| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” – nowe prawo dla przedsiębiorców

Zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” – nowe prawo dla przedsiębiorców

Nowe prawo dla działalności gospodarczej ma stanowić kartę praw podstawowych dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone”.

„Co nie jest prawem zabronione…”

Zgodnie z projektowanymi przepisami przedsiębiorca, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej może podejmować wszelkie działania, chyba że są one zabronione albo odmiennie uregulowane przepisami prawa.

Oznacza to, że w obszarach nieuregulowanych prawem, przedsiębiorca będzie miał większą swobodę środków swojego działania, o ile nie naruszy przy tym praw i wolności innych podmiotów.

Zobacz: Intercyza a prowadzenie własnej firmy

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że zasadę „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” należy rozumieć w ten sposób, że ograniczenia wolności działalności gospodarczej mogą być sformułowane w postaci zarówno wyraźnych zakazów, jak również w postaci regulacji pozytywnych, określających zakres dopuszczalnych działań lub obowiązki podmiotów. Zasada będzie miała zastosowanie w obszarze regulowanym prawem publicznym. Zatem korzystanie z wolności nie może odbywać się z naruszeniem wolności i praw innych podmiotów. W sferze prywatnoprawnej, oprócz przepisów prawa, ważne znaczenie mają ograniczenia wynikające z klauzul generalnych np. zasad współżycia społecznego, dobrych obyczajów, uczciwej konkurencji.

Zobacz też: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG ?

Szczególnym przypadkiem jest sfera objęta różnymi formami reglamentacji. Jeżeli prowadzenie danego rodzaju działania wymaga np. zezwolenia, wówczas wykonywanie takiej działalności jest dopuszczalne w zakresie określonym przepisami prawa lub treścią zezwolenia.

Nowe prawo – ułatwienie dla przedsiębiorców

Nowe Prawo działalności gospodarczej ma zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Ponadto wprowadzenie zmian będzie również konieczne w wielu innych ustawach, np. kodeks cywilny, kodeks postępowania administracyjnego i wiele innych.

Zobacz: Jak uzyskać zwrot akcyzy samochodowej w 2015 r.

Ustawa ma być kartą praw podstawowych dla przedsiębiorców. W jej założeniach zawarto fundamentalne zasady prawa gospodarczego, w tym:

  • wolność podejmowania działalności gospodarczej, równość i niedyskryminacja,
  • przyjazna interpretacja przepisów, zgodnie z którą w przypadku nie dających się usunąć wątpliwości co do interpretacji przepisów, administracja powinna rozstrzygać sprawy w sposób korzystny dla przedsiębiorcy,
  • domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, zasada ta jest kierowana do administracji, zgodnie z którą w razie przeprowadzenia wszelkich możliwych dowodów, nadal pozostaną wątpliwości dotyczące oceny stanu faktycznego – organ administracyjny będzie podejmował korzystną decyzję dla przedsiębiorcy. Organy będą bowiem zobowiązane zakładać, że przedsiębiorca działa zgodnie z prawem i z poszanowaniem dobrych obyczajów.
  • zasada proporcjonalności – zgodnie z tą zasadą organy administracji powinny podejmować jedynie takie działania, decyzje, które są niezbędne do osiągnięcia celu. Działania te powinny być adekwatne do celu działań i nie powinny być nadmiernie uciążliwe,
  • zasada uprawnionych oczekiwań – zgodnie z którą, organy administracyjne nie będą odstępowały od utrwalonej i jednolitej praktyki,
  • zasada uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów.

Zobacz: Firma na próbę – jak założyć ?

Etap: Projekt ustawy na etapie konsultacji publicznych.  

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Dorota Kręcisz

Księgowa, ekonomistka

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »