzodawcy.

Umowa franczyzy zawiera m.in. ograniczenia dotyczące sprzedaży czy przeniesienia praw do firmy. Stanowi to pewne ograniczenie wolności gospodarczej franczyzobiorcy w stosunku do jego własnego biznesu.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Maciej Siwka

Maciej Siwka jest adwokatem, partnerem zarządzającym w Kancelarii Achtelik Siwka i Wspólnicy Adwokaci i Radcy Prawni sp. p. z siedzibą w Katowicach.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »