REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” – nowe prawo dla przedsiębiorców

Marta Golan
Zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” – nowe prawo dla przedsiębiorców./ Fot. Fotolia
Zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” – nowe prawo dla przedsiębiorców./ Fot. Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Nowe prawo dla działalności gospodarczej ma stanowić kartę praw podstawowych dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone”.

„Co nie jest prawem zabronione…”

Zgodnie z projektowanymi przepisami przedsiębiorca, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej może podejmować wszelkie działania, chyba że są one zabronione albo odmiennie uregulowane przepisami prawa.

REKLAMA

Oznacza to, że w obszarach nieuregulowanych prawem, przedsiębiorca będzie miał większą swobodę środków swojego działania, o ile nie naruszy przy tym praw i wolności innych podmiotów.

Zobacz: Intercyza a prowadzenie własnej firmy

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że zasadę „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” należy rozumieć w ten sposób, że ograniczenia wolności działalności gospodarczej mogą być sformułowane w postaci zarówno wyraźnych zakazów, jak również w postaci regulacji pozytywnych, określających zakres dopuszczalnych działań lub obowiązki podmiotów. Zasada będzie miała zastosowanie w obszarze regulowanym prawem publicznym. Zatem korzystanie z wolności nie może odbywać się z naruszeniem wolności i praw innych podmiotów. W sferze prywatnoprawnej, oprócz przepisów prawa, ważne znaczenie mają ograniczenia wynikające z klauzul generalnych np. zasad współżycia społecznego, dobrych obyczajów, uczciwej konkurencji.

Zobacz też: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG ?

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Szczególnym przypadkiem jest sfera objęta różnymi formami reglamentacji. Jeżeli prowadzenie danego rodzaju działania wymaga np. zezwolenia, wówczas wykonywanie takiej działalności jest dopuszczalne w zakresie określonym przepisami prawa lub treścią zezwolenia.

Nowe prawo – ułatwienie dla przedsiębiorców

Nowe Prawo działalności gospodarczej ma zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Ponadto wprowadzenie zmian będzie również konieczne w wielu innych ustawach, np. kodeks cywilny, kodeks postępowania administracyjnego i wiele innych.

Zobacz: Jak uzyskać zwrot akcyzy samochodowej w 2015 r.

Ustawa ma być kartą praw podstawowych dla przedsiębiorców. W jej założeniach zawarto fundamentalne zasady prawa gospodarczego, w tym:

  • wolność podejmowania działalności gospodarczej, równość i niedyskryminacja,
  • przyjazna interpretacja przepisów, zgodnie z którą w przypadku nie dających się usunąć wątpliwości co do interpretacji przepisów, administracja powinna rozstrzygać sprawy w sposób korzystny dla przedsiębiorcy,
  • domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, zasada ta jest kierowana do administracji, zgodnie z którą w razie przeprowadzenia wszelkich możliwych dowodów, nadal pozostaną wątpliwości dotyczące oceny stanu faktycznego – organ administracyjny będzie podejmował korzystną decyzję dla przedsiębiorcy. Organy będą bowiem zobowiązane zakładać, że przedsiębiorca działa zgodnie z prawem i z poszanowaniem dobrych obyczajów.
  • zasada proporcjonalności – zgodnie z tą zasadą organy administracji powinny podejmować jedynie takie działania, decyzje, które są niezbędne do osiągnięcia celu. Działania te powinny być adekwatne do celu działań i nie powinny być nadmiernie uciążliwe,
  • zasada uprawnionych oczekiwań – zgodnie z którą, organy administracyjne nie będą odstępowały od utrwalonej i jednolitej praktyki,
  • zasada uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów.

Zobacz: Firma na próbę – jak założyć ?

Etap: Projekt ustawy na etapie konsultacji publicznych.  

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
KAS: Nowe funkcjonalności konta organizacji w e-Urzędzie Skarbowym

Spółki, fundacje i stowarzyszenia nie muszą już upoważniać pełnomocników do składania deklaracji drogą elektroniczną, aby rozliczać się elektronicznie. Krajowa Administracja Skarbowa wprowadziła nowe funkcjonalności konta organizacji w e-US.

Sztuczna inteligencja będzie dyktować ceny?

Sztuczna inteligencja wykorzystywana jest coraz chętniej, sięgają po nią także handlowcy. Jak detaliści mogą zwiększyć zyski dzięki sztucznej inteligencji? Coraz więcej z nich wykorzystuje AI do kalkulacji cen. 

Coraz więcej firm zatrudnia freelancerów. Przedsiębiorcy opowiadają dlaczego

Czy firmy wolą teraz zatrudniać freelancerów niż pracowników na etat? Jakie są zalety takiego modelu współpracy? 

Lavard - kara UOKiK na ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Firmy wprowadzały w błąd konsumentów kupujących odzież

UOKiK wymierzył kary finansowe na przedsiębiorstwa odzieżowe: Polskie Sklepy Odzieżowe (Lavard) - ponad 3,8 mln zł, Lord - ponad 213 tys. zł. Konsumenci byli wprowadzani w błąd przez nieprawdziwe informacje o składzie ubrań. Zafałszowanie składu ubrań potwierdziły kontrole Inspekcji Handlowej i badania w laboratorium UOKiK.

REKLAMA

Składka zdrowotna to parapodatek! Odkręcanie Polskiego Ładu powinno nastąpić jak najszybciej

Składka zdrowotna to parapodatek! Zmiany w składce zdrowotnej muszą nastąpić jak najszybciej. Odkręcanie Polskiego Ładu dopiero od stycznia 2025 r. nie satysfakcjonuje przedsiębiorców. Czy składka zdrowotna wróci do stanu sprzed Polskiego Ładu?

Dotacje KPO wzmocnią ofertę konkursów ABM 2024 dla przedsiębiorców

Dotacje ABM (Agencji Badań Medycznych) finansowane były dotychczas przede wszystkim z krajowych środków publicznych. W 2024 roku ulegnie to zmianie za sprawą środków z KPO. Zgodnie z zapowiedziami, już w 3 i 4 kwartale możemy spodziewać się rozszerzenia oferty dotacyjnej dla przedsiębiorstw.

"DGP": Ceneo wygrywa z Google. Sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej

Warszawski sąd zakazał wyszukiwarce Google faworyzowania własnej porównywarki cenowej. Nie wolno mu też przekierowywać ruchu do Google Shopping kosztem Ceneo ani utrudniać dostępu do polskiej porównywarki przez usuwanie prowadzących do niej wyników wyszukiwania – pisze we wtorek "Dziennik Gazeta Prawna".

Drogie podróże zarządu Orlenu. Nowe "porażające" informacje

"Tylko w 2022 roku zarząd Orlenu wydał ponad pół miliona euro na loty prywatnymi samolotami" - poinformował w poniedziałek minister aktywów państwowych Borys Budka. Dodał, że w listopadzie ub.r. wdano też 400 tys. zł na wyjazd na wyścig Formuły 1 w USA.

REKLAMA

Cable pooling - nowy model inwestycji w OZE. Warunki przyłączenia, umowa

W wyniku ostatniej nowelizacji ustawy Prawo energetyczne, która weszła w życie 1 października 2023 roku, do polskiego porządku prawnego wprowadzono długo wyczekiwane przez polską branżę energetyczną przepisy regulujące instytucję zbiorczego przyłącza, tzw. cable poolingu. Co warto wiedzieć o tej instytucji i przepisach jej dotyczących?

Wakacje składkowe. Od kiedy, jakie kryteria trzeba spełnić?

12 kwietnia 2024 r. w Sejmie odbyło się I czytanie projektu nowelizacji ustawy o systemie ubezpieczeń społecznych. Projekt nowelizacji przewiduje zwolnienie z opłacania składek ZUS (tzw. wakacje składkowe) dla małych przedsiębiorców. 

REKLAMA