REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.

Kryzys nakręca popyt w branży kosmetycznej

Irina Nowochatko
Kryzys nakręca popyt w branży kosmetycznej
Kryzys nakręca popyt w branży kosmetycznej

REKLAMA

REKLAMA

W czasie kryzysu gospodarczego kobiety chcą wyglądać jeszcze bardziej atrakcyjnie. To z kolei nakręca sprzedaż branży kosmetycznej.

Według ekspertów firmy badawczej Mintel sprzedaż kosmetyków w Wielkiej Brytanii w latach 2007-2008 nie tylko nie uległa tendencji spadkowej lecz wzrosła.
Mintel podaje, że w tym okresie wartość brytyjskiego rynku kosmetycznego wzrosła o 7,4 proc. do 1,2 mld funtów. Analitycy zaznaczają także, że sprzedaż środków kosmetycznych przeznaczonych do pielęgnacji twarzy i ciała wzrosła o 6,7 proc., zaś damskich perfum o 4,6 proc.

REKLAMA

Efekt szminki

REKLAMA

Autorzy badania zaznaczają, że podobny wzrost sprzedaży kosmetyków był odnotowany podczas wielkiego kryzysu, który miał miejsce w latach 30. XX wieku. Wówczas popyt na kosmetyki nakręcały kobiety, które starały się o pracę i za pomocą atrakcyjnego wyglądu chciały pokonać konkurencję. To zjawisko zostało nazwane Lipstick Factor czyli efekt szminki.

Anne Pitcher, dyrektor sieci sklepów Selfridges na łamach dziennika „The Daily Mail” zaznacza, że w czasie recesji kobiety wybierają czerwony kolor szminki, dzięki czemu czują się pewniej.

Z kolei George Wallach, dyrektor wykonawczy firmy doradczej MHE Retail podaje, że według statystyki brytyjskie kobiety w wieku od 25 do 34 lat na co dzień noszą w swojej torebce kosmetyki o przybliżonej wartości około 120 dolarów.

Zobacz: Hipoteka dla firm może być tańsza

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polska branża kosmetyczna odporna na kryzys

- Jaki kryzys? W tym roku planujemy wzrost obrotów o około 15-20 proc. w stosunku do 2008 roku. Bardzo stabilne w dobie kryzysu okazały się branże kosmetyczna i farmaceutyczna – mówi Jolanta Górska z firmy Oceanic, firmy działającej w obydwu tych segmentach.

Sukces firmy pomimo spowolnienia gospodarczego potwierdza wzrost udziałów rynkowych. Jak wynika z raportu Polskiego Biura Badań Marketingowych MEMRB w pierwszym półroczu tego roku marka AA odnotowała 34 proc. wzrost pod względem wartości sprzedaży w porównaniu do tego samego okresu 2008 roku.

Z kolei w kategorii kremy do twarzy kosmetyki AA osiągnęły aż 48-proc. wzrost, zdobywając w ten sposób 10-proc. udziałów w tym segmencie.

- Wbrew kryzysowi wdrażamy nowe produkty, inwestujemy w promocję i reklamę (TV, outdoor, prasa), a także kładziemy duży nacisk na marketing bezpośredni w punkcie sprzedaży. Ponadto inwestujemy w fabrykę. Wybudowaliśmy nowe centrum logistyczno-dystrybucyjne o wielkości 6 tys. metrów kwadratowych oraz w usprawnienie zarządzania. Wprowadziliśmy zintegrowany system informatyczny do zarządzania przedsiębiorstwem SAP – wylicza Jolanta Górska.

Zobacz: Czy konta oszczędnościowe zamrażają firmowe pieniądze?

Z danych firm badawczych AC Nielsen i MEMRB udostępnionych przez L'Oréal wynika, że mimo kryzysu sprzedaż kolorowych kosmetyków - szminek, cieni do oczu, pudrów itp. w Polsce rośnie. W ciągu pierwszych czterech miesięcy br. Polki wydały na nie aż o 17 proc. więcej pieniędzy niż w analogicznym okresie przed rokiem.

Na brak zainteresowania kosmetykami nie narzeka także firma Bell z podwarszawskiego Józefowa.

- Obecna sprzedaż naszej firmy nie różni się od poziomu sprzed kryzysu. Zakładaliśmy jedynie, że w tym roku sprzedamy więcej kosmetyków, ale na razie wszystko wskazuje na to, że wyniki będę podobne do zeszłorocznych. Zakładaliśmy głównie, że wzrośnie nam sprzedaż kosmetyków pielęgnacyjnych z tzw. górnej półki. I tylko te prognozy się nie sprawdziły – zaznacza Małgorzata Obara, przedstawicielka firmy.

Zobacz: Jak wybrać lokatę dla firmy?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jak skutecznie odpocząć na urlopie i czego nie robić podczas wolnego?

Jak rzeczywiście odpocząć na urlopie? Czy lepiej mieć jeden długi urlop czy kilka krótszych? Jak wrócić do pracy po wolnym? Podpowiada Magdalena Marszałek, psycholożka z Uniwersytetu SWPS w Sopocie.

Piątek, 26 lipca: zaczynają się Igrzyska Olimpijskie, święto sportowców, kibiców i… skutecznych marek

Wydarzenia sportowe takie jak rozpoczynające się w piątek Igrzyska Olimpijskie w Paryżu to gwarancja pozytywnych emocji zarówno dla sportowców jak i kibiców. Jak można to obserwować od dawna, imprezy sportowe zazwyczaj łączą różnego typu odbiorców czy grupy społeczne. 

Due diligence to ważne narzędzie do kompleksowej oceny kondycji firmy

Due diligence ma na celu zebranie wszechstronnych informacji niezbędnych do precyzyjnej wyceny wartości przedsiębiorstwa. Ma to znaczenie m.in. przy kalkulacji ceny zakupu czy ustalaniu warunków umowy sprzedaży. Prawidłowo przeprowadzony proces due diligence pozwala zidentyfikować ryzyka, zagrożenia oraz szanse danego przedsięwzięcia.

Klient sprawdza opinie w internecie, ale sam ich nie wystawia. Jak to zmienić?

Klienci niechętnie wystawiają pozytywne opinie w internecie, a jeśli już to robią ograniczają się do "wszystko ok, polecam". Tak wynika z najnowszych badań Trustmate. Problemem są także fałszywe opinie, np. wystawiane przez konkurencję. Jak zbierać więcej autentycznych i wiarygodnych opinii oraz zachęcać kupujących do wystawiania rozbudowanych recenzji? 

REKLAMA

Będą wyższe podatki w 2025 roku, nie będzie podwyższenia kwoty wolnej w PIT ani obniżenia składki zdrowotnej

Przedsiębiorcy nie mają złudzeń. Trzech na czterech jest przekonanych, że w 2025 roku nie tylko nie dojdzie do obniżenia podatków, ale wręcz zostaną one podniesione. To samo dotyczy oczekiwanej obniżki składki zdrowotnej. Skończy się na planach, a w praktyce pozostaną dotychczasowe rozwiązania.

Niewykorzystany potencjał. Czas na przywództwo kobiet?

Moment, gdy przywódcą wolnego świata może się okazać kobieta to najlepszy czas na dyskusję o kobiecym leadershipie. O tym jak kobiety mogą zajść wyżej i dalej oraz które nawyki stoją im na przeszkodzie opowiada Sally Helgesen, autorka „Nie podcinaj sobie skrzydeł” i pierwszej publikacji z zakresu kobiecego przywództwa „The female advantage”.

Influencer marketing - prawne aspekty współpracy z influencerami

Influencer marketing a prawne aspekty współpracy z influencerami. Jak influencer wpływa na wizerunek marki? Dlaczego tak ważne są prawidłowe klauzule kontraktowe, np. klauzula zobowiązująca o dbanie o wizerunek marki? Jakie są kluczowe elementy umowy z influencerem?

Jednoosobowe firmy coraz szybciej się zadłużają

Z raportu Krajowego Rejestru Długów wynika, że mikroprzedsiębiorstwa mają coraz większe długi. W ciągu 2 lat zadłużenie jednoosobowych działalności gospodarczych wzrosło z 4,7 mld zł do 5,06 mld zł. W jakich sektorach jest najtrudniej?

REKLAMA

Sprzedaż mieszkań wykorzystywanych w działalności gospodarczej - kiedy nie zapłacimy podatku?

Wykorzystanie mieszkania w ramach działalności gospodarczej stało się powszechną praktyką wśród przedsiębiorców. Wątpliwości pojawiają się jednak, gdy przychodzi czas na sprzedaż takiej nieruchomości. Czy można uniknąć podatku dochodowego? Skarbówka rozwiewa te wątpliwości w swoich interpretacjach.

PARP: Trwa nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności

Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości uruchomiła kolejny nabór wniosków o wsparcie na rozszerzenie lub zmianę profilu dotychczasowej działalności prowadzonej w sektorach takich jak hotelarstwo, gastronomia (HoReCa), turystyka lub kultura. Działanie jest realizowane w ramach programu finansowanego z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (KPO).

REKLAMA