reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

W każdym polskim mieście rozwija się prywatna przedsiębiorczość w formie start-up. Firmy te mają stać się innowatorami na polskim rynku. Poprzez nowe formy prezentacji, sprzedaży, logistyki oraz współpracy rynkowej start-up powinien stać się nowym, innowacyjnym sektorem MSP. Dla realizacji tego projektu w ostatnich latach wprowadzano dofinansowania, preferencyjne kredyty oraz wsparcie szkół wyższych i instytucji, instytutów.

Konkurencja od początku była znaczna. Do fazy realizacji projektu przechodziło jednak   niewiele projektów. Faza przygotowań projektu trwała długo – od pół roku do roku. Wymagania były znaczne, kontrola projektów wysoka a organizacja projektu i przedsięwzięcia długa i trudna.

Start-up były otoczone opieką w fazie inkubacji (przed wejściem na rynek i przy wprowadzaniu produktu czy usługi) organizowanej przez szkoły wyższe lub wybrane firmy czy instytuty. Na szeroką skalę prowadzono szkolenia z zakresu zarządzania, sprzedaży i marketingu dla nowych firm i osób kierujących firmą. Trudnością było jednak pozyskanie pieniędzy na nową firmę.

Sposobem na  finansowanie nowych firm MSP były udziały zewnętrzne tzw. Anioły Biznesu, kredyty oraz dodatki, dofinansowania. Udział zewnętrznego inwestora tj.  Anioł Biznesu wymagało wysokiej jakości projektu i przygotowań. Selekcja była znaczna, obciążenia współpracą z inwestorem wysoka dla wielu firm. Inwestor zewnętrzny najczęściej przejmował część zysków lub uzyskiwał udział w firmie na lata. 

Zobacz: Wprowadzenie płatności bezgotówkowych

Kredytowanie było szeroko dostępne, wsparte gwarancją rządu i preferencyjnymi warunkami kredytowania. Jednak obciążenie tego typu przekłada się na wiele kolejnych lat. Trudność oceny nowych inwestycji i nowych przedsięwzięć była ograniczeniem dla rozwoju i rozbudowy MSP. Koszty kredytu przy nieudanej inwestycji zniechęciły wiele osób i firm. Trudności gospodarcze w Europie i Polsce oraz złe prognozy zahamowały rozwój nowego sektora MSP.

Dofinansowania i dodatki z UE wymagały znacznego wkładu własnego, były praktycznym rozwiązaniem dla istniejących firm na rynku, firm o wystarczających dochodach i perspektywach rozwoju i zysku. Nowe firmy są trudne w ocenie i prognozie zysku co znacznie ograniczyło dostęp do kapitału. Wymagania stawiane nowym inwestycjom były wysokie, wykonanie projektu zgodnie z wytycznymi trudne. Planowanie i organizacja nowej firmy jest dużym wyzwaniem, stopień realizacji planu był podstawowym kryterium oceny przez instytucje dofinansowujące. Zagrożenie dla nowych firm w formie zwrotu dofinansowania było wysokie.

W Polsce na szeroką skale są prowadzone firmy na zasadzie partnerskiej i leasingu czy przedstawicielstwa. Wymagany jest wkład własny, doświadczenie i wykształcenie kierunkowe. Ważne jest dostosowanie do wymagań firmy w zakresie marketingu, logistyki, zarządzania oraz polityki rozwoju. Firma wspiera nowych współpracowników poprzez szkolenia, dostęp do zasobów firmy i wiedzy. Nowa jednostka jest wprowadzana na rynek z poparciem firmy macierzystej. Najczęściej nowy przedstawiciel musi zarządzać odpowiednim lokalem, środkami na aranżacje miejsca zgodną z wymogami firmy oraz środkami na działanie i wypłaty dla pracowników. Na początku koszty działalności są znaczne, ponosi je wyłącznie nowy przedstawiciel.

Zobacz : Gwarancje de minimis są niewystarczające

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Łukasz Pikus

Prawnik

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama