REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Start-up, czyli innowacyjny sektor gospodarki

Dorota Smoleńska
Dziennikarka, redaktor
Start-up
Start-up
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

W każdym polskim mieście rozwija się prywatna przedsiębiorczość w formie start-up. Firmy te mają stać się innowatorami na polskim rynku. Poprzez nowe formy prezentacji, sprzedaży, logistyki oraz współpracy rynkowej start-up powinien stać się nowym, innowacyjnym sektorem MSP. Dla realizacji tego projektu w ostatnich latach wprowadzano dofinansowania, preferencyjne kredyty oraz wsparcie szkół wyższych i instytucji, instytutów.

Konkurencja od początku była znaczna. Do fazy realizacji projektu przechodziło jednak   niewiele projektów. Faza przygotowań projektu trwała długo – od pół roku do roku. Wymagania były znaczne, kontrola projektów wysoka a organizacja projektu i przedsięwzięcia długa i trudna.

REKLAMA

REKLAMA

Start-up były otoczone opieką w fazie inkubacji (przed wejściem na rynek i przy wprowadzaniu produktu czy usługi) organizowanej przez szkoły wyższe lub wybrane firmy czy instytuty. Na szeroką skalę prowadzono szkolenia z zakresu zarządzania, sprzedaży i marketingu dla nowych firm i osób kierujących firmą. Trudnością było jednak pozyskanie pieniędzy na nową firmę.

Sposobem na  finansowanie nowych firm MSP były udziały zewnętrzne tzw. Anioły Biznesu, kredyty oraz dodatki, dofinansowania. Udział zewnętrznego inwestora tj.  Anioł Biznesu wymagało wysokiej jakości projektu i przygotowań. Selekcja była znaczna, obciążenia współpracą z inwestorem wysoka dla wielu firm. Inwestor zewnętrzny najczęściej przejmował część zysków lub uzyskiwał udział w firmie na lata. 

Zobacz: Wprowadzenie płatności bezgotówkowych

REKLAMA

Kredytowanie było szeroko dostępne, wsparte gwarancją rządu i preferencyjnymi warunkami kredytowania. Jednak obciążenie tego typu przekłada się na wiele kolejnych lat. Trudność oceny nowych inwestycji i nowych przedsięwzięć była ograniczeniem dla rozwoju i rozbudowy MSP. Koszty kredytu przy nieudanej inwestycji zniechęciły wiele osób i firm. Trudności gospodarcze w Europie i Polsce oraz złe prognozy zahamowały rozwój nowego sektora MSP.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Dofinansowania i dodatki z UE wymagały znacznego wkładu własnego, były praktycznym rozwiązaniem dla istniejących firm na rynku, firm o wystarczających dochodach i perspektywach rozwoju i zysku. Nowe firmy są trudne w ocenie i prognozie zysku co znacznie ograniczyło dostęp do kapitału. Wymagania stawiane nowym inwestycjom były wysokie, wykonanie projektu zgodnie z wytycznymi trudne. Planowanie i organizacja nowej firmy jest dużym wyzwaniem, stopień realizacji planu był podstawowym kryterium oceny przez instytucje dofinansowujące. Zagrożenie dla nowych firm w formie zwrotu dofinansowania było wysokie.

W Polsce na szeroką skale są prowadzone firmy na zasadzie partnerskiej i leasingu czy przedstawicielstwa. Wymagany jest wkład własny, doświadczenie i wykształcenie kierunkowe. Ważne jest dostosowanie do wymagań firmy w zakresie marketingu, logistyki, zarządzania oraz polityki rozwoju. Firma wspiera nowych współpracowników poprzez szkolenia, dostęp do zasobów firmy i wiedzy. Nowa jednostka jest wprowadzana na rynek z poparciem firmy macierzystej. Najczęściej nowy przedstawiciel musi zarządzać odpowiednim lokalem, środkami na aranżacje miejsca zgodną z wymogami firmy oraz środkami na działanie i wypłaty dla pracowników. Na początku koszty działalności są znaczne, ponosi je wyłącznie nowy przedstawiciel.

Zobacz : Gwarancje de minimis są niewystarczające

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Wiarygodność ekonomiczna państwa. Problem dla Polski i Węgier

Polska i Węgry mają wyzwania związane z wiarygodnością ekonomiczną – tak wynika z tegorocznego Indeksu Wiarygodności Ekonomicznej. Dotyczy to w szczególności obszarów praworządności, finansów publicznych i stabilności pieniądza.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r.

Obowiązek integracji kas rejestrujących z terminalami odroczony do 31 marca 2025 r. Zapisy zawarto w ustawie o opodatkowaniu wyrównawczym. W rządzie trwają prace nad całkowitą likwidację tego obowiązku.

Uwaga! Cyberprzestępcy nie odpuszczają. Coraz więcej wyłudzeń w branży transportowej – ofiara płaci dwa razy

Fałszywe e-maile coraz częściej są stosowane do wyłudzania środków z firm. Zastosowanie tej metody w transporcie bywa szczególnie skuteczne ze względu na wysoką częstotliwość transakcji oraz międzynarodowy charakter współpracy, co często utrudnia wykrycie oszustwa. Jak się bronić przed wyłudzeniami?

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów

KAS i CBŚP zatrzymały 19 osób wystawiających tzw. puste faktury. Postawiono 29 zarzutów. Sprawę prowadzi Kujawsko-Pomorski Urząd Celno-Skarbowy w Toruniu i CBŚP, pod nadzorem Zachodniopomorskiego Wydziału Zamiejscowego Departamentu ds. Przestępczości Zorganizowanej i Korupcji Prokuratury Krajowej w Szczecinie.

REKLAMA

Co konkretnie możemy zrobić, by zadbać o zdrowie psychiczne i fizyczne pracowników? [Pobierz BEZPŁATNEGO E-BOOKA]

Pobierz bezpłatnego e-booka. Dbanie o dobrostan pracowników powinno stanowić priorytet dla zarządów i działów HR, zwłaszcza w kontekście współczesnych wyzwań, przed którymi staje zarówno biznes, jak i społeczeństwo. W obliczu prezydencji Polski w Unii Europejskiej, gdzie jednym z priorytetów staje się profilaktyka zdrowotna, warto podkreślić, jak fundamentalne znaczenie ma ona nie tylko dla jednostek, ale i dla całych organizacji.

Efektywność energetyczna budynków. Nowe przepisy to dodatkowe obowiązki dla biznesu

Analizy rozwiązań w zakresie efektywności energetycznej dla wszystkich dużych inwestycji oraz certyfikowane systemy zarządzania energią dla firm energochłonnych. Takie rozwiązania przewidują założenia projektu zmiany ustawy o efektywności energetycznej.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski można składać do 30 listopada 2024 r.

ZUS otrzymał ponad 525,4 tys. wniosków o wakacje składkowe. Wnioski o wakacje składkowe można składać wyłącznie drogą elektroniczną do 30 listopada 2024 r. Czym są wakacje składkowe?

Rynek usług kurierskich w Polsce 2024: ostatni okres przyniósł dynamiczne zmiany w obsłudze przesyłek: jak korzystają na nich klienci

Polski rynek usług kurierskich, określany fachowo: KEP (Kurier, Express, Paczka) w ostatnich latach przeszedł intensywne zmiany. Są one odpowiedzią na szybki rozwój e-commerce, zmieniające się oczekiwania konsumentów i postępującą cyfryzację usług logistycznych.

REKLAMA

Tylko motocykliści odkładają zakup opon na wiosnę, branża notuje więc spektakularną dynamikę sprzedaży w tym kwartale i w całym 2024 roku

Branża oponiarska w Polsce, ale i w całej Europie 2024 rok z pewnością odnotuje jako bardzo udany. W ciągu ostatnich dwunastu miesięcy popyt na opony niemal we wszystkich segmentach rośnie dynamicznie, a klienci finalizują także decyzje zakupowe odkładane na przyszłość  powodu przejściowych problemów finansowych.

Mikro i małe firmy najbardziej boją się rosnących kosztów prowadzenia działalności i podnoszenia składek ZUS-owskich

Czynniki, które bezpośrednio mogą obciążyć finanse firmy w sposób niespodziewany budzą największe obawy małych firm. Zwłaszcza te, które od przedsiębiorcy nie zależ i ma on na nie stosunkowo najmniejszy wpływ. Nie ma w tym nic dziwnego, bo małe firmy w Polsce wciąż cechuje mała płynność finansowa.

REKLAMA