REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Hipoteka dla firm może być tańsza

Kredyt hipoteczny dla firm
Kredyt hipoteczny dla firm

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty hipoteczne dla firm na zakup nieruchomości komercyjnej są bardziej kosztowne niż klasyczna hipoteka dla klientów indywidualnych. Ekspert podpowiada, co zrobić, aby hipoteka dla firm była tańsza.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny dla firm wiąże się z tym, że przedsiębiorcy muszą się liczyć z marżą wyższą o kilka punktów procentowych, co znacznie zwiększa miesięczną ratę. Co więcej, raczej nie mogą też spodziewać się prowizji „zero procent”. W lepszej sytuacji będą osoby prowadzące działalność gospodarczą, których firma może wykorzystywać część nieruchomości prywatnej do celów komercyjnych. Tak będzie na przykład w przypadku przedsiębiorcy, który planuje zbudować dom, którego piętro przeznaczy na cele mieszkalne, a parter – na przykład na swoją aptekę czy sklep. W takiej sytuacji może się starać w banku o zwykły kredyt hipoteczny, udzielany na takich samych – w domyśle: korzystniejszych – warunkach, jak klienci indywidualni.

W połowie firma, w połowie dom

Taką możliwość oferuje większość banków, choć instytucje finansowe różnie zastrzegają, jaka powierzchnia nieruchomości może mieć funkcję komercyjną, by zaciągany pod nią kredyt nie stracił charakteru mieszkaniowego. Z ankiety przeprowadzonej przez Tax Care wynika, że najbardziej „hojne” pod tym względem banki zgadzają się, by część komercyjna stanowiła nie więcej niż 50 proc. kredytowanej nieruchomości (m.in. Alior Bank, Bank BPH, BNP Paribas Bank, Deutsche Bank, DnB Nord). Na drugim biegunie znajduje się oferta Banku Millennium i BZ WBK, które pozwalają, by firma nie zajmowała więcej niż 20 proc. domu. Niektóre z banków zastrzegają też, że powierzchnia komercyjna może być przeznaczona tylko do użytku własnego kredytobiorcy, a nie na przykład pod wynajem (HSBC). Z kolei Polbank nie ustala procentowych proporcji pomiędzy częścią mieszkalną a komercyjną – jest to kwestia do negocjacji. Bardziej istotne dla banku jest, jaka działalność stanowiłaby część usługową.

Polecamy: Czy konta oszczędnościowe zamrażają firmowe pieniądze?

Przedsiębiorca musi mieć długi staż

Niestety, nawet przy tradycyjnych kredytach mieszkaniowych banki restrykcyjnie podchodzą do wieku firmy. Większość instytucji finansowych wymaga, by działalność gospodarcza była prowadzona przez rok lub dwa lata. Najdłuższego stażu wymaga od przedsiębiorcy Deutsche Bank, bo aż 30 miesięcy i do tego ciągle w tej samej branży. Najmniej wymagające pod tym względem są Bank BPS i PKO BP, który udzieli kredytu firmie z 6-miesięcznym stażem. Niektóre z instytucji finansowych zastrzegają co prawda, że nie wykluczają kredytu dla przedsiębiorcy, który działa na rynku pół roku (Citi Handlowy, Raiffeisen) lub nawet 3 miesiące (BNP Paribas Bank, mBank), ale tyczy się to zazwyczaj tylko samozatrudnionych i osób prowadzących działalność, która jest kontynuacją wcześniejszej umowy o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak wybrać lokatę dla firmy?

Kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) dla osoby, której źródłem dochodu jest działalność gospodarcza

Bank

Minimalny czas prowadzenia działalności gospodarczej osoby starającej się o kredyt hipoteczny (mieszkaniowy):

Część komercyjna powierzchni kredytowanej nieruchomości nie może przekraczać:

Alior Bank

12 miesięcy

50%

Bank BGŻ

12 miesięcy

50%

Bank BPH

18 miesięcy

50%

Bank BPS

6 miesięcy

25%

Bank Millennium

12 miesięcy

możliwa jest akceptacja dochodu za okres krótszy niż 12 miesięcy (ale nie krótszy niż 6 miesięcy), jeśli działalność jest kontynuacją wcześniejszej umowy o pracę (bez względu na to, czy współpraca w ramach prowadzonej działalności odbywa się z dotychczasowym pracodawcą)

 20%
(w przeciwnym razie bank zaproponuje Kredyt Hipoteczny Biznes)

Bank Pocztowy

12 miesięcy

30%

BNP Paribas Bank

* 12 miesięcy dla pierwszej działalności (lub kolejnej o zmienionym profilu)/
* 6 miesięcy, j eżeli jest to kolejna działalność gospodarcza w podobnym profilu)
* 3 miesiące, jeżeli działalność jest oparta na umowie o współpracy z dotychczasowym pracodawcą/ kontynuacją wcześniej wykonywanej pracy w oparciu o umowę o pracę/kontrakt 

50%

BZ WBK

okres prowadzenia działalności zależy od wnioskowanej kwoty kredytu:
* do 200 tys. zł - działalność prowadzona w roku bieżącym i minimum przez pełen poprzedni rok kalendarzowy
* powyżej 200 tys. zł - działalność prowadzona w roku bieżącym i minimum w dwóch pełnych poprzednich latach

20%

Citi Handlowy

* 24 miesiące, z czego 12 w obecnej branży
* 12 miesięcy  - osoby wykonujące wolny zawód

* 6 miesięcy – osoby, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, pracują na rzecz zleceniodawcy, z którym byli związani umową o pracę, umową zlecenie lub umową o dzieło, a charakter wykonywanej pracy nie uległ zmianie

50%

Deutsche Bank

30 miesięcy w tej samej branży

50%

DnB NORD

12 miesięcy

50%

Getin Noble Bank

* 12 miesięcy, jeśli jest to udokumentowana kontynuacja pracy i/lub działalności w tej samej branży

30%

HSBC

24 miesięcy

 30%

warunkiem jest, aby powierzchnia komercyjna była przeznaczona do użytku własnego kredytobiorcy, a nie np. pod wynajem

ING Bank Śląski

12 miesięcy

30%

Invest Bank

12 miesięcy

50%

Kredyt Bank

12 miesięcy

30%

LUKAS Bank

18 miesięcy

30%

mBank

* 24 miesięcy

* 3 miesiące samozatrudnienia

30%

Nordea Bank Polska

24 miesiące

30%

Pekao Bank Hipoteczny SA

24 miesiące (dochody z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej nieprzerwanie, w kraju)

50%

Pekao SA

12 miesięcy

33%

PKO BP

* 6 miesięcy w przypadku przedsiębiorcy prowadzącego ewidencję księgową w formie księgi przychodów i rozchodów
* 9 miesięcy w przypadku przedsiębiorcy na ryczałcie

30%

Polbank EFG

24 miesiące

nie ma ustalonego % poziomu powierzchni mieszkalnej, do którego może być przyznany kredyt; każda tego typu nieruchomość jest rozpatrywana indywidualnie, istotne jest także, co stanowi część usługową

Raiffeisen

* 6 miesięcy - prowadzona działalność gospodarcza jest kontynuacją dotychczas wykonywanej pracy (stała współpraca z dotychczasowym pracodawcą) lub wnioskodawca zalicza się do grupy profesjonalistów

(tj. przedstawiciele banków, dużych firm pośrednictwa finansowego, towarzystw ubezpieczeniowych, przedstawiciel medyczny, kadra zarządzająca)
* 24 miesiące - pozostali

30%

Źródło: Tax Care (lipiec 2011)

Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Firmy niechętnie upominają się o pieniądze u dłużników, a po upływie pół roku windykacja może być bezskuteczna

Dlaczego dłużnicy nie płacą na czas należności za faktury? Nie mam pieniędzy, zapomniałem o fakturze, klienci zalegają mi z zapłatą, więc i ja nie płacę – to najczęstsze usprawiedliwienia, jakie słyszą właściciele firm od swoich klientów, którzy nie regulują należności za dostarczone towary czy wykonane usługi.

10 pytań, jakie warto zadać freelancerowi przed rozpoczęciem współpracy

Outsourcing staje się coraz bardziej popularny w Polsce. Jednak dla wielu przedsiębiorców, którzy dotychczas nie korzystali z usług freelancerów, zlecanie im zadań może być wyzwaniem. Oto szczegółowy poradnik, który pomoże przygotować się do efektywnej współpracy z niezależnym specjalistom.

Korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową

Ulga badawczo-rozwojowa (B+R) to korzystne rozwiązanie podatkowe dla podmiotów prowadzących działalność badawczo-rozwojową, skierowane zarówno do podatników PIT (opodatkowanych skalą podatkową lub tzw. podatkiem liniowym) jak i do podatników CIT (którzy uzyskują przychody z działalności gospodarczej, inne niż zyski kapitałowe). Ulga ta stanowi istotne wsparcie dla firm inwestujących w innowacje, technologie i rozwój nowych produktów.

Budownictwo mocno wyhamowało, ale to wciąż najbardziej optymistyczna branża, bo liczy na wydatkowanie pieniędzy przez rząd

Optymizm w branży budowlanej utrzymuje się już od wielu miesięcy. Ponieważ jednak jego motorem napędowym są inwestycje ze środków Krajowego Planu Odbudowy oraz kredytu #naStart, entuzjazm słabnie. Wszystko przez ślamazarną pracę rządu.

REKLAMA

Szykują się milionowe kary. Kontrola stron internetowych: kogo dotyczy, kto kontroluje, jaka kara i za co

Nie tylko skarbówka kontroluje i nakłada kary za złamanie przepisów. I nie tylko Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Do akcji coraz częściej wkracza też Urząd Ochrony Danych Osobowych – UODO, a kontrole kończą się karami – nawet w milionach złotych.

Otwieranie dziś restauracji to samobójstwo? Pewniejsze jest pójść śladem Żabki do własnego sklepu z ofertą gotowych dań

Rewolucja dzieje się w całej branży fachowo określanej jako HoReCa. Ale największa w jej gastronomicznej części. Świadczą o tym dane gospodarcze dotyczące liczby otwieranych placówek, zawieszanych działalności, długów i kredytów oraz tempa ich spłaty. Restauracje tracą na popularności, zyskują sklepy oferujące gotowe dania - ciepłe lub do odgrzania w domu.

Jak odblokować innowacyjność małego biznesu?

Innowacyjność w małej firmie to wyzwanie. Małemu biznesowi jest trudniej na wielu płaszczyznach. Często jest to jedna osoba do podejmowania decyzji i brak jest kogoś kto spojrzałby obiektywnie na działania i krytycznie na trendy. Jak odblokować innowacyjność małej działalności podpowiada Zuzanna Mikołajczyk, innowatorka i strateg innowacji.

Kawa z INFORLEX. Wakacje składkowe - bezpłatne spotkanie online

Zapraszamy na bezpłatne spotkanie online z cyklu kawa z INFORLEX, które odbędzie się 3 września 2024 r. Tematem spotkania będą wakacje składkowe. 

REKLAMA

Firma spedycyjna. Jak założyć? Czy to się opłaca?

Branża TSL to jeden z najlepiej trzymających się sektorów gospodarki, nawet mimo kryzysu. Działalność spedycyjna daje wiele możliwości i ma ogromny potencjał. O czym trzeba wiedzieć zaczynając w tej branży na własny rachunek? 

Compliance a ochrona danych - co przedsiębiorcy muszą wiedzieć

W dzisiejszym dynamicznie zmieniającym się świecie prawnym, przedsiębiorcy muszą być na bieżąco z otoczeniem prawnym firmy, w tym regulacjami dotyczącymi ochrony danych osobowych. Compliance, czyli zgodność z przepisami prawa, staje się kluczowym elementem w działalności każdej firmy, niezależnie od jej wielkości. W obliczu surowych kar finansowych i rosnącej świadomości konsumentów, ochrona danych osobowych przestała być jedynie formalnością, a stała się fundamentem odpowiedzialnego prowadzenia biznesu.

REKLAMA