Wada rzeczy wziętej w leasing
REKLAMA
REKLAMA
Według Kodeksu Cywilnego art. 7098 finansujący nie odpowiada wobec korzystającego za wady rzeczy. Inaczej może być w przypadku, gdy wady powstały na skutek okoliczności, za które finansujący ponosi odpowiedzialność.
REKLAMA
Na mocy prawa z chwilą zawarcia przez finansującego umowy ze zbywcą z mocy ustawy przechodzą na korzystającego uprawnienia z tytułu wad rzeczy przysługujące finansującemu względem zbywcy. Wyjątek stanowi uprawnienie odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą.
Kiedy można rozwiązać umowę z powodu wady rzeczy leasingowanej?
Leasingobiorca może żądać odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą, jeżeli uprawnienie finansującego do odstąpienia wynika z przepisów prawa bądź umowy ze zbywcą.
Polecamy: Czym jest opłata leasingowa
Art. 7098 §4 mówi, że bez zgłoszenia żądania przez korzystającego finansujący nie może odstąpić od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy.
Według kolejnych przepisów prawnych w przypadku odstąpienia przez finansującego od umowy ze zbywcą z powodu wad rzeczy, umowa leasingu wygasa.
W tej sytuacji finansujący może żądać od korzystającego natychmiastowego zapłacenia wszystkich przewidzianych w umowie rat, które nie zostały zapłacone, pomniejszonych o korzyści, jakie finansujący uzyskał wskutek ich zapłaty przed umówionym terminem i wygaśnięcia umowy leasingu oraz umowy ze zbywcą.
Polecamy: Zalety leasingu konsumenckiego
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.