REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Wiara w koniec kryzysu
Wiara w koniec kryzysu

REKLAMA

REKLAMA

Wyniki firm za mijający rok przedstawiają się dużo gorzej od prognozowanych przez biznesmenów rok temu. Mimo to polscy przedsiębiorcy wierzą, że kryzys mają już za sobą i z optymizmem patrzą w przyszłość.

Mimo odczuwanych skutków panującego wciąż kryzysu i niepewności wyjścia z niego przez wiodące gospodarki światowe oczekiwania na 2010 rok zostały tylko częściowo obniżone, a przedsiębiorcy z optymizmem przewidują wyniki swoich firm – wynika z badania European Economic Survey 2010, które opublikowała Krajowa Izba Gospodarcza (KIG).

REKLAMA

Prawie 60 proc. badanych firm planuje zwiększyć obroty w 2010 roku wobec 12 proc. tych, którzy oczekują spadku obrotów. Na uwagę zasługuje też fakt, że w sektorze usług oczekiwania są bardziej optymistyczne niż w firmach produkcyjnych.

REKLAMA

- O kryzysie jest głośno cały czas. Jest to temat atrakcyjny dla mediów. Nie ukrywam, że nasza branża też ucierpiała z powodu dekoniunktury, musieliśmy obniżyć ceny ofert, ale popyt na usługi cały czas jest bardzo duży – mówi Arkadiusz Słonimski, przedstawiciel branży ślubnej.

Z badania przeprowadzonego przez KIG wynika, że ponad 57 proc. polskich firm oczekuje wzrostu sprzedaży krajowej w 2010 roku, co może świadczyć o tym, że odczuwają one symptomy poprawy koniunktury w kraju.

W tym roku utrzymywał się wysoki poziom popytu konsumpcyjnego. Sektor przemysłowy odnotował więcej spadków niż wzrostów w sprzedaży krajowej, ale w sektorze usług wzrosty wciąż przeważały.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Zobacz: Jaka księgowość dla małej firmy?

Eksport motorem polskiej gospodarki

Choć eksport ucierpiał z powodu kryzysu Polacy więcej eksportowali, niż importowali. Oficjalne dane statystyczne o eksporcie mówiące, że spadał on wolniej od importu, a w III kwartale 2009 roku odnotował wzrost świadczą o dobrej kondycji krajowych eksporterów. Najbardziej popularnymi polskimi produktami na rynkach unijnych były artykuły spożywcze.

Przewidywania firm na 2010 rok są także bardzo optymistyczne. Z badania European Economic Survey 2010 wynika, że ponad 1/3 firm planuje zwiększyć sprzedaż eksportową, a niemal połowa (48 proc.) planuje utrzymać eksport na tym samym poziomie.

Kryzys „testem prawdy”

REKLAMA

To, że przedsiębiorstwa mają najgorsze czasy już za sobą uważa także Polska Konfederacja Pracodawców Prywatnych Lewiatan. Podkreśla ona że z kryzysem poradziły sobie te firmy, które wykorzystały dobrą koniunkturę do rozwoju i inwestowały w zmiany poprawiające ich efektywność. Natomiast te, które także w okresie wzrostu gospodarczego nie radziły sobie, dzisiaj znajdują się w bardzo złej kondycji.

PKPP Lewiatan zaznacza, że osłabienie gospodarcze było dla przedsiębiorstw swoistym „testem prawdy”. Część firm sobie z nim nie poradziła. I musza one liczyć z tym, że opuszczą rynek, ponieważ ożywienie gospodarcze postawi im znacznie większe wymagania niż obecna dekoniunktura.

Zobacz: Jak pozyskać kapitał dzięki akcjom, udziałom lub obligacjom?

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

Komentarze(0)

Pokaż:

Uwaga, Twój komentarz może pojawić się z opóźnieniem do 10 minut. Zanim dodasz komentarz -zapoznaj się z zasadami komentowania artykułów.
    QR Code

    © Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

    Moja firma
    Zapisz się na newsletter
    Zobacz przykładowy newsletter
    Zapisz się
    Wpisz poprawny e-mail
    Troska i zrozumienie w kontakcie z pacjentami – klucz do profesjonalnej opieki zdrowotnej
    Koszty zatrudnienia to główne wyzwanie dla firm w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    W pierwszym półroczu 2024 roku wiele firm planuje rozbudowanie swoich zespołów – potwierdzają to niezależne badania ManpowerGroup czy Konfederacji Lewiatan. Jednocześnie pracodawcy mówią wprost - rosnące koszty zatrudnienia to główne wyzwanie w 2024 roku. Jak więc pozyskać specjalistów i jednocześnie zadbać o cash flow?

    Nauka języka obcego poprawi zdolność koncentracji. Ale nie tylko!

    Ostatnia dekada przyniosła obniżenie średniego czasu skupienia u człowieka aż o 28 sekund. Zdolność do koncentracji spada i to wina głównie social mediów. Czy da się to odwrócić? 

    Nowe przepisy: Po świętach rząd zajmie się cenami energii. Będzie bon energetyczny

    Minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska zapowiedziała, że po świętach pakiet ustaw dotyczących cen energii trafi pod obrady rządu. Dodała też, że proces legislacyjny musi zakończyć się w pierwszej połowie maja.

    REKLAMA

    Wielkanoc 2024. Polacy szykują się na święta przed telewizorem?

    Jaka będzie tegoroczna Wielkanoc? Z badania online przeprowadzonego przez firmę Komputronik wynika, że leniwa. Polacy są zmęczeni i marzą o odpoczynku. 

    Biznes kontra uczelnie – rodzaj współpracy, korzyści

    Czy doktorat dla osób ze świata biznesu to synonim synergii? Wielu przedsiębiorców może zadawać sobie to pytanie podczas rozważań nad podjęciem studiów III stopnia. Na ile świat biznesu przenika się ze światem naukowym i gdzie należy szukać wzajemnych korzyści?

    Jak cyberprzestępcy wykorzystują sztuczną inteligencję?

    Hakerzy polubili sztuczną inteligencję. Od uruchomienia ChataGPT liczba złośliwych wiadomości pishingowych wzrosła o 1265%! Warto wiedzieć, jak cyberprzestępcy wykorzystują rozwiązania oparte na AI w praktyce.

    By utrzymać klientów tradycyjne sklepy muszą stosować jeszcze nowocześniejsze techniki marketingowe niż e-commerce

    Konsumenci wciąż wolą kupować w sklepach stacjonarnych produkty spożywcze, kosmetyki czy chemię gospodarczą, bo chcą je mieć od razu, bez czekania na kuriera. Jednocześnie jednak oczekują, że tradycyjne markety zapewnią im taki sam komfort kupowania jak sklepy internetowe.

    REKLAMA

    Transakcje bezgotówkowe w Polsce rozwijają się bardzo szybko. Gotówka jest wykorzystywana tylko do 35 proc. transakcji

    W Polsce około 2/3 transakcji jest dokonywanych płatnościami cyfrowymi. Pod tym względem nasz kraj jest w światowej czołówce - gotówka jest wykorzystywana tylko do ok. 35 proc. transakcji.

    Czekoladowa inflacja (chocoflation) przed Wielkanocą? Trzeci rok z rzędu produkcja kakao jest mniejsza niż popyt

    Ceny kakao gwałtownie rosną, ponieważ 2024 r. to trzeci z rzędu rok, gdy podaż nie jest w stanie zaspokoić popytu. Z analiz Allianz Trade wynika, że cenę za to będą płacić konsumenci.

    REKLAMA