reklama
| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
reklama
reklama
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jaka księgowość dla małej firmy?

Jaka księgowość dla małej firmy?

Na rynku księgowości następuje podobna zmiana, jaka kilka lat temu miała miejsce w bankowości.Bankowość internetowa jest obecnie standardem. Podobnie przez rynek przebija się księgowość online.

Z raportu o księgowości mikro i małych firm, przygotowanego na zlecenie firmy inFakt.pl przez agencję badawczą 4P research mix, wynika, że księgowość online zyskuje coraz większą popularność i zauważalna jest migracja przedsiębiorców od tradycyjnej księgowości do księgowości online. Obecnie już 9% ankietowanych przedsiębiorców prowadzi księgowość online, a 12% ma taki zamiar w najbliższym roku. Dodatkowo, ponad 41% ankietowanych przedsiębiorców już teraz wystawia faktury za pomocą aplikacji.

Polecamy: Jak pozyskać kapitał na rynku NewConnect?

Księgowość online to prowadzenie ewidencji księgowej firmy za pomocą aplikacji online przy użyciu komputera podłączonego do Internetu, pozwalającej przedsiębiorcy wystawiać faktury, wprowadzać koszty, generować raporty księgowe. Proste czynności, jak wprowadzenie do systemu kilkunastu dokumentów miesięcznie przedsiębiorca wykonuje samodzielnie, a w zamian za to oczekuje realnego doradztwa księgowego. W przypadku pytań użytkownik może liczyć na doradztwo księgowych za pośrednictwem infolinii lub poczty elektronicznej.

Prowadzenie księgowości za pomocą aplikacji online jest najlepszym rozwiązaniem dla freelancerów, samozatrudnionych, mikro i małych firm.

Jak wynika z badania mikro i małych firm przygotowanego na zlecenie firmy inFakt.pl przez agencję badawczą 4P research mix, firmy te posiadają prostą księgowość - 77% z nich rozlicza się na podstawie Księgi Przychodów i Rozchodów, a połowa posiada nie więcej niż 15 dokumentów kosztowych w miesiącu.

Polecamy: Jak banki traktują MSP?

Prowadząc księgowość swojej firmy za pomocą aplikacji online przedsiębiorca ma możliwość zalogowania się do systemu z dowolnego miejsca, co zapewnia elastyczny dostęp do danych księgowych i faktur.

Dodatkową zaletą prowadzenia księgowości za pomocą aplikacji online jest posiadanie aktualnej informacji o sytuacji finansowej firmy oraz niższe niż w przypadku tradycyjnej księgowości koszty.

Raport o księgowości mikro i małych firm pokazuje, że miesięczny koszt prowadzenia księgowości przez biura rachunkowe wynosi między 101-200 zł netto ( 38%) oraz 201-500 zł netto (32%). 

Dodatkowo, przedsiębiorca korzystający z tradycyjnego biura rachunkowego o wysokości podatków w danym miesiącu dowiaduje się w okolicach 20-tego kolejnego miesiąca. Korzystając z aplikacji online, wiedza o wysokości podatków jest dostępna na bieżąco, co pozwala na zaplanowanie ewentualnych wydatków, a także na wcześniejsze przygotowanie gotówki dla Urzędu Skarbowego.

Zaletą księgowości online jest przechowywanie danych w tzw. „chmurze”, co gwarantuje bezpieczeństwo dokumentów w przypadku awarii serwera, kradzieży lub uszkodzenia komputera.

W przypadku tradycyjnych biur rachunkowych, poziom zabezpieczeń jest często bardzo niski. Tradycyjne biura nie zabezpieczają w wystarczający sposób przechowywanych na dyskach danych, które w przypadku kradzieży łatwo mogą dostać się w niepowołane ręce lub ulec zniszczeniu w przypadku awarii serwera, pożaru lub powodzi.

reklama

Przydatne formularze online

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

reklama
reklama

POLECANE

reklama

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

reklama

Dotacje dla firm

reklama

Eksperci portalu infor.pl

Szymon Chyra

doświadczony konsultant podatkowy w Andersen Tax & Legal, Poland

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »
reklama
reklama
reklama