| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Czy konta oszczędnościowe zamrażają firmowe pieniądze?

Czy konta oszczędnościowe zamrażają firmowe pieniądze?

Konto oszczędnościowe dla firm, które umożliwia wypłacanie środków bez utraty odsetek to idealne rozwiązanie dla przedsiębiorców. Eksperci podpowiadają jak skutecznie wybrać firmowe konto oszczędnościowe.

Banki reklamują konta oszczędnościowe w następujący sposób: połączenie zalet lokaty i rachunku. W przypadku przedsiębiorców taki opis produktu ma szczególne znaczenie. Osoby prowadzące działalność gospodarczą, obawiając się utraty płynności finansowej, niechętnie lokują nadwyżki finansowe na długi okres czasu. Z kolei trzymanie nadwyżek na rachunku bieżącym powoduje, że pieniądze w ogóle nie pracują – konta firmowe są bowiem w większości w ogóle nieoprocentowane lub zysk z nich jest symboliczny, na poziomie 0,1 – 0,3 proc. w skali roku. Konto oszczędnościowe, w którym można wypłacać środki w dowolnym momencie bez utraty odsetek, wydaje się zatem być idealnym dla firm rozwiązaniem. Co nie oznacza jednak, że nie ma minusów.

Terminowe depozyty przynoszą większy zysk

Oprocentowanie kont oszczędnościowych dla mikrofirm jest generalnie niższe niż lokat terminowych. Z ankiety Tax Care wynika, że spośród kilkunastu banków największy, 4-proc. zysk w skali roku oferują Bank Millennium, BNP Paribas Bank oraz Idea Bank. To oznacza, że najlepsze konta oszczędnościowe są konkurencyjne tylko w stosunku do miesięcznych depozytów dla firm – zdecydowanie lepsza pod względem oprocentowania jest tylko miesięczna lokata terminowa Idea Banku (ok. 8%), choć jej wadą jest niska maksymalna kwota lokaty (10 tys. zł).

Depozyty zakładane na dłuższy okres czasu – od 3 miesięcy wzwyż – przynoszą już większy zysk w skali roku, niż konta oszczędnościowe.

Polecamy: Koszty kredytu dla firm - porada

Tylko pierwszy przelew bezpłatny

Trzeba także pamiętać, że z konta oszczędnościowego można co prawda wypłacać pieniądze w dowolnym czasie i nie tracić przy tym wypracowanych odsetek, ale za darmo można to zrobić w większości banków tylko raz. Wyjątkiem jest oferta BNP Paribas Bank oraz Raiffeisen Bank, które pozwalają na bezkosztowe przelewy niezależnie od ich liczby – pod warunkiem jednak, że środki są przelewane na wewnętrzny, bieżący rachunek firmowy, a sama operacja dokonywana jest przez internet.

Opłaty mogą przewyższyć zysk

W pozostałych bankach opłaty za każdy kolejny przelew wykonywany z konta oszczędnościowego wahają się od 4,99 zł (Idea Bank) do nawet 25 zł (Bank BGŻ). Tym samym dostęp do oszczędzanych pieniędzy nie jest w praktyce aż tak bardzo swobodny – zbyt duża liczba przelewów w miesiącu może spowodować, że wypracowany zysk zostanie w części lub nawet w całości „zjedzony” przez opłaty.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Paul Ostrowski

Adwokat i notariusz

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »