reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Finanse na start > Angels of business- kim są i w czym mogą pomóc przedsiębiorcom?

Angels of business- kim są i w czym mogą pomóc przedsiębiorcom?

Angels of business to grupa prywatnych inwestorów, którzy oferują własny kapitał innowacyjnym przedsiębiorstwom we wczesnej fazie rozwoju w zamian za mniejszościowy pakiet udziałów w firmie.

Oferta inwestorów

Aniołowie biznesu oferują wkład kapitału w wysokości od kilkuset tysięcy złotych do nawet kilku milionów złotych. Jednak, nie jest to jedyne co mają do zaoferowania, ponieważ gwarantują również pomoc w nawiązywaniu kontaktów biznesowych, zarządzaniu finansami, pozyskiwaniu wykwalifikowanej kadry, jak również pomoc prawną. Ich horyzont inwestycyjny oscyluje w przedziale od dwóch do nawet siedmiu lat.

Nie ograniczają się do konkretnych sektorów gospodarki, czy dziedzin nauki, poszukują firm, które mają przewagę konkurencyjną na rynku, są innowacyjne i mają potencjał wzrostu. Inwestycje dokonane przez inwestorów obarczone się wysokim ryzykiem, dlatego stawiają oni bardzo konkretne wymagania przedsiębiorcom chcącym skorzystać z ich pomocy, tym samym oczekując stosunkowo wysokiej stopy zwrotu.

Zobacz: Jak uzyskać środki na własną działalność gospodarczą?

Zasady działania

Sposoby działania aniołów biznesu są różne, choć ostatecznie sprowadzają się do tego samego - pomocy w rozwoju firmy. Pierwsze, co powinien zrobić przedsiębiorca to dokładnie opracować i zgłosić swój projekt. Zgłoszenie, zależnie od grupy inwestycyjnej, sporządzone powinno być w formie biznesplanu lub obszernego i szczegółowego opisu, po czym przesłane elektronicznie.

Sprawdź: Jak napisać biznesplan?

Kolejny krok podejmują inwestorzy. Polega on na merytorycznej analizie i ocenie zgłaszanego projektu według wewnętrznie ustalanych reguł. Kryteria oceny dostępne są zazwyczaj na stronach internetowych aniołów biznesu.

Po tym etapie, zazwyczaj mają miejsce spotkania z przedstawicielami grup inwestorskich czy prezentacje na forum przed inwestorami. Ostatnim i jednocześnie najbardziej znaczącym jest moment rozmowy z konkretnym inwestorem zainteresowanym naszym przedsięwzięciem, ponieważ to od niego zależy wysokość zainwestowanego kapitału.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Chcesz otrzymywać najświeższe aktualności? Zapisz się na nasz Newsletter!

Angels of  business a venture capital

Podstawowa różnica widoczna jest w formie obu systemów inwestycyjnych. Angels od business to osoby fizyczne, a venture capital, to firmy, w której pracownicy zarządzają kapitałem funduszu, a nie własnym. Skutkuje to odmiennością sposobu działania, ponieważ prywatni inwestorzy mają swobodę działania, nieograniczoną formalnościami, których za każdym razem muszą pilnować fundusze.

Mimo różnic, często dochodzi do współpracy między aniołami biznesu a funduszami venture capital. Zachodzi ona już na etapie oceny zgłoszonego projektu. W sytuacji, gdy przedsiębiorstwa są zbyt małe lub za mało rozwinięte, a zostały zgłoszone do venture capital, zostają przez nie skierowane do aniołów biznesu, którzy zajmują się rozwojem i wzrostem ich potencjału. W momencie gdy aniołowie chcą wyjść z tej inwestycji w pierwszej kolejności zgłaszają się z ofertą do funduszu, z którym współpracują.

Dofinansowanie biznesu na wsi - Program Leader

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Simpkins & Co Solicitors

Jedna z najlepszych firm prawniczych w południowej Anglii

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama