reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > ABC małej firmy > Zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” – nowe prawo dla przedsiębiorców

Zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” – nowe prawo dla przedsiębiorców

Nowe prawo dla działalności gospodarczej ma stanowić kartę praw podstawowych dla przedsiębiorców. Jedną z nich jest zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone”.

„Co nie jest prawem zabronione…”

Zgodnie z projektowanymi przepisami przedsiębiorca, w ramach wykonywanej działalności gospodarczej może podejmować wszelkie działania, chyba że są one zabronione albo odmiennie uregulowane przepisami prawa.

Oznacza to, że w obszarach nieuregulowanych prawem, przedsiębiorca będzie miał większą swobodę środków swojego działania, o ile nie naruszy przy tym praw i wolności innych podmiotów.

Zobacz: Intercyza a prowadzenie własnej firmy

W uzasadnieniu projektu podkreślono, że zasadę „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” należy rozumieć w ten sposób, że ograniczenia wolności działalności gospodarczej mogą być sformułowane w postaci zarówno wyraźnych zakazów, jak również w postaci regulacji pozytywnych, określających zakres dopuszczalnych działań lub obowiązki podmiotów. Zasada będzie miała zastosowanie w obszarze regulowanym prawem publicznym. Zatem korzystanie z wolności nie może odbywać się z naruszeniem wolności i praw innych podmiotów. W sferze prywatnoprawnej, oprócz przepisów prawa, ważne znaczenie mają ograniczenia wynikające z klauzul generalnych np. zasad współżycia społecznego, dobrych obyczajów, uczciwej konkurencji.

Zobacz też: Jakie dane podlegają wpisowi do CEIDG ?

Szczególnym przypadkiem jest sfera objęta różnymi formami reglamentacji. Jeżeli prowadzenie danego rodzaju działania wymaga np. zezwolenia, wówczas wykonywanie takiej działalności jest dopuszczalne w zakresie określonym przepisami prawa lub treścią zezwolenia.

Nowe prawo – ułatwienie dla przedsiębiorców

Nowe Prawo działalności gospodarczej ma zastąpić ustawę o swobodzie działalności gospodarczej. Ponadto wprowadzenie zmian będzie również konieczne w wielu innych ustawach, np. kodeks cywilny, kodeks postępowania administracyjnego i wiele innych.

Zobacz: Jak uzyskać zwrot akcyzy samochodowej w 2015 r.

Ustawa ma być kartą praw podstawowych dla przedsiębiorców. W jej założeniach zawarto fundamentalne zasady prawa gospodarczego, w tym:

  • wolność podejmowania działalności gospodarczej, równość i niedyskryminacja,
  • przyjazna interpretacja przepisów, zgodnie z którą w przypadku nie dających się usunąć wątpliwości co do interpretacji przepisów, administracja powinna rozstrzygać sprawy w sposób korzystny dla przedsiębiorcy,
  • domniemanie uczciwości przedsiębiorcy, zasada ta jest kierowana do administracji, zgodnie z którą w razie przeprowadzenia wszelkich możliwych dowodów, nadal pozostaną wątpliwości dotyczące oceny stanu faktycznego – organ administracyjny będzie podejmował korzystną decyzję dla przedsiębiorcy. Organy będą bowiem zobowiązane zakładać, że przedsiębiorca działa zgodnie z prawem i z poszanowaniem dobrych obyczajów.
  • zasada proporcjonalności – zgodnie z tą zasadą organy administracji powinny podejmować jedynie takie działania, decyzje, które są niezbędne do osiągnięcia celu. Działania te powinny być adekwatne do celu działań i nie powinny być nadmiernie uciążliwe,
  • zasada uprawnionych oczekiwań – zgodnie z którą, organy administracyjne nie będą odstępowały od utrwalonej i jednolitej praktyki,
  • zasada uczciwej konkurencji oraz poszanowania dobrych obyczajów i słusznych interesów innych przedsiębiorców i konsumentów.

Zobacz: Firma na próbę – jak założyć ?

Etap: Projekt ustawy na etapie konsultacji publicznych.  

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Autor:

aplikant radcowski

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

Zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” – nowe prawo dla przedsiębiorców./ Fot. Fotolia
Zasada „co nie jest prawem zabronione jest dozwolone” – nowe prawo dla przedsiębiorców./ Fot. Fotolia

Pracodawca w kryzysie (PDF)49.00 zł
reklama

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Biuro rachunkowe EFEKTA

Pełna księgowość dla małych, średnich i dużych firm

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama