reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Firma na próbę – jak założyć ?

Firma na próbę – jak założyć ?

Dla wielu początkujących przedsiębiorców, marzących o własnej działalności gospodarczej, największą przeszkodą w jej rozpoczęciu wydają się być koszty związane z ubezpieczeniem. Możliwość ominięcia tych kosztów daje przedsiębiorcom założenie tzw. „Firmy na próbę”.

Zakładanie „Firmy na próbę”

W celu zwolnienia się od obowiązku opłaty ubezpieczeń społecznych i zdrowotnych, należy od razu przy rejestracji działalności gospodarczej (jako osoba fizyczna) w CEIDG.gov.pl, zaznaczyć opcję zawieszenia działalności. Informacja o zawieszeniu jest automatycznie przekazywana do Urzędu Skarbowego i Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Osoba figurująca w CEIDG, która faktycznie nie rozpoczęła wykonywania działalności, nie podlega ubezpieczeniom społecznym i tym samym nie przekazuje do ZUS zgłoszenia do ubezpieczeń społecznych i ubezpieczenia zdrowotnego bądź tylko zgłoszenia do ubezpieczenia zdrowotnego. Do ZUS przedsiębiorca musi się udać w terminie 7 dni od rozpoczęcia działalności gospodarczej, tj. od daty wskazanej we wniosku o wznowienie działalności gospodarczej.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!!!

Zawieszenie działalności gospodarczej

Przedsiębiorca ma możliwość zawieszenia działalności gospodarczej na okres od 30 dni do 24 miesięcy. W przypadku, gdy przedsiębiorca nie wznowi działalności przed upływem okresu 24 miesięcy, wpis zostanie wykreślony z urzędu. Data rozpoczęcia zawieszenia, jak również wznowienia działalności gospodarczej nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku.

Przedsiębiorca w okresie zawieszenia działalności gospodarczej:

  • ma prawo wykonywać wszelkie czynności niezbędne do zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów;
  • ma prawo przyjmować należności lub obowiązek regulować zobowiązania, powstałe przed datą zawieszenia wykonywania działalności gospodarczej;
  • ma prawo zbywać własne środki trwałe i wyposażenie;
  • ma prawo lub obowiązek uczestniczyć w postępowaniach sądowych, postępowaniach podatkowych i administracyjnych związanych z działalnością gospodarczą wykonywaną przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
  • wykonuje wszelkie obowiązki nakazane przepisami prawa;
  • ma prawo osiągać przychody finansowe, także z działalności prowadzonej przed zawieszeniem wykonywania działalności gospodarczej;
  • może zostać poddany kontroli na zasadach przewidzianych dla przedsiębiorców wykonujących działalność gospodarczą.

Dobry pomysł to tylko połowa sukcesu start-upu

Preferencyjna stawka ZUS

Osoby, które w ciągu ostatnich 60 miesięcy kalendarzowych przed dniem rozpoczęcia wykonywania działalności gospodarczej nie prowadziły pozarolniczej działalności, przez okres 24 miesięcy kalendarzowych od dnia rozpoczęcia wykonywania tej działalności mogą opłacać niższe składki na ubezpieczenie społeczne, od zadeklarowanej przez siebie kwoty. Kwota ta nie może być jednak niższa niż 30 % kwoty minimalnego wynagrodzenia za pracę.

Należy pamiętać o tym, że z preferencyjnych zasad opłacania składek nie mogą skorzystać osoby, wykonujące działalność gospodarczą na rzecz byłego pracodawcy, na rzecz którego przed dniem rozpoczęcia działalności gospodarczej w bieżącym lub w poprzednim roku kalendarzowym wykonywały, w ramach stosunku pracy lub spółdzielczego stosunku pracy, czynności objęte zakresem wykonywanej działalności gospodarczej.

Samozatrudnienie - wady i zalety

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

INDOS SA

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »

reklama
reklama
reklama