| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Mała firma > Finanse i rozwój > Jak wybrać lokatę dla firmy?

Jak wybrać lokatę dla firmy?

Wybór lokaty dla firmy, to decyzja, której podjęcie trapi niejednego przedsiębiorcę. Ekspert podpowiada jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru lokaty dla firmy.

Rachunki firmowe są w większości nieoprocentowane, a jeśli już, to odsetki z nich są symboliczne – zwykle nie przekraczają jednego procenta. Z drugiej strony, prowadzenie firmowego konta związane jest ze sporymi opłatami, wynoszącymi średnio kilkadziesiąt złotych miesięcznie. By zniwelować tę różnicę, przedsiębiorcy przelewają część środków, które w danym momencie nie są im potrzebne, na wyżej oprocentowane subkonto lub lokatę. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy od zysku z odrębnych lokat powinien zostać odprowadzony podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), czy podatek dochodowy.

Odsetki na rachunku to przychód firmy

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 14 ust. 2 pkt 5) przychodem z działalności gospodarczej są odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. W takim wypadku bank nie jest uprawniony do pobierania podatku od zysków kapitałowych – tzw. podatku Belki – w wysokości 19%. To przedsiębiorca jest zobowiązany doliczyć do swoich przychodów kwotę odsetek i opodatkować je zgodnie z przyjętą przez siebie formą opodatkowania: podatkiem liniowym (19%), skalą podatkową (18% lub 32%) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (3%).

Polecamy: Jak optymalizować koszty w małej firmie?

… a na lokacie - przychód z kapitałów pieniężnych

Takie stanowisko wyrażane jest w interpretacjach wydawanych przez izby skarbowe (interpretacja indywidualna z 28 lutego 2011 r., IPPB1/415-1147/10-2/ES; z 19 marca 2010 r., IPPB1/415-97/10-2/EC). Zgodnie z nimi odsetki od lokat bankowych powinny być kwalifikowane jako dochody z kapitałów pieniężnych, niezależnie od tego, czy jest to lokata firmowa, czy lokata osoby indywidualnej, i zgodnie z takim podejściem opodatkowane 19-proc. podatkiem Belki.

Kluczowe jest więc rozstrzygnięcie, co oznacza użyty przez ustawodawcę zwrot „rachunki bankowe związane z prowadzoną działalnością”. Do tej pory pojawiały się różne stanowiska w tym zakresie. Przykładowo, skład orzekający w wyroku z 26 sierpnia 2008r., (sygn.. akt. II FSK 806/07) uznał, że rachunek bankowy utrzymywany w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą to taki rachunek, który służy przedsiębiorcy do prowadzenia działalności. Jest to zatem konto, za pomocą którego dokonywane są rozliczenia z tytułu transakcji zawieranych przez przedsiębiorcę. Lokata nie spełnia powyższych funkcji i z tego względu osiągane z niej przychody powinny być zaliczone do źródła, jakim są kapitały pieniężne.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

adw. Agata Stanilewicz-Krzysztofiak

Partner Kancelarii Kawczyński i Kieszkowski Adwokaci i Radcowie Prawni sp. p. www.kklaw.pl

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »