REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Dobry pomysł to tylko połowa sukcesu start-upu

własny start-up
własny start-up

REKLAMA

REKLAMA

Liczba start-upów w Polsce rośnie lawinowo. Według danych REGON, w połowie ubiegłego roku zarejestrowanych zostało ponad trzy miliony tego typu działalności. Wzrasta zwłaszcza liczba firm związanych z branżą IT, czyli tzw. start-upów. Mimo zwiększającego się zapotrzebowania na nowoczesne usługi, Polska znajduje się jednak w europejskim ogonie innowacyjności – za nami są jedynie Łotwa, Rumunia i Bułgaria. Co stoi na przeszkodzie firmom, które swoją działalność opierają na rozwiązaniach technologicznych?

W zestawieniu magazynu Forbes, Polska znalazła się w siódemce najbardziej aktywnych punktów na start-upowej mapie Europy. Na naszą korzyść działają liczne ośrodki przedsiębiorczości, m.in. inkubatory i centra transferu technologii, a także uczelnie wyższe kształtujące specjalistów. Ten kreatywny „ekosystem” wspiera młode firmy oparte zwłaszcza na nowoczesnej myśli technologicznej. Co więcej, to właśnie wydatki przeznaczone na innowacyjność i wsparcie przedsiębiorców zanotowały największy wzrost w puli środków europejskich w perspektywie od 2014 do 2020 roku. Dlaczego więc tyle początkujących firm upada?

REKLAMA

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Dobry pomysł nie wystarczy

„Innowacyjność” to słowo-klucz opisujące esencję start-upu. Może przybrać wiele form: mobilnej aplikacji, technologicznej platformy czy zaawansowanego gadżetu, który sprawnie łączy najnowsze funkcje techniczne ułatwiając codzienne życie. Zaprojektowanie i wykonanie prototypu urządzenia zazwyczaj nie stanowi problemu dla pasjonatów informatyki, często mogących pochwalić się wieloletnim doświadczeniem zdobytym w specjalistycznych firmach. Problem pojawia się natomiast wtedy, gdy pomysłodawcy chcą przenieść działalność na wyższy etap i zaproponować swoje rozwiązanie szerokiej publiczności. – Młodym programistom często brakuje wiedzy o tym, jak prowadzić biznes. Co więcej, nie widzą potrzeby posiadania zaplecza logistycznego uważając, że dobry pomysł prędzej czy później znajdzie inwestorów. To założenie jest jednak błędne. W efekcie wiele ciekawie zapowiadających się pomysłów przepada ­– mówi Piotr Kania, Dyrektor Zarządzający GFT Polska.

Start-up, szansa na własny dochodowy biznes

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Wsparcie na każdym etapie działalności

REKLAMA

Od początku działalności należy rozwijać bazę kontaktów, niezbędnych do rozwinięcia własnego biznesu. Szczególnie atrakcyjne okazują się więc inicjatywy, które, oprócz korzyści materialnych, oferują duże możliwości pozyskania inwestorów i zaprezentowania się w środowisku branżowym. Nowością na polskim gruncie jest konkurs „DigITal Banking”, wzorowany na formacie CODE_n[1]. Laureaci finałowej trójki, oprócz nagród pieniężnych, zostaną zaproszeni na międzynarodowe targi CeBIT 2015 w Hanowerze. Jest o co walczyć – to branżowe wydarzenie przyciąga największe nazwiska związane ze światem IT. Gościem ubiegłorocznych targów CeBIT był między innymi Steve Wozniak, technologiczny wizjoner, jeden z założycieli firmy Apple.

Poza udziałem w konkursach, w początkowej fazie działalności warto zapoznać się także z szeroką ofertą inkubatorów technologicznych, czyli rządowych lub akademickich ośrodków biznesowych dedykowanym start-upom związanym z branżą IT. Do największych zalet posiadania siedziby w takim centrum należą dodatkowe usługi niekomercyjne, świadczone bezpłatnie lub w korzystnej ofercie cenowej. Można więc zdobyć wsparcie w niezbędnych przy prowadzeniu firmy dziedzinach, w których deweloperzy nowych technologii niekoniecznie posiadają wiedzę: księgowość, opieka prawna, doradztwo biznesowe czy pomoc w uzyskaniu kapitału na rozwój biznesu.

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

Źródło: GFT


[1] Zadaniem uczestników krajowej edycji konkursu jest opracowanie koncepcji innowacyjnego pomysłu wraz z jego działającym prototypem, wnoszącego nową jakość w bankowości elektronicznej.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Co trapi sektor MŚP? Nie tylko inflacja, koszty zarządzania zasobami ludzkimi i rotacja pracowników

Inflacja przekładająca się na presję płacową, rosnące koszty związane z zarządzaniem zasobami ludzkimi oraz wysoka rotacja – to trzy główne wyzwania w obszarze pracowniczym, z którymi mierzą się obecnie firmy z sektora MŚP. Z jakimi jeszcze problemami kadrowymi borykają się mikro, małe i średnie przedsiębiorstwa?

Badania ankietowe GUS: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S)

Główny Urząd Statystyczny od 1 do 23 grudnia 2024 r. będzie przeprowadzał obowiązkowe badania statystyczne z zakresu rolnictwa. Chodzi o następujące badania: Badanie pogłowia drobiu oraz produkcji zwierzęcej (R-ZW-B) i Badanie pogłowia świń oraz produkcji żywca wieprzowego (R-ZW-S).

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników w 2025 r.? To już pewne

Dodatkowy dzień wolny od pracy dla wszystkich pracowników? To już pewne. 27 listopada 2024 r. Sejm uchwalił nowelizację ustawy. Wigilia od 2025 r. będzie dniem wolnym od pracy. Co z niedzielami handlowymi? 

Zeznania świadków w sprawach o nadużycie władzy w spółkach – wsparcie dla wspólników i akcjonariuszy

W ostatnich latach coraz częściej słyszy się o przypadkach nadużyć władzy w spółkach, co stanowi zagrożenie zarówno dla transparentności działania organizacji, jak i dla interesów wspólników oraz akcjonariuszy. Przedsiębiorstwa działające w formie spółek kapitałowych z założenia powinny funkcjonować na zasadach transparentności, przejrzystości i zgodności z interesem wspólników oraz akcjonariuszy. 

REKLAMA

BCM w przemyśle: Nie chodzi tylko o przestoje – chodzi o to, co tracimy, gdy im nie zapobiegamy

Przerwa w działalności przemysłowej to coś więcej niż utrata czasu i produkcji. To potencjalny kryzys o wielowymiarowych skutkach – od strat finansowych, przez zaufanie klientów, po wpływ na środowisko i reputację firmy. Dlatego zarządzanie ciągłością działania (BCM, ang. Business Continuity Management) staje się kluczowym elementem strategii każdej firmy przemysłowej.

Z czym mierzą się handlowcy w czasie Black Friday?

Już 29 listopada będzie wyczekiwany przez wielu konsumentów Black Friday. Po nim rozpocznie się szał świątecznych zakupów i zarazem wytężonej pracy dla handlowców. Statystyki pokazują, że Polacy z roku na rok wydają i zamawiają coraz więcej. 

Taryfa C11. Szaleńcze ceny prądu w Polsce: 1199 zł/MWh, 2099 zł/MWh, 2314 zł/MWh, 3114 zł/MWh

To stawki dla biznesu. Małe i średnie firmy (MŚP nie będzie w 2025 r. objęty zamrożeniem cen prądu. 

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc.

Brakuje specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Luka w ujęciu globalnym od 2023 roku wzrosła o blisko 20 proc., a w Europie o 12,8 proc. Ekspert przypomina: bezpieczeństwo nie jest kosztem, a inwestycją, która zapewnia ciągłość i stabilność operacyjną

REKLAMA

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm

Zamrożenie cen energii w 2025 r. Rzecznik Małych i Średnich Przedsiębiorstw krytycznie o wycofaniu się z działań osłonowych wobec firm. Interweniuje u premiera Donalda Tuska i marszałka Sejmu Szymona Hołowni.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r.

ZUS: Wypłacono ponad 96,8 mln zł z tytułu świadczenia interwencyjnego. Wnioski można składać do 16 marca 2025 r. Zakład Ubezpieczeń Społecznych poinformował, że przygotowuje kolejne wypłaty świadczenia.

REKLAMA