REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Start-up, szansa na własny dochodowy biznes

start-up szansą na sukces
start-up szansą na sukces

REKLAMA

REKLAMA

Pojęcie Start-up’u jest ostatnimi czasy bardzo popularne. Co w rzeczywistości kryje się za tym terminem i czy warto myśleć o nim, jako o swojej szansie na wielką karierę?

Start-up’ami nazywane są wszelkie firmy lub organizacje tymczasowe, które zostały stworzone w celu poszukiwań modelów biznesowych, nastawionych przede wszystkim na szybki rozwój inwestycji. Chwilą, kiedy start-up zaczyna być uważany za normalnie funkcjonującą firmę, jest moment osiągnięcia przez niego pierwszego zysku lub połączenia się z innymi spółkami w formie przejęcia czy fuzji. Ma on więc charakter tymczasowy, przyjmuje się, iż trwa do 12 miesięcy.

REKLAMA

Tym, co oprócz tymczasowego charakteru wyróżnia start-up’y spośród innych typów przedsiębiorstw, jest niski koszt rozpoczęcia działalności połączony jednocześnie z bardzo dużym ryzykiem niepowodzenia. To z kolei wiążę się z potencjalnie wyższym zwrotem z inwestycji w stosunku do „tradycyjnych przedsiębiorstw”. Na tym właśnie polega przecież ryzyko: może ono przynieść ogromny sukces, albo pokaźną porażkę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przede wszystkim nowe technologie

REKLAMA

Co prawda przedsiębiorstwa tego typu mogą powstawać w każdej branży, jednak najczęściej występują w dziedzinach związanych z nowymi mediami i technologiami. Start up’y polegają na przełomowych ideach i krokach. Google, Facebook były właśnie tym typem przedsiębiorstw. To co je wybiło, to znakomite przyjęcie się na rynku. Ich twórcy odpowiedzieli na pragnienia użytkowników, a także – wykreowali w nich nowe potrzeby. To właśnie kreacja nowych potrzeb wiążę się z ogromnymi zyskami i technologiami w ogóle. Każda z tych firm - gigantów opiera się na pomyśle, który okazał się nie tylko strzałem w dziesiątkę, ale stał się nieodłączną częścią życia codziennego ludzi: wielu z nas nie może dzisiaj żyć bez Facebooka lub Google. – mówi Monika Kozak-Tobolewska z firmy Tobolewscy Doradcy Inwestycyjni.

Przy zakładaniu firmy nastawionej na szybki rozwój, liczy się więc innowacyjność i prostota pomysłu jednocześnie. Takie rozwiązania są jednak wbrew pozorom najtrudniejsze – na najprostsze pytania najtrudniej jest odpowiedzieć. I o to w start-up’ach chodzi. Mają one dać unikatową odpowiedź na nową lub zastaną potrzebę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

Sukces polskich start-upowców

O tym, że zakładanie start-up’ów popłaca świadczy nie tylko historia ogólnoświatowych kolosów medialnych, jakimi są wspominane Facebook i Google, ale również ogromne sukcesy polskich reprezentantów sceny start-up’owej. Sher.ly; NeuroOn, Estimote - choć obco brzmiące, to każdy z tych start-up’ów pochodzi właśnie z Polski i należy do grona najlepszych. Każdy z proponowanych przez nie produktów - zupełnie od siebie odległych - łączą dwie, wspólne cechy: innowacyjność i genialny pomysł. Aplikacja Sher.ly umożliwia przesyłanie plików bez wysyłania ich na zewnątrz.   
W ten sposób chroni ona nasze dane. Na Kickstarterze - międzynarodowej stronie umożliwiającej zbiórkę funduszy na realizację różnorodnych projektów - w ciągu tylko pięciu dni start-up ten otrzymał 69 tysięcy dolarów dofinansowania. Kwota ta, była firmie potrzebna do realizacji kolejnego projektu: sherylboxa. Jest on niewielkim urządzeniem, które ma wbudowany dysk twardy i współpracuje z aplikacją Sher.ly. To z kolei umożliwia dzielenie się danymi bez problemu ograniczonego transferu danych i limitów przestrzeni.

Jak założyć własną firmę?

Jaka forma prawna dla firmy?


Sfinansować pomysł

Z branżą start-up’ową wiąże się mnóstwo innych instytucji biznesowych. Skupmy się jednak na tych, które umożliwiają pozyskanie środków na otworzenie własnego biznesu start up’owego.

REKLAMA

Czasem człowiek ma pomysł, ale nie ma pieniędzy. Niestety: pożyczka u rodziny nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem i często jest po prostu niemożliwa. Wtedy na pomoc przychodzą alternatywne źródła finansowania. Wśród start up’ów popularne jest pozyskiwanie dofinansowań z funduszy publicznych, jak np. z Unii Europejskiej. Ciągle jednak potrzebny jest tutaj pewien wkład własny. Instytucje, które pozwalają go zdobyć możemy podzielić na dwa typy: te, które w zamian za oferowane pieniądze żądają udziałów oraz te, które mogą udzielić nam po prostu kredytu lub pożyczki. Do pierwszej grupy należą inwestycje typu Venture Capital, a wśród nich tak zwani Aniołowie Biznesu – tłumaczy Monika Kozak-Tobolewska.

Pod piękną i liryczną nazwą Bussines Angel, czyli Anioł Biznesu, kryje się osoba, która w zamian za udziały w start-up’ie oferuje kapitał finansujący pomysł ze swoich środków prywatnych. Oznacza to, że ludzie ci są gotowi udzielić nam własnych pieniędzy w zamian za współudziały w firmie. Grupę tę reprezentują najczęściej osoby działające w biznesie, które mają kilkunastoletnie doświadczenie i przede wszystkim nadwyżki  finansowe, z drugiej zaś strony chcą pomagać młodym  przedsiębiorcom.

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

Venture Capital to ogólne określenie dla inwestycji w niepubliczny rynek kapitałowy o dużej innowacyjności. Co należy podkreślić tutaj ponownie, innowacyjność niesie ze sobą duże ryzyko niepowodzenia. Inwestycje typu Venture Capital polegają na wsparciu kapitałowym w zamian za udziały lub akcje w nowo powstającej firmie. Aniołowie Biznesu stanowią tylko jedną z tego typu grup inwestorskich. Tym, co ich odróżnia ich od pozostałych, jest niepubliczny charakter udzielanych przez Aniołów środków finansowych. Inwestorami Venture Capital mogą być również instytucje oferujące finanse publiczne: przedsiębiorstwa, korporacje, państwo, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne.

Korzystanie z pomocy typu venture capital jest wygodne, bo nie opiera się na zasadzie pożyczki. Należy jednak pamiętać, że formą zapłaty w tym wypadku staje się udział w projekcie i dzielenie się zyskami. Inną formą finansowania jest po prostu kredyt. Co prawda ryzyko niepowodzenia i jego finansowe konsekwencje spadają wtedy tylko i wyłącznie na nas, ale w wypadku sukcesu wszystkie udziały pozostaną tylko i wyłącznie w naszych rękach – radzi Monika Kozak-Tobolewska

W powstawaniu biznesów start-up’owych pomagają również tak zwane inkubatory przedsiębiorczości. Mają one na celu pomóc rozwinąć się małym firmom przez swoje wsparcie merytoryczne: pomoc prawną, księgową i tym podobne. W zależności od typów działalności, inkubatory mogą być skierowane do różnych grup. Na przykład akademickie inkubatory przedsiębiorczości mają pomóc studentom i absolwentom w założeniu ich własnej firmy.

Czy venture capital jest szansą dla przedsiębiorców?

Angels of business- kim są i w czym mogą pomóc przedsiębiorcom?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Walka o przetrwanie. W ciągu dekady zniknie większość sklepów internetowych

Na rynku e-commerce, który jest niezwykle konkurencyjny, już w pierwszym roku działalności zanika 5% firm. Po upływie dziesięciu lat nadal funkcjonuje jedynie 37% z nich - informuje wtorkowe wydanie "Rzeczpospolitej".

Handel w dwie niedziele w każdym miesiącu - jest wniosek o odrzucenia projektu nowelizacji

Polska Izba Handlu wnioskuje o odrzucenie w całości poselskiego projektu przywracającego handel w 2 niedziele w miesiącu - wynika z opinii PIH złożonego w trakcie procesu legislacyjnego.

Dzień Matki. Jak wygląda rynek pracy kobiet?

W ciągu ostatnich kilku lat sytuacja kobiet na rynku pracy mocno ewoluowała. Pomimo podejmowania przez firmy działań na rzecz równouprawnienia płci panie bywają niejednokrotnie w nieco gorszej sytuacji zawodowej niż panowie. Jak wygląda rynek pracy kobiet? Czy pracodawcy oferują dodatkowe benefity dla rodziców? Co jest dla nich ważne u pracodawcy?

Pablo Escobar jako znak towarowy? Sąd odmawia

Sąd UE odmówił rejestracji oznaczenia słownego „Pablo Escobar” pod unijnym znakiem towarowym. Sąd uznał je za sprzeczne z porządkiem publicznym i dobrymi obyczajami. Za bardzo kojarzy się z handlem narkotykami i zbrodnią.

REKLAMA

Ogromne grzywny za niewdrożenie dyrektywy NIS2. Do kiedy trzeba to zrobić?

Dyrektywa Unii Europejskiej w sprawie środków na rzecz wysokiego wspólnego poziomu cyberbezpieczeństwa na terytorium Unii (NIS2) ma duże znaczenie dla poprawy cyberbezpieczeństwa UE. Jej wejście w życie nastąpiło w styczniu 2023 r. - z terminem na dostosowanie niezbędnych do wykonania niniejszej dyrektywy przepisów krajowych do 18 października 2024 r. Kto powinien przygotować się do działania w zgodzie z NIS2-  analizuje Michał Borowiecki, dyrektor Netskope na Polskę i Europę Wschodnią.

Nowa usługa dla indywidualnych przedsiębiorców w aplikacji mObywatel 2.0

W aplikacji mObywatel 2.0 pojawiła się usługa "Firma" skierowana do osób prowadzących jednoosobową działalność gospodarczą. Jak z niej skorzystać?

Onboarding w hybrydowym modelu pracy

Czym jest onboarding? Jak wygląda w pracy hybrydowej? 

Efekt Marywilskiej i fali pożarów: przedsiębiorcy pytają o ubezpieczenia i podatki pod względem strat

Tragedia tysięcy kupców, którzy prowadzili swoje biznesy często poniżej poziomu ryzyka skłania wielu przedsiębiorców do refleksji nad warunkami w jakich oni sami prowadzą swoją działalność. Efekt Marywilskiej i fali pożarów w ogóle: dwie ważne kwestie, w których doradzają eksperci to rozliczanie strat i inne aspekty podatkowe nieszczęścia oraz skuteczność polis jako zabezpieczenia przed skutkami nieszczęść.

REKLAMA

Jak zbudować dobre „candidate experience”

Czym jest candidate experience? Na co wpływa? Jak zmierzyć candidate experience i jak zbudować dobre?

31 maja 2024 r. upływa ważny termin dla rolników-przedsiębiorców

Do 31 maja 2024 r. należy złożyć zaświadczenie/oświadczenie o nieprzekroczeniu rocznej kwoty granicznej należnego podatku dochodowego za 2023 rok od przychodów z pozarolniczej działalności gospodarczej.

REKLAMA