reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Zakładam firmę > Jak założyć firmę > Jak osiągnąć sukces start-upu?

Jak osiągnąć sukces start-upu?

Start - up to dobry pomysł na rozpoczęcie własnej działalności. Najważniejszy jednak jest pomysł na biznes, który stanowi pierwszy krok do sukcesu. Aby osiągnąć zamierzone cele należy pamiętać o kilku ważnych elementach.

Edukacja klientów

Im bardziej radykalna innowacja, tym więcej czasu musisz zainwestować w nauczenie klientów, czym jest Twój projekt, ale również wytworzenie u nich nawyku korzystania z produktu. Rozwijając swoje pomysły, przedsiębiorcy często skupiają się na tym, w jaki sposób  powinni odkryć niezrealizowane potrzeby konsumentów. Często jednak okazuje się, że mimo iż produkt jest przydatny, klienci nie mogą się do niego przekonać i pozostają przy poprzednich rozwiązaniach, nawet jeśli były mniej optymalne.

Polecamy: Nowe obowiązki dla prowadzących księgę przychodów i rozchodów

Poszukiwanie pracowników

Truizmem byłoby stwierdzenie, że firma jest tak dobra, jak jej pracownicy. Wyzwanie związane z poszukiwaniem pracowników jest tym istotniejsze w przypadku start-upów, że działają one w warunkach dużej niepewności oraz mają ograniczone środki na swoje działania. Powoduje to, że pracownik start-upu nie ma jednego stanowiska, ale jest równocześnie koderem, projektantem, marketingowcem i sprzedawcą. Kluczem do rekrutacji dobrych pracowników start-upów jest znalezienie osób, które uczą się szybko  i mają szeroką wiedzę. Muszą to być też osoby, dla których główną motywacją do działania jest chęć tworzenia i wiara w projekt. Start-up to nie jest miejsce dla ludzi którzy cenią sobie stabilną pensję i pracę od 8 do 16 – mówi Paweł Chuchła, właściciel platformy BIURI, polskiego start-upu zajmującego się organizacją dokumentów w firmie przy wykorzystaniu technologii OCR.

Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!

Jaką firmę założyć? – najlepsze pomysły na własny biznes

Strategia finansowania

Każdy start-upowiec wie, że najważniejszym celem jest znalezienie inwestora gotowego wesprzeć projekt. Jednakże decyzja o inwestycji powinna być strategicznym i sprecyzowanym planem. Firmy, które potencjalnym inwestorom przedstawią tylko pomysł na pewno zdobędą mniejsze dofinansowanie niż te, które mogą pokazać, jak rynek reaguje na ich pomysł, jakie jest zainteresowanie konsumentów, itp. Przy decyzji o podjęciu współpracy z inwestorem, najważniejsze jest wyczucie odpowiedniego momentu. Trzeba znaleźć złoty środek między możliwościami finansowymi przedsiębiorstwa i idealną wersją produktu.  Przy tym moment wejścia inwestora zależy od kondycji całej gospodarki. W warunkach spowolnienia gospodarczego lepiej skupić się na rozwoju produktu, w warunkach dynamicznego wzrostu gospodarki można szukać inwestorów na wcześniejszych etapach – dodaje Paweł Chuchła.

Analizy

Myśląc o start-upowcach często wyobrażamy sobie kreatywny typ innowatora. Jednak najbardziej efektywne start-upy w dużej mierze wykorzystują twarde dane – liczby, analizy rynku, konsumentów.  Badania rynku są sporym wydatkiem, dlatego warto wykorzystać dane wtórne, a także dane pochodzące z samej organizacji. Po wprowadzeniu prototypu na rynek warto przyjrzeć się klientom, ich potrzebom, nawykom zakupowym. Warto poznać segmenty potencjalnych klientów i w kolejnych wersjach produktu dostosowywać się do ich oczekiwań.

Jak ograniczyć koszty w firmie?

reklama

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Pomysł na biznes

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Dziennik Gazeta Prawna

Największy polski dziennik prawno-gospodarczy

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama