REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Sprawdź, czy jesteś gotowy na założenie własnej firmy

 MonsterPolska.pl
lider w sukcesywnym łączeniu ludzi z ich wymarzoną pracą
Małgorzata Majewska
redaktor naczelny miesięcznika „PORADNIK Rachunkowości Budżetowej”, ekonomista, praktyk – była wieloletnia księgowa w jednostkach sektora finansów publicznych posiadająca certyfikat księgowy Ministra Finansów, członek Stowarzyszenia Księgowych w Polsce, autor artykułów z zakresu rachunkowości budżetowej i finansów publicznych
Czy jesteś gotowy na założenie własnej firmy. / Fot. Fotolia
Czy jesteś gotowy na założenie własnej firmy. / Fot. Fotolia
Fotolia

REKLAMA

REKLAMA

Założenie własnej firmy wymaga zaangażowania, odwagi, zdyscyplinowania, zabezpieczenia finansowego, doświadczenia i pomysłu. Sprawdź, czy jesteś gotowy na założenie własnego biznesu.

Czy jesteś gotowy by zostać swoim własnym szefem?

Dzisiejszy świat charakteryzuje przedsiębiorczość i gospodarka wolnorynkowa. Podstawę stanowią współcześnie małe i średnie przedsiębiorstwa. Jeśli myślisz o tym, aby stać się właścicielem jednej z takich firm, powinieneś najpierw zadać sobie kilka pytań i sprawdzić czy posiadasz odpowiednie zaplecze finansowe oraz wiedzę.

REKLAMA

1. Czy jesteś zaangażowany?

Pamiętaj, że droga do sukcesu w biznesie może być długa. Statystycznie ponad połowa małych firm upada w ciągu pięciu lat, z różnych powodów – zauważa Małgorzata Majewska. Najważniejsze jest to, by być konsekwentnym i nie poddawać się łatwo przeciwnościom. Problemy i potknięcia są zwykle nieuniknione, ale jeśli zdecydujesz się pozostać na obranej ścieżce, Twoje szanse automatycznie wzrosną.

2. Czy jesteś odważny?

Kiedy pracujesz na własny rachunek, musisz przede wszystkim umieć się sprzedać. W przypadku prowadzenia własnej firmy nie ma miejsca na nieśmiałość czy łagodność. Jeśli jesteś przekonany, że nie posiadasz odpowiednich kompetencji komunikacyjnych i przebojowości, możesz porzucić myśl o zakładaniu własnej firmy.

Porozmawiaj o tym na FORUM

3. Czy jesteś zdyscyplinowany?

REKLAMA

Osiągnięcia w poprzedniej pracy nie zawsze są współmierne do działalności na własny rachunek. Pamiętaj, że wcześniej pewnie miałeś nad sobą kilku przełożonych i klarownie zarysowane obowiązki. Zapytaj sam siebie, czy jesteś w stanie osiągnąć takie same efekty, działając na własny rachunek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Oceń swoją samodyscyplinę i umiejętności organizacyjne, zanim podejmiesz ryzyko. Jeśli nie jesteś pewien, znajdź odpowiednie szkolenia i kursy, które pomogą Ci podszkolić Twoje umiejętności – zaznacza Małgorzata Majewska.

4. Czy jesteś finansowo zabezpieczony?

Nie wszystkie firmy przynoszą zysk od razu. Jeśli nie posiadasz funduszy, wsparcia od rodziny czy małżonka lub innego sposobu generowania zysku, wstrzymaj się z decyzją o zakładaniu firmy. Pamiętaj, że poszukiwanie inwestorów czy pożyczki pełnią jedynie funkcje pomocnicze. Oszczędzaj, albo znajdź pracę w niepełnym wymiarze godzin, aby uzupełnić swoje dochody – radzi Małgorzata Majewska. Jeśli nie spojrzysz realnie na finanse, Twoja firma nie ma szans utrzymać się na rynku.

Pożyczka na założenie firmy - wsparcie w starcie od 17 listopada

5. Czy masz doświadczenie?

Brak niezbędnej wiedzy na temat wybranej dziedziny i prowadzenia biznesu jest jednym z powodów dla których nowe przedsiębiorstwa upadają. Upewnij się, że masz podstawy do tego, by założyć własny biznes i z powodzeniem go poprowadzić. Jeśli zastanawiasz się nad otwarciem małego sklepu, dobrze abyś znał podstawy zarządzania i miał doświadczenia z tym związane. Sama pasja nie wystarczy - przed otwarciem musisz wziąć pod uwagę każdy aspekt działalności  - listę płac, podatki, marketing, dystrybucję, ubezpieczenia, czy potencjalnych klientów – podkreśla Małgorzata Majewska.

Bądź także gotowy na nieustanną naukę, od momentu rozpoczęcia działalności. Stała czujność i obserwacją stanowią ochronę przed kryzysem.

Jak zdobyć unijne pieniądze na założenie firmy?

Autopromocja

REKLAMA

Czy ten artykuł był przydatny?
tak
nie
Dziękujemy za powiadomienie - zapraszamy do subskrybcji naszego newslettera
Jeśli nie znalazłeś odpowiedzi na swoje pytania w tym artykule, powiedz jak możemy to poprawić.
UWAGA: Ten formularz nie służy wysyłaniu zgłoszeń . Wykorzystamy go aby poprawić artykuł.
Jeśli masz dodatkowe pytania prosimy o kontakt

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
  QR Code
  Moja firma
  Zapisz się na newsletter
  Zobacz przykładowy newsletter
  Zapisz się
  Wpisz poprawny e-mail
  Model pracy w firmie: work-life balance czy work-life integration? Pracować by żyć, czy żyć, by pracować?

  Zacierają się granice między życiem prywatnym i zawodowym. Jednak dla większości pracowników życie osobiste jest ważniejsze niż zawodowe. Pracodawcy powinni wsłuchiwać się w potrzeby i oczekiwania swoich pracowników i w zależności od tego wybierać model pracy w firmie.

  Jak handel wykorzystuje nowe technologie

  Technologia to nieodłączna część funkcjonowania nowoczesnej dystrybucji towarów. Pracownicy sektora sprzedaży nie wyobrażają sobie bez niej pracy. Tak wynika z raportu Slack przygotowanego na bazie ankiety wśród dyrektorów i menadżerów z sektora handlowego. 

  Komisja Europejska wydała wstępną pozytywną ocenę pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy

  Mamy dobrą wiadomość: jest formalna zgoda KE ws. akceptacji pierwszego wniosku z Krajowego Planu Odbudowy, jak też warunku związanego z Kartą Praw Podstawowych UE - poinformowała w czwartek minister funduszy i polityki regionalnej Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz.

  Ukrainie trzeba pomagać, ale import produktów rolnych do Unii Europejskiej nie może mieć takiej formy jak obecnie

  Po wybuchu wojny doszło do załamania wymiany handlowej Ukrainy. Obecnie głównym kierunkiem ukraińskiej sprzedaży zagranicznej jest Unia Europejska. Otwarcie UE na ukraiński import produktów rolnych nie może mieć takiej formy jak obecnie. Rolnicy polscy i z innych krajów unijnych nie wytrzymają konkurencji.

  REKLAMA

  Firma źle zarządzająca ryzykiem może pożegnać się z ubezpieczeniem?

  Jedynie 44 proc. firm w Polsce ma sformalizowaną politykę zarządzania ryzykiem. Podejście do zarządzania ryzykiem w biznesie wciąż wymaga jeszcze dużo pracy. Co firmy ubezpieczają najczęściej? 

  Ponad 20 mln zł z tytułu niezapłaconych podatków. Rozbita została zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową

  Zorganizowana grupa przestępcza zajmująca się przestępczością akcyzową została rozbita. Śledczy szacują straty Skarbu Państwa na ponad 20 mln zł.

  Co to jest działalność badawczo-rozwojowa? W teorii i praktyce

  Działalność badawczo-rozwojową definiuje m.in. Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce – ustawa z dnia 20 lipca 2018 r. oraz Podręcznik Frascati. Zgodnie z definicją działalność badawczo-rozwojowa to twórcza praca podejmowana w sposób celowy i systematyczny, mająca na celu zwiększenie zasobów wiedzy oraz tworzenie nowych zastosowań dla istniejącej wiedzy. Działalność B+R zawsze ukierunkowana jest na nowe odkrycia, oparte na oryginalnych koncepcjach lub hipotezach. Nie ma pewności co do ostatecznego wyniku, ale jest ona planowana i budżetowana, a jej celem jest osiągnięcie wyników, które mogłyby być swobodnie przenoszone lub sprzedawane na rynku. Co to oznacza w praktyce? 

  Każdy projekt finansowany z UE musi uwzględniać zasady horyzontalne. O jakie zasady chodzi?

  Polityka horyzontalna Unii Europejskiej, która powinna być uwzględniona w każdym projekcie dofinansowanym z Funduszy Europejskich, to równe szanse i niedyskryminacja, równość kobiet i mężczyzn, zrównoważony rozwój oraz zasada „nie czyń poważnych szkód”. Ponadto, beneficjenci są zobligowani do przestrzegania Karty Praw Podstawowych UE oraz spełnienia horyzontalnego warunku podstawowego w zakresie wdrażania postanowień Konwencji o Prawach Osób Niepełnosprawnych.

  REKLAMA

  Polskie bizneswoman systematycznie przejmują kierowanie firmami z branży hotelarskiej i gastronomicznej

  Już prawie co czwarta firma działająca w branży HoReCa – hotele, restauracje, catering, ma szefową a nie szefa. W firmach mających jednego właściciela ten odsetek jest nawet wyższy i wynosi 48 procent. Biznesy zarządzane przez kobiety z tej branży należą do prowadzonych najlepiej.

  Dlaczego opłaca się ponownie wykorzystywać, odnawiać lub odsprzedawać stare urządzenia elektroniczne?

  Współczesny rynek elektroniki użytkowej opiera się głównie na handlu nowym sprzętem w sieciach sprzedaży stacjonarnej i na platformach online. Ostatnio dużym zainteresowaniem cieszy się również recommerce (reverse commerce), czyli sprzedaż zakupionych produktów w celu ich ponownego wykorzystania, odnowienia, poddania recyklingowi lub odsprzedaży. Jakie zalety ma handel zwrotny? Komu i czemu służy? Czy ma szansę dalej się rozwijać? 

  REKLAMA