REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Start-up, szansa na własny dochodowy biznes

Subskrybuj nas na Youtube
start-up szansą na sukces
start-up szansą na sukces

REKLAMA

REKLAMA

Pojęcie Start-up’u jest ostatnimi czasy bardzo popularne. Co w rzeczywistości kryje się za tym terminem i czy warto myśleć o nim, jako o swojej szansie na wielką karierę?

Start-up’ami nazywane są wszelkie firmy lub organizacje tymczasowe, które zostały stworzone w celu poszukiwań modelów biznesowych, nastawionych przede wszystkim na szybki rozwój inwestycji. Chwilą, kiedy start-up zaczyna być uważany za normalnie funkcjonującą firmę, jest moment osiągnięcia przez niego pierwszego zysku lub połączenia się z innymi spółkami w formie przejęcia czy fuzji. Ma on więc charakter tymczasowy, przyjmuje się, iż trwa do 12 miesięcy.

REKLAMA

Tym, co oprócz tymczasowego charakteru wyróżnia start-up’y spośród innych typów przedsiębiorstw, jest niski koszt rozpoczęcia działalności połączony jednocześnie z bardzo dużym ryzykiem niepowodzenia. To z kolei wiążę się z potencjalnie wyższym zwrotem z inwestycji w stosunku do „tradycyjnych przedsiębiorstw”. Na tym właśnie polega przecież ryzyko: może ono przynieść ogromny sukces, albo pokaźną porażkę.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Przede wszystkim nowe technologie

REKLAMA

Co prawda przedsiębiorstwa tego typu mogą powstawać w każdej branży, jednak najczęściej występują w dziedzinach związanych z nowymi mediami i technologiami. Start up’y polegają na przełomowych ideach i krokach. Google, Facebook były właśnie tym typem przedsiębiorstw. To co je wybiło, to znakomite przyjęcie się na rynku. Ich twórcy odpowiedzieli na pragnienia użytkowników, a także – wykreowali w nich nowe potrzeby. To właśnie kreacja nowych potrzeb wiążę się z ogromnymi zyskami i technologiami w ogóle. Każda z tych firm - gigantów opiera się na pomyśle, który okazał się nie tylko strzałem w dziesiątkę, ale stał się nieodłączną częścią życia codziennego ludzi: wielu z nas nie może dzisiaj żyć bez Facebooka lub Google. – mówi Monika Kozak-Tobolewska z firmy Tobolewscy Doradcy Inwestycyjni.

Przy zakładaniu firmy nastawionej na szybki rozwój, liczy się więc innowacyjność i prostota pomysłu jednocześnie. Takie rozwiązania są jednak wbrew pozorom najtrudniejsze – na najprostsze pytania najtrudniej jest odpowiedzieć. I o to w start-up’ach chodzi. Mają one dać unikatową odpowiedź na nową lub zastaną potrzebę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

Sukces polskich start-upowców

O tym, że zakładanie start-up’ów popłaca świadczy nie tylko historia ogólnoświatowych kolosów medialnych, jakimi są wspominane Facebook i Google, ale również ogromne sukcesy polskich reprezentantów sceny start-up’owej. Sher.ly; NeuroOn, Estimote - choć obco brzmiące, to każdy z tych start-up’ów pochodzi właśnie z Polski i należy do grona najlepszych. Każdy z proponowanych przez nie produktów - zupełnie od siebie odległych - łączą dwie, wspólne cechy: innowacyjność i genialny pomysł. Aplikacja Sher.ly umożliwia przesyłanie plików bez wysyłania ich na zewnątrz.   
W ten sposób chroni ona nasze dane. Na Kickstarterze - międzynarodowej stronie umożliwiającej zbiórkę funduszy na realizację różnorodnych projektów - w ciągu tylko pięciu dni start-up ten otrzymał 69 tysięcy dolarów dofinansowania. Kwota ta, była firmie potrzebna do realizacji kolejnego projektu: sherylboxa. Jest on niewielkim urządzeniem, które ma wbudowany dysk twardy i współpracuje z aplikacją Sher.ly. To z kolei umożliwia dzielenie się danymi bez problemu ograniczonego transferu danych i limitów przestrzeni.

Jak założyć własną firmę?

Jaka forma prawna dla firmy?


Sfinansować pomysł

Z branżą start-up’ową wiąże się mnóstwo innych instytucji biznesowych. Skupmy się jednak na tych, które umożliwiają pozyskanie środków na otworzenie własnego biznesu start up’owego.

REKLAMA

Czasem człowiek ma pomysł, ale nie ma pieniędzy. Niestety: pożyczka u rodziny nie zawsze jest dobrym rozwiązaniem i często jest po prostu niemożliwa. Wtedy na pomoc przychodzą alternatywne źródła finansowania. Wśród start up’ów popularne jest pozyskiwanie dofinansowań z funduszy publicznych, jak np. z Unii Europejskiej. Ciągle jednak potrzebny jest tutaj pewien wkład własny. Instytucje, które pozwalają go zdobyć możemy podzielić na dwa typy: te, które w zamian za oferowane pieniądze żądają udziałów oraz te, które mogą udzielić nam po prostu kredytu lub pożyczki. Do pierwszej grupy należą inwestycje typu Venture Capital, a wśród nich tak zwani Aniołowie Biznesu – tłumaczy Monika Kozak-Tobolewska.

Pod piękną i liryczną nazwą Bussines Angel, czyli Anioł Biznesu, kryje się osoba, która w zamian za udziały w start-up’ie oferuje kapitał finansujący pomysł ze swoich środków prywatnych. Oznacza to, że ludzie ci są gotowi udzielić nam własnych pieniędzy w zamian za współudziały w firmie. Grupę tę reprezentują najczęściej osoby działające w biznesie, które mają kilkunastoletnie doświadczenie i przede wszystkim nadwyżki  finansowe, z drugiej zaś strony chcą pomagać młodym  przedsiębiorcom.

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

Venture Capital to ogólne określenie dla inwestycji w niepubliczny rynek kapitałowy o dużej innowacyjności. Co należy podkreślić tutaj ponownie, innowacyjność niesie ze sobą duże ryzyko niepowodzenia. Inwestycje typu Venture Capital polegają na wsparciu kapitałowym w zamian za udziały lub akcje w nowo powstającej firmie. Aniołowie Biznesu stanowią tylko jedną z tego typu grup inwestorskich. Tym, co ich odróżnia ich od pozostałych, jest niepubliczny charakter udzielanych przez Aniołów środków finansowych. Inwestorami Venture Capital mogą być również instytucje oferujące finanse publiczne: przedsiębiorstwa, korporacje, państwo, banki, towarzystwa ubezpieczeniowe i fundusze emerytalne.

Korzystanie z pomocy typu venture capital jest wygodne, bo nie opiera się na zasadzie pożyczki. Należy jednak pamiętać, że formą zapłaty w tym wypadku staje się udział w projekcie i dzielenie się zyskami. Inną formą finansowania jest po prostu kredyt. Co prawda ryzyko niepowodzenia i jego finansowe konsekwencje spadają wtedy tylko i wyłącznie na nas, ale w wypadku sukcesu wszystkie udziały pozostaną tylko i wyłącznie w naszych rękach – radzi Monika Kozak-Tobolewska

W powstawaniu biznesów start-up’owych pomagają również tak zwane inkubatory przedsiębiorczości. Mają one na celu pomóc rozwinąć się małym firmom przez swoje wsparcie merytoryczne: pomoc prawną, księgową i tym podobne. W zależności od typów działalności, inkubatory mogą być skierowane do różnych grup. Na przykład akademickie inkubatory przedsiębiorczości mają pomóc studentom i absolwentom w założeniu ich własnej firmy.

Czy venture capital jest szansą dla przedsiębiorców?

Angels of business- kim są i w czym mogą pomóc przedsiębiorcom?

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Kryzys się skończył, inflacja wyhamowała, a mimo to kradzieży sklepowych jest coraz więcej

Kradzieże w sklepach wciąż są dla branży handlowej wielkim problemem. Choć kryzys się skończył, inflacja wygasa, złodzieje nie rezygnują. Kradną nie tylko kosmetyki czy alkohole - na handel, ale nadal na dużą skalę przedmiotem kradzieży są artykuły spożywcze.

Branża budowlana: mimo działań prewencyjnych liczba wypadków przy pracy nie chce spadać

Brokerzy ubezpieczeniowi alarmują> Firmy budowlane nieraz bagatelizują skalę oraz prawdopodobieństwo wypadków i zawierają ubezpieczenia OC działalności z niskimi sumami gwarancyjnymi i limitami. Tymczasem rośnie liczba wypadków ze skutkiem śmiertelnym.

Rząd opóźnia obowiązek raportowania ESG. Raportowanie dopiero od 2028 i 2029 r. [projekt ustawy przyjęty przez Radę Ministrów]

Rada Ministrów przyjęła projekt ustawy odraczający o dwa lata obowiązek raportowania ESG dla firm. Nowe przepisy mają ograniczyć biurokratyczne obciążenia i dać przedsiębiorcom więcej czasu na dostosowanie się do unijnych regulacji.

Jak założyć klub fitness lub siłownię? [Poradnik eksperta]

Obecnie w Polsce działa ponad trzy tysiące siłowni i klubów fitness, z czego przeważająca większość funkcjonuje w ramach większych sieci. Dbanie o zdrowie i kondycję fizyczną stało się globalnym i nieprzemijającym trendem, co można zawdzięczać m.in. influencerom z branży fitness (trenerom i instruktorom).

REKLAMA

Dlaczego Polacy nie ufają zagranicznym sklepom online? [Raport]

Zagraniczne firmy napotykają na poważną barierę na polskim rynku e-commerce – brak zaufania. Aż 2/3 Polaków unika zakupów w zagranicznych e-sklepach z obawy o zwroty, reklamacje i autentyczność produktów. Kluczową rolę w decyzjach zakupowych odgrywają opinie innych klientów. Pokonanie tej nieufności to klucz do sukcesu w polskim e-handlu.

Rząd podwyższy w 2026 r. płacę minimalną tylko o wskaźnik inflacji - przedsiębiorcy chwalą takie rozwiązanie, dlaczego

Płaca minimalna w 2026 roku wzrośnie o 140 złotych brutto do kwoty 4806 złotych. To mniejszy wzrost niż w minionych latach, ale przedsiębiorcy przyznają, że jest to kompromis pomiędzy możliwościami przedsiębiorców, a oczekiwaniami pracowników.

Szczęście i spełnienie może iść w parze

Rozmowa z dr Mary E. Anderson, autorką książki „Radość osiągania” – o tym, jak być szczęśliwym wysoko efektywnym człowiekiem.

Ludzie wciąż listy piszą, ale polecone wysyłają głównie urzędy. Rynek pocztowy w Polsce ma się dobrze

Jednak główną siłą napędową pozostają wciąż usługi kurierskie, które odpowiadają za 73,3 proc. wartości rynku i 56,5 proc. jego wolumenu. Mimo dominacji tego segmentu, istotną rolę wciąż odgrywają przesyłki listowe.

REKLAMA

Miód podrożeje, bo prawo wymaga zmiany etykiet na słoikach a to kosztuje

Równo za rok na sklepowych półkach pojawią się nowe etykiety miodu, wynikające z przyjętej unijnej dyrektywy. Wprowadzają one niepozorną, ale mogącą narobić sporo zamieszania zmianę. Jednocześnie nielegalny handel miodem rozwija się niemal bez nadzoru.

Rolnicy radzą sobie dużo lepiej z długami niż firmy przetwarzające plony ich pracy

Polska żywność ma się dobrze, ale kondycja finansowa branży już mniej. Sektor rolno-spożywczy musi oddać wierzycielom 760,6 mln zł, a wiarygodność płatnicza przetwórców i dostawców staje się coraz większym problemem. Nie dotyczy to rolników, którzy na ogół są wiarygodni finansowo.

REKLAMA