| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Start-up, szansa na własny dochodowy biznes

Start-up, szansa na własny dochodowy biznes

Pojęcie Start-up’u jest ostatnimi czasy bardzo popularne. Co w rzeczywistości kryje się za tym terminem i czy warto myśleć o nim, jako o swojej szansie na wielką karierę?

Start-up’ami nazywane są wszelkie firmy lub organizacje tymczasowe, które zostały stworzone w celu poszukiwań modelów biznesowych, nastawionych przede wszystkim na szybki rozwój inwestycji. Chwilą, kiedy start-up zaczyna być uważany za normalnie funkcjonującą firmę, jest moment osiągnięcia przez niego pierwszego zysku lub połączenia się z innymi spółkami w formie przejęcia czy fuzji. Ma on więc charakter tymczasowy, przyjmuje się, iż trwa do 12 miesięcy.

Tym, co oprócz tymczasowego charakteru wyróżnia start-up’y spośród innych typów przedsiębiorstw, jest niski koszt rozpoczęcia działalności połączony jednocześnie z bardzo dużym ryzykiem niepowodzenia. To z kolei wiążę się z potencjalnie wyższym zwrotem z inwestycji w stosunku do „tradycyjnych przedsiębiorstw”. Na tym właśnie polega przecież ryzyko: może ono przynieść ogromny sukces, albo pokaźną porażkę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przede wszystkim nowe technologie

Co prawda przedsiębiorstwa tego typu mogą powstawać w każdej branży, jednak najczęściej występują w dziedzinach związanych z nowymi mediami i technologiami. Start up’y polegają na przełomowych ideach i krokach. Google, Facebook były właśnie tym typem przedsiębiorstw. To co je wybiło, to znakomite przyjęcie się na rynku. Ich twórcy odpowiedzieli na pragnienia użytkowników, a także – wykreowali w nich nowe potrzeby. To właśnie kreacja nowych potrzeb wiążę się z ogromnymi zyskami i technologiami w ogóle. Każda z tych firm - gigantów opiera się na pomyśle, który okazał się nie tylko strzałem w dziesiątkę, ale stał się nieodłączną częścią życia codziennego ludzi: wielu z nas nie może dzisiaj żyć bez Facebooka lub Google. – mówi Monika Kozak-Tobolewska z firmy Tobolewscy Doradcy Inwestycyjni.

Przy zakładaniu firmy nastawionej na szybki rozwój, liczy się więc innowacyjność i prostota pomysłu jednocześnie. Takie rozwiązania są jednak wbrew pozorom najtrudniejsze – na najprostsze pytania najtrudniej jest odpowiedzieć. I o to w start-up’ach chodzi. Mają one dać unikatową odpowiedź na nową lub zastaną potrzebę.

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

Sukces polskich start-upowców

O tym, że zakładanie start-up’ów popłaca świadczy nie tylko historia ogólnoświatowych kolosów medialnych, jakimi są wspominane Facebook i Google, ale również ogromne sukcesy polskich reprezentantów sceny start-up’owej. Sher.ly; NeuroOn, Estimote - choć obco brzmiące, to każdy z tych start-up’ów pochodzi właśnie z Polski i należy do grona najlepszych. Każdy z proponowanych przez nie produktów - zupełnie od siebie odległych - łączą dwie, wspólne cechy: innowacyjność i genialny pomysł. Aplikacja Sher.ly umożliwia przesyłanie plików bez wysyłania ich na zewnątrz.   
W ten sposób chroni ona nasze dane. Na Kickstarterze - międzynarodowej stronie umożliwiającej zbiórkę funduszy na realizację różnorodnych projektów - w ciągu tylko pięciu dni start-up ten otrzymał 69 tysięcy dolarów dofinansowania. Kwota ta, była firmie potrzebna do realizacji kolejnego projektu: sherylboxa. Jest on niewielkim urządzeniem, które ma wbudowany dysk twardy i współpracuje z aplikacją Sher.ly. To z kolei umożliwia dzielenie się danymi bez problemu ograniczonego transferu danych i limitów przestrzeni.

Jak założyć własną firmę?

Jaka forma prawna dla firmy?

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kancelaria Prawna GHMW – Hulist, Prawdzic Łaszcz – Radcowie Prawni spółka partnerska

Kancelaria świadczy kompleksowe usługi prawne związane z bieżącą obsługą przedsiębiorców (głównie spółek handlowych).

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »