Jak zarejestrować firmę online?
REKLAMA
REKLAMA
Rejestracja firmy online
W celu zarejestrowania firmy przez Internet trzeba złożyć wniosek w serwisie www. firma.gov.pl. Służy do tego specjalny internetowy kreator. Rejestracji należy dokonać następujących krokach:
REKLAMA
- Wybór sposobu podpisania wniosku
Istnieją trzy sposobu podpisania elektronicznego wniosku o rejestrację firmy. Są to:
- Podpis z certyfikatem kwalifikowanym,
- Profil zaufany ePUAP,
- Anonimowe przygotowanie wniosku.
Porozmawiaj o tym na naszym FORUM!
REKLAMA
W przypadku któregoś z dwóch pierwszych sposobów podpisu konieczne jest dodatkowo założenie konta w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG). W sytuacji gdy jesteśmy już posiadaczami podpisu kwalifikowanego lub profilu zaufanego ePUAP konto w CEIDG możemy założyć online.
Jeśli natomiast zdecydujemy się na anonimowe przygotowanie wniosku, to poza złożeniem wniosku online, rejestrację firmy będziemy musieli potwierdzić jeszcze w najbliższym urzędzie gminy w ciągu 7 dni od złożenia wniosku.
- Wypełnienie pola z danymi wnioskodawcy
- Złożenie oświadczenia o braku posiadania zakazu prowadzenia działalności gospodarczej
- Dokonanie opisu zakładanej działalności
W opisie należy podać firmę przedsiębiorcy, przewidywaną liczbę pracowników oraz osób zatrudnionych, a także wybrać stosowny kod Polskiej Klasyfikacji Działalności (PKD) i główne miejsce wykonywania działalności.
- Wypełnienie danych dotyczących sposobu ubezpieczenia
- Udzielenie informacji dotyczącej naczelników skarbowych
- Określenie formy opodatkowania
Zobacz: Jaką firmę założyć? - pomysły
Wybrać musimy jedną z czterech dostępnych form opodatkowania, którymi są:
- Podatek na zasadach ogólnych (jego wysokość jest zależna od osiągniętych dochodów. Jeśli nie przekraczają one kwoty 85.528 tys. zł, to będzie on wynosił 18 % od dochodu, a w przeciwnym wypadku 32% od nadwyżki ponad próg podatkowy).
- Podatek liniowy (jest stały niezależnie od osiągniętego dochodu i wynosi zawsze 19%).
- Ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (korzystanie z tej formy opodatkowania wiąże się z brakiem możliwości zaliczania wydatków do kosztów uzyskania dochodów. Przy wyborze tej opcji w rozliczeniu bierze się pod uwagę jedynie przychody z prowadzonej działalności. Możliwość wyboru tej formy opodatkowania reguluje Ustawa z dnia 20 listopada 1998 r. o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne, Dz.U. 1998 nr 144 poz. 930.
- Karta podatkowa (polega ona na opłacaniu stałej kwoty opodatkowania niezależnie od uzyskiwanych dochodów).
Należy przy tym zaznaczyć, że wybrany przez nas sposób opodatkowania będzie decydował jednocześnie o wymogu konkretnej formy rozliczenia podatkowego.
Zobacz: Jak założyć własną firmę?
Podpis z certyfikatem kwalifikowanym
Bezpieczny podpis elektroniczny weryfikowany kwalifikowanym certyfikatem jest narzędziem, które służy do identyfikacji osób, które wymieniają dokumenty w formie elektronicznej, podpisują w ten sposób umowy, przesyłają dokumenty do organów administracji publicznej i in. Jest on równoważny z podpisem własnoręcznym. Został uregulowany Ustawą z dnia 18 września 2001 r. o podpisie elektronicznym, Dz.U. 2001 nr 130 poz. 1450. Można uzyskać go odpłatnie w następujących miejscach:
- Krajowej Izbie Rozliczeniowej
- Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych
- Unizeto Technologies
- Enigma S.O.I.
- EuroCert Sp. z o.o.
Jak zdobyć unijne pieniądze na założenie firmy?
Profil zaufany ePUAP
Profil zaufany ePUAP, podobnie jak podpis kwalifikowany, jest narzędziem służącym do potwierdzenia naszej tożsamości przy składaniu dokumentów elektronicznych, z tą jednak różnicą, że w odróżnieniu do tego drugiego, pozwala on jedynie na identyfikację w elektronicznych systemach administracji publicznej. Jego utworzenie jest nieodpłatne. Można uzyskać go składając odpowiedni wniosek na stronie Elektronicznej Platformy Usług Administracji Publicznej pod adresem: www.epuap.gov.pl. W przypadku osób posiadających wcześniej podpis z certyfikatem kwalifikowanym można tego dokonać w całości przez Internet. Natomiast w sytuacji, gdy nie jesteśmy posiadaczami podpisu kwalifikowanego, należy najpierw wypełnić odpowiedni wniosek na platformie EPUAP, a następnie udać się do właściwego w tej sprawie punktu potwierdzającego. Punkty takie znajdują się w następujących miejscach:
- w urzędach wojewódzkich
- urzędach gmin
- urzędach skarbowych
- oddziałach Zakładu Ubezpieczeń Społecznych.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.