reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Start-up, szansa na własny dochodowy biznes

Start-up, szansa na własny dochodowy biznes

Pojęcie Start-up’u jest ostatnimi czasy bardzo popularne. Co w rzeczywistości kryje się za tym terminem i czy warto myśleć o nim, jako o swojej szansie na wielką karierę?

Start-up’ami nazywane są wszelkie firmy lub organizacje tymczasowe, które zostały stworzone w celu poszukiwań modelów biznesowych, nastawionych przede wszystkim na szybki rozwój inwestycji. Chwilą, kiedy start-up zaczyna być uważany za normalnie funkcjonującą firmę, jest moment osiągnięcia przez niego pierwszego zysku lub połączenia się z innymi spółkami w formie przejęcia czy fuzji. Ma on więc charakter tymczasowy, przyjmuje się, iż trwa do 12 miesięcy.

Tym, co oprócz tymczasowego charakteru wyróżnia start-up’y spośród innych typów przedsiębiorstw, jest niski koszt rozpoczęcia działalności połączony jednocześnie z bardzo dużym ryzykiem niepowodzenia. To z kolei wiążę się z potencjalnie wyższym zwrotem z inwestycji w stosunku do „tradycyjnych przedsiębiorstw”. Na tym właśnie polega przecież ryzyko: może ono przynieść ogromny sukces, albo pokaźną porażkę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przede wszystkim nowe technologie

Co prawda przedsiębiorstwa tego typu mogą powstawać w każdej branży, jednak najczęściej występują w dziedzinach związanych z nowymi mediami i technologiami. Start up’y polegają na przełomowych ideach i krokach. Google, Facebook były właśnie tym typem przedsiębiorstw. To co je wybiło, to znakomite przyjęcie się na rynku. Ich twórcy odpowiedzieli na pragnienia użytkowników, a także – wykreowali w nich nowe potrzeby. To właśnie kreacja nowych potrzeb wiążę się z ogromnymi zyskami i technologiami w ogóle. Każda z tych firm - gigantów opiera się na pomyśle, który okazał się nie tylko strzałem w dziesiątkę, ale stał się nieodłączną częścią życia codziennego ludzi: wielu z nas nie może dzisiaj żyć bez Facebooka lub Google. – mówi Monika Kozak-Tobolewska z firmy Tobolewscy Doradcy Inwestycyjni.

Przy zakładaniu firmy nastawionej na szybki rozwój, liczy się więc innowacyjność i prostota pomysłu jednocześnie. Takie rozwiązania są jednak wbrew pozorom najtrudniejsze – na najprostsze pytania najtrudniej jest odpowiedzieć. I o to w start-up’ach chodzi. Mają one dać unikatową odpowiedź na nową lub zastaną potrzebę.

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

Sukces polskich start-upowców

O tym, że zakładanie start-up’ów popłaca świadczy nie tylko historia ogólnoświatowych kolosów medialnych, jakimi są wspominane Facebook i Google, ale również ogromne sukcesy polskich reprezentantów sceny start-up’owej. Sher.ly; NeuroOn, Estimote - choć obco brzmiące, to każdy z tych start-up’ów pochodzi właśnie z Polski i należy do grona najlepszych. Każdy z proponowanych przez nie produktów - zupełnie od siebie odległych - łączą dwie, wspólne cechy: innowacyjność i genialny pomysł. Aplikacja Sher.ly umożliwia przesyłanie plików bez wysyłania ich na zewnątrz.   
W ten sposób chroni ona nasze dane. Na Kickstarterze - międzynarodowej stronie umożliwiającej zbiórkę funduszy na realizację różnorodnych projektów - w ciągu tylko pięciu dni start-up ten otrzymał 69 tysięcy dolarów dofinansowania. Kwota ta, była firmie potrzebna do realizacji kolejnego projektu: sherylboxa. Jest on niewielkim urządzeniem, które ma wbudowany dysk twardy i współpracuje z aplikacją Sher.ly. To z kolei umożliwia dzielenie się danymi bez problemu ograniczonego transferu danych i limitów przestrzeni.

Jak założyć własną firmę?

Jaka forma prawna dla firmy?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Michał Sroczyński

Doradca podatkowy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama