Zarządzanie flotą samochodową a audyt
REKLAMA
REKLAMA
TCO obejmuje wszystkie nakłady, zarówno koszty bezpośrednie, jak i pośrednie. W przypadku wewnętrznego działu zarządzania flotą, największą część kosztów stanowią: utrzymanie pracowników, okresowe szkolenia, stałe koszty funkcjonowania (czynsz, sprzęt biurowy i oprogramowanie IT, meble, zużywana energia itd.) i wydatki innych działów przedsiębiorstwa, nie związanych bezpośrednio z samochodami firmowymi.
REKLAMA
Do tej grupy należą: księgowość, administracja, HR, zarząd, a także – okresowo – zewnętrzni audytorzy. Wynik analizy TCO pozwala użytkownikowi floty nie tylko poznać realne wydatki i swoje słabe punkty, wymagające uszczelnienia kontroli lub zmiany procedur. Jest również podstawą do analizy bilansu potencjalnej współpracy z firmą CFM.
Polecamy: Za ile można sprzedać samochód po wynajmie
Optymalizacja kosztów
REKLAMA
W analizie kosztów często pomija się najcenniejszy zasób, czyli czas poświęcony administrowaniu flotą przez managera. W przypadku małych firm jest to zwykle prezes, który powinien przecież skupiać się na głównej działalności firmy, szczególnie w warunkach kryzysu. Współpraca z firmą CFM pozwala zaoszczędzić cenny czas, przenieść na jednego kontrahenta odpowiedzialność za pełną mobilność floty, zminimalizować zakres rozliczeń i negocjacji oraz liczbę faktur.
Istotna jest też możliwość załatwienia wszystkich spraw w jednym miejscu. Niższe są także ceny aut, ponieważ firmy oferujące wynajem długoterminowy dzięki dużym zamówieniom otrzymują od producentów samochodów rabaty, sięgające 20 proc. Wszystkie elementy oferty są dostosowane do potrzeb klienta i nie zawierają dodatkowych, rzadko wykorzystywanych usług.
Polecamy: Nabycie samochodu poleasingowego
Polski Związek Wynajmu i Leasingu Pojazdów (PZWLP)
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.