REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Hipoteka dla firm może być tańsza

Subskrybuj nas na Youtube
Kredyt hipoteczny dla firm
Kredyt hipoteczny dla firm

REKLAMA

REKLAMA

Kredyty hipoteczne dla firm na zakup nieruchomości komercyjnej są bardziej kosztowne niż klasyczna hipoteka dla klientów indywidualnych. Ekspert podpowiada, co zrobić, aby hipoteka dla firm była tańsza.

REKLAMA

Kredyt hipoteczny dla firm wiąże się z tym, że przedsiębiorcy muszą się liczyć z marżą wyższą o kilka punktów procentowych, co znacznie zwiększa miesięczną ratę. Co więcej, raczej nie mogą też spodziewać się prowizji „zero procent”. W lepszej sytuacji będą osoby prowadzące działalność gospodarczą, których firma może wykorzystywać część nieruchomości prywatnej do celów komercyjnych. Tak będzie na przykład w przypadku przedsiębiorcy, który planuje zbudować dom, którego piętro przeznaczy na cele mieszkalne, a parter – na przykład na swoją aptekę czy sklep. W takiej sytuacji może się starać w banku o zwykły kredyt hipoteczny, udzielany na takich samych – w domyśle: korzystniejszych – warunkach, jak klienci indywidualni.

W połowie firma, w połowie dom

Taką możliwość oferuje większość banków, choć instytucje finansowe różnie zastrzegają, jaka powierzchnia nieruchomości może mieć funkcję komercyjną, by zaciągany pod nią kredyt nie stracił charakteru mieszkaniowego. Z ankiety przeprowadzonej przez Tax Care wynika, że najbardziej „hojne” pod tym względem banki zgadzają się, by część komercyjna stanowiła nie więcej niż 50 proc. kredytowanej nieruchomości (m.in. Alior Bank, Bank BPH, BNP Paribas Bank, Deutsche Bank, DnB Nord). Na drugim biegunie znajduje się oferta Banku Millennium i BZ WBK, które pozwalają, by firma nie zajmowała więcej niż 20 proc. domu. Niektóre z banków zastrzegają też, że powierzchnia komercyjna może być przeznaczona tylko do użytku własnego kredytobiorcy, a nie na przykład pod wynajem (HSBC). Z kolei Polbank nie ustala procentowych proporcji pomiędzy częścią mieszkalną a komercyjną – jest to kwestia do negocjacji. Bardziej istotne dla banku jest, jaka działalność stanowiłaby część usługową.

Polecamy: Czy konta oszczędnościowe zamrażają firmowe pieniądze?

Przedsiębiorca musi mieć długi staż

Niestety, nawet przy tradycyjnych kredytach mieszkaniowych banki restrykcyjnie podchodzą do wieku firmy. Większość instytucji finansowych wymaga, by działalność gospodarcza była prowadzona przez rok lub dwa lata. Najdłuższego stażu wymaga od przedsiębiorcy Deutsche Bank, bo aż 30 miesięcy i do tego ciągle w tej samej branży. Najmniej wymagające pod tym względem są Bank BPS i PKO BP, który udzieli kredytu firmie z 6-miesięcznym stażem. Niektóre z instytucji finansowych zastrzegają co prawda, że nie wykluczają kredytu dla przedsiębiorcy, który działa na rynku pół roku (Citi Handlowy, Raiffeisen) lub nawet 3 miesiące (BNP Paribas Bank, mBank), ale tyczy się to zazwyczaj tylko samozatrudnionych i osób prowadzących działalność, która jest kontynuacją wcześniejszej umowy o pracę.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Jak wybrać lokatę dla firmy?

Kredyt hipoteczny (mieszkaniowy) dla osoby, której źródłem dochodu jest działalność gospodarcza

Bank

Minimalny czas prowadzenia działalności gospodarczej osoby starającej się o kredyt hipoteczny (mieszkaniowy):

Część komercyjna powierzchni kredytowanej nieruchomości nie może przekraczać:

Alior Bank

12 miesięcy

50%

Bank BGŻ

12 miesięcy

50%

Bank BPH

18 miesięcy

50%

Bank BPS

6 miesięcy

25%

Bank Millennium

12 miesięcy

możliwa jest akceptacja dochodu za okres krótszy niż 12 miesięcy (ale nie krótszy niż 6 miesięcy), jeśli działalność jest kontynuacją wcześniejszej umowy o pracę (bez względu na to, czy współpraca w ramach prowadzonej działalności odbywa się z dotychczasowym pracodawcą)

 20%
(w przeciwnym razie bank zaproponuje Kredyt Hipoteczny Biznes)

Bank Pocztowy

12 miesięcy

30%

BNP Paribas Bank

* 12 miesięcy dla pierwszej działalności (lub kolejnej o zmienionym profilu)/
* 6 miesięcy, j eżeli jest to kolejna działalność gospodarcza w podobnym profilu)
* 3 miesiące, jeżeli działalność jest oparta na umowie o współpracy z dotychczasowym pracodawcą/ kontynuacją wcześniej wykonywanej pracy w oparciu o umowę o pracę/kontrakt 

50%

BZ WBK

okres prowadzenia działalności zależy od wnioskowanej kwoty kredytu:
* do 200 tys. zł - działalność prowadzona w roku bieżącym i minimum przez pełen poprzedni rok kalendarzowy
* powyżej 200 tys. zł - działalność prowadzona w roku bieżącym i minimum w dwóch pełnych poprzednich latach

20%

Citi Handlowy

* 24 miesiące, z czego 12 w obecnej branży
* 12 miesięcy  - osoby wykonujące wolny zawód

* 6 miesięcy – osoby, które w ramach prowadzonej działalności gospodarczej, pracują na rzecz zleceniodawcy, z którym byli związani umową o pracę, umową zlecenie lub umową o dzieło, a charakter wykonywanej pracy nie uległ zmianie

50%

Deutsche Bank

30 miesięcy w tej samej branży

50%

DnB NORD

12 miesięcy

50%

Getin Noble Bank

* 12 miesięcy, jeśli jest to udokumentowana kontynuacja pracy i/lub działalności w tej samej branży

30%

HSBC

24 miesięcy

 30%

warunkiem jest, aby powierzchnia komercyjna była przeznaczona do użytku własnego kredytobiorcy, a nie np. pod wynajem

ING Bank Śląski

12 miesięcy

30%

Invest Bank

12 miesięcy

50%

Kredyt Bank

12 miesięcy

30%

LUKAS Bank

18 miesięcy

30%

mBank

* 24 miesięcy

* 3 miesiące samozatrudnienia

30%

Nordea Bank Polska

24 miesiące

30%

Pekao Bank Hipoteczny SA

24 miesiące (dochody z tytułu działalności gospodarczej prowadzonej nieprzerwanie, w kraju)

50%

Pekao SA

12 miesięcy

33%

PKO BP

* 6 miesięcy w przypadku przedsiębiorcy prowadzącego ewidencję księgową w formie księgi przychodów i rozchodów
* 9 miesięcy w przypadku przedsiębiorcy na ryczałcie

30%

Polbank EFG

24 miesiące

nie ma ustalonego % poziomu powierzchni mieszkalnej, do którego może być przyznany kredyt; każda tego typu nieruchomość jest rozpatrywana indywidualnie, istotne jest także, co stanowi część usługową

Raiffeisen

* 6 miesięcy - prowadzona działalność gospodarcza jest kontynuacją dotychczas wykonywanej pracy (stała współpraca z dotychczasowym pracodawcą) lub wnioskodawca zalicza się do grupy profesjonalistów

(tj. przedstawiciele banków, dużych firm pośrednictwa finansowego, towarzystw ubezpieczeniowych, przedstawiciel medyczny, kadra zarządzająca)
* 24 miesiące - pozostali

30%

Źródło: Tax Care (lipiec 2011)

Agata Szymborska-Sutton, analityk Tax Care

Zapisz się na newsletter
Zakładasz firmę? A może ją rozwijasz? Chcesz jak najbardziej efektywnie prowadzić swój biznes? Z naszym newsletterem będziesz zawsze na bieżąco.
Zaznacz wymagane zgody
loading
Zapisując się na newsletter wyrażasz zgodę na otrzymywanie treści reklam również podmiotów trzecich
Administratorem danych osobowych jest INFOR PL S.A. Dane są przetwarzane w celu wysyłki newslettera. Po więcej informacji kliknij tutaj.
success

Potwierdź zapis

Sprawdź maila, żeby potwierdzić swój zapis na newsletter. Jeśli nie widzisz wiadomości, sprawdź folder SPAM w swojej skrzynce.

failure

Coś poszło nie tak

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:
Autopromocja

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

REKLAMA

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Będą duże problemy. Obowiązkowe e-fakturowanie już za kilka miesięcy, a dwie na trzy małe firmy nie mają o nim żadnej wiedzy

Krajowy System e-Faktur (KSeF) nadchodzi, a firmy wciąż nie są na niego przygotowane. Nie tylko od strony logistycznej czyli zakupu i przygotowania odpowiedniego oprogramowania, ale nawet elementarnej wiedzy czym jest KSeF – Krajowy System e-Faktur.

Make European BioTech Great Again - szanse dla biotechnologii w Europie Środkowo-Wschodniej

W obliczu zmian geopolitycznych w świecie Europa Środkowo-Wschodnia może stać się nowym centrum biotechnologicznych innowacji. Czy Polska i kraje regionu są gotowe na tę szansę? O tym będą dyskutować uczestnicy XXIII edycji CEBioForum, największego w regionie spotkania naukowców, ekspertów, przedsiębiorców i inwestorów zajmujących się biotechnologią.

Jak ustanowić zarząd sukcesyjny za życia przedsiębiorcy? Procedura krok po kroku

Najlepszym scenariuszem jest zaplanowanie sukcesji zawczasu, za życia właściciela firmy. Ustanowienie zarządu sukcesyjnego sprowadza się do formalnego powołania zarządcy sukcesyjnego i zgłoszenia tego faktu do CEIDG.

Obowiązek sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju w Polsce: wyzwania i możliwości dla firm

Obowiązek sporządzania sprawozdawczości zrównoważonego rozwoju dotyczy dużych podmiotów oraz notowanych małych i średnich przedsiębiorstw. Firmy muszą działać w duchu zrównoważonego rozwoju. Jakie zmiany w pakiecie Omnibus mogą wejść w życie?

REKLAMA

Nowa funkcja Google: AI Overviews. Czy zagrozi polskim firmom i wywoła spadki ruchu na stronach internetowych?

Po latach dominacji na rynku wyszukiwarek Google odczuwa coraz większą presję ze strony takich rozwiązań, jak ChatGPT czy Perplexity. Dzięki SI internauci zyskali nowe możliwości pozyskiwania informacji, lecz gigant z Mountain View nie odda pola bez walki. AI Overviews – funkcja, która właśnie trafiła do Polski – to jego kolejna próba utrzymania cyfrowego monopolu. Dla firm pozyskujących klientów dzięki widoczności w internecie, jest ona powodem do niepokoju. Czy AI zacznie przejmować ruch, który dotąd trafiał na ich strony? Ekspert uspokaja – na razie rewolucji nie będzie.

Coraz więcej postępowań restrukturyzacyjnych. Ostatnia szansa przed upadłością

Branża handlowa nie ma się najlepiej. Ale przed falą upadłości ratuje ją restrukturyzacja. Przez dwa pierwsze miesiące 2025 r. w porównaniu do roku ubiegłego, odnotowano już 40% wzrost postępowań restrukturyzacyjnych w sektorze spożywczym i 50% wzrost upadłości w handlu odzieżą i obuwiem.

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji, ale nie hurtowo

Ostatnie lata to legislacyjny rollercoaster. Przedsiębiorcy oczekują deregulacji i pozytywnie oceniają większość zmian zaprezentowanych przez Rafała Brzoskę. Deregulacja to tlen dla polskiej gospodarki, ale nie można jej przeprowadzić hurtowo.

Ekspansja zagraniczna w handlu detalicznym, a zmieniające się przepisy. Jak przygotować systemy IT, by uniknąć kosztownych błędów?

Według danych Polskiego Instytutu Ekonomicznego (Tygodnik Gospodarczy PIE nr 34/2024) co trzecia firma działająca w branży handlowej prowadzi swoją działalność poza granicami naszego kraju. Większość organizacji docenia możliwości, które dają międzynarodowe rynki. Potwierdzają to badania EY (Wyzwania polskich firm w ekspansji zagranicznej), zgodnie z którymi aż 86% polskich podmiotów planuje dalszą ekspansję zagraniczną. Przygotowanie do wejścia na nowe rynki obejmuje przede wszystkim kwestie związane ze szkoleniami (47% odpowiedzi), zakupem sprzętu (45%) oraz infrastrukturą IT (43%). W przypadku branży retail dużą rolę odgrywa integracja systemów fiskalnych z lokalnymi regulacjami prawnymi. O tym, jak firmy mogą rozwijać międzynarodowy handel detaliczny bez obaw oraz o kompatybilności rozwiązań informatycznych, opowiadają eksperci INEOGroup.

REKLAMA

Leasing w podatkach i optymalizacja wykupu - praktyczne informacje

Leasing od lat jest jedną z najpopularniejszych form finansowania środków trwałych w biznesie. Przedsiębiorcy chętnie korzystają z tej opcji, ponieważ pozwala ona na rozłożenie kosztów w czasie, a także oferuje korzyści podatkowe. Warto jednak pamiętać, że zarówno leasing operacyjny, jak i finansowy podlegają różnym regulacjom podatkowym, które mogą mieć istotne znaczenie dla rozliczeń firmy. Dodatkowo, wykup przedmiotu leasingu niesie ze sobą określone skutki podatkowe, które warto dobrze zaplanować.

Nie czekaj na cyberatak. Jakie kroki podjąć, aby być przygotowanym?

Czy w dzisiejszych czasach każda organizacja jest zagrożona cyberatakiem? Jak się chronić? Na co zwracać uwagę? Na pytania odpowiadają: Paweł Kulpa i Robert Ługowski - Cybersecurity Architect, Safesqr.

REKLAMA