REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Jak wybrać lokatę dla firmy?

Jak wybrać lokatę dla firmy?
Jak wybrać lokatę dla firmy?

REKLAMA

REKLAMA

Wybór lokaty dla firmy, to decyzja, której podjęcie trapi niejednego przedsiębiorcę. Ekspert podpowiada jakimi kryteriami kierować się podczas wyboru lokaty dla firmy.

REKLAMA

Rachunki firmowe są w większości nieoprocentowane, a jeśli już, to odsetki z nich są symboliczne – zwykle nie przekraczają jednego procenta. Z drugiej strony, prowadzenie firmowego konta związane jest ze sporymi opłatami, wynoszącymi średnio kilkadziesiąt złotych miesięcznie. By zniwelować tę różnicę, przedsiębiorcy przelewają część środków, które w danym momencie nie są im potrzebne, na wyżej oprocentowane subkonto lub lokatę. Pojawiają się jednak wątpliwości, czy od zysku z odrębnych lokat powinien zostać odprowadzony podatek od zysków kapitałowych (tzw. podatek Belki), czy podatek dochodowy.

Odsetki na rachunku to przychód firmy

Zgodnie z ustawą o podatku dochodowym od osób fizycznych (art. 14 ust. 2 pkt 5) przychodem z działalności gospodarczej są odsetki od środków na rachunkach bankowych utrzymywanych w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą. W takim wypadku bank nie jest uprawniony do pobierania podatku od zysków kapitałowych – tzw. podatku Belki – w wysokości 19%. To przedsiębiorca jest zobowiązany doliczyć do swoich przychodów kwotę odsetek i opodatkować je zgodnie z przyjętą przez siebie formą opodatkowania: podatkiem liniowym (19%), skalą podatkową (18% lub 32%) lub ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych (3%).

Polecamy: Jak optymalizować koszty w małej firmie?

… a na lokacie - przychód z kapitałów pieniężnych

REKLAMA

Takie stanowisko wyrażane jest w interpretacjach wydawanych przez izby skarbowe (interpretacja indywidualna z 28 lutego 2011 r., IPPB1/415-1147/10-2/ES; z 19 marca 2010 r., IPPB1/415-97/10-2/EC). Zgodnie z nimi odsetki od lokat bankowych powinny być kwalifikowane jako dochody z kapitałów pieniężnych, niezależnie od tego, czy jest to lokata firmowa, czy lokata osoby indywidualnej, i zgodnie z takim podejściem opodatkowane 19-proc. podatkiem Belki.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Kluczowe jest więc rozstrzygnięcie, co oznacza użyty przez ustawodawcę zwrot „rachunki bankowe związane z prowadzoną działalnością”. Do tej pory pojawiały się różne stanowiska w tym zakresie. Przykładowo, skład orzekający w wyroku z 26 sierpnia 2008r., (sygn.. akt. II FSK 806/07) uznał, że rachunek bankowy utrzymywany w związku z wykonywaną działalnością gospodarczą to taki rachunek, który służy przedsiębiorcy do prowadzenia działalności. Jest to zatem konto, za pomocą którego dokonywane są rozliczenia z tytułu transakcji zawieranych przez przedsiębiorcę. Lokata nie spełnia powyższych funkcji i z tego względu osiągane z niej przychody powinny być zaliczone do źródła, jakim są kapitały pieniężne.

Można jednak spotkać odmienne stanowiska. W wyroku z 30 września 2010r. (sygn. akt. I SA/Ke 437/10) sąd uznał, że środki utrzymywane na lokacie są związane z działalnością gospodarczą.

Ulga do końca roku

REKLAMA

Przedsiębiorcy mogą być zainteresowani traktowaniem odsetek od środków zdeponowanych na lokatach jako przychodu z działalności gospodarczej. Mają wtedy możliwość odliczenia kosztów uzyskania przychodów, dzięki czemu podatek jest znacznie niższy w porównaniu z opodatkowaniem samego przychodu podatkiem Belki. Po za tym w przypadku opodatkowania działalności gospodarczej skalą podatkową czy ryczałtem sama wysokość podatku jest znacznie niższa niż 19%: w przypadku osiągania relatywnie niskiego dochodu stawka wynosi 18% (skala podatkowa) lub nawet 3% (ryczałt).

Jeszcze korzystniejsze dla przedsiębiorcy może być założenie lokaty firmowej opodatkowanej podatkiem Belki, która jest tak skonstruowana, że pozwala do końca tego roku uniknąć podatku w ogóle. Taką możliwość dają depozyty z dzienną kapitalizacją odsetek, które przy odpowiedniej kwocie lokaty i wysokości oprocentowania pozwalają na skorzystanie z tzw. ulgi zaokrągleniowej.

Tylko w trzech bankach lokata bez podatku

Z ankiety Tax Care wynika, że banki w większości przypadków traktują zyski z firmowych lokat jako przychód z działalności gospodarczej, co oznacza, że przedsiębiorcy powinni je opodatkować we własnym zakresie. W takiej sytuacji niezbędne będzie dostarczenie do obsługującego ich biura księgowego wyciągu z firmowej lokaty, na podstawie którego będą mogli doliczyć do przychodu osiągnięte z niej zyski (podobnie, jak w przypadku kont firmowych).

Jeśli jednak bank stosuje się do zasad wynikających z interpretacji podatkowych, czyli nalicza podatek Belki od odsetek od lokat firmowych, przedsiębiorca powinien szukać takich depozytów, które eliminują podatek Belki ze względu na dzienną kapitalizację odsetek. Niestety, obecnie tak skonstruowane lokaty firmowe oferują zaledwie trzy banki: Bank Pocztowy (lokata miesięczna ze stawką 3,70% i półroczna 4,81%), FM Bank (depozyt kwartalny 4,65%, półroczny 5% i roczny 5,35%) oraz Idea Bank (lokata miesięczna 8,08%, dwumiesięczna 8,05%, roczna 5,63% oraz dwuletnia 6%).

Polecamy: Koszty kredytu dla firm - porada

Joanna Szlęzak-Matusewicz
Agata Szymborska-Sutton

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki jest sekret sukcesu rodzinnych firm?

Magazyn "Forbes" regularnie publikuje listę 100 najbogatszych Polaków. W pierwszej dziesiątce tegorocznego zestawienia jest kilku przedsiębiorców działających w firmach rodzinnych. Jaka jest ich recepta na sukces? 

Skuteczne kierowanie rozproszonym zespołem w branży medycznej

Zarządzanie zespołem w branży medycznej to zadanie, które wymaga nie tylko specjalistycznej wiedzy, ale też głębokiego zrozumienia dynamiki interpersonalnej i psychologii pracy. Jako przedsiębiorca i założyciel BetaMed S.A., zawsze stawiałam przede wszystkim na rozwój kompetencji kierowniczych, które bezpośrednio przekładały się na jakość opieki nad pacjentami i atmosferę panującą w zespole.

GUS: Wzrósł indeks kosztów zatrudnienia. Czy wzrost kosztów pracy może być barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej?

GUS podał, że w IV kwartale 2023 r. indeks kosztów zatrudnienia wzrósł o 1,9 proc. kdk i 12,8 proc. rdr. Mimo to zmniejszył się udział firm sygnalizujących, że wzrost kosztów pracy lub presji płacowej może być w najbliższym półroczu barierą w prowadzeniu działalności gospodarczej.

Biznesowy sukces na rynku zdrowia? Sprawdź, jak się wyróżnić

W Polsce obserwujemy rosnącą liczbę firm, które specjalizują się w usługach związanych ze zdrowiem, urodą i branżą wellness. Właściciele starają się wyjść naprzeciw oczekiwaniom klientów i jednocześnie wyróżnić na rynku. Jak z sukcesami prowadzić biznes w branży medycznej? Jest kilka sposobów. 

REKLAMA

Wakacje składkowe. Dla kogo i jak z nich skorzystać?

Sejmowe komisje gospodarki i polityki społecznej wprowadziły poprawki redakcyjne i doprecyzowujące do projektu ustawy. Projekt ten ma na celu umożliwić przedsiębiorcom tzw. "wakacje składkowe", czyli przerwę od płacenia składek ZUS.

Czego najbardziej boją się przedsiębiorcy prowadzący małe biznesy? [BADANIE]

Czego najbardziej boją się małe firmy? Rosnących kosztów prowadzenia działalności i nierzetelnych kontrahentów. A czego najmniej? Najnowsze badanie UCE RESEARCH przynosi odpowiedzi. 

AI nie zabierze ci pracy, zrobi to człowiek, który potrafi z niej korzystać

Jak to jest z tą sztuczną inteligencją? Zabierze pracę czy nie? Analitycy z firmy doradczej IDC twierdzą, że jednym z głównych powodów sięgania po AI przez firmy jest potrzeba zasypania deficytu na rynku pracy.

Niewypłacalność przedsiębiorstw. Od początku roku codziennie upada średnio 18 firm

W pierwszym kwartale 2023 r. niewypłacalność ogłosiło 1635 firm. To o 31% więcej niż w tym okresie w ubiegłym roku i 35% wszystkich niewypłacalności ogłoszonych w 2023 r. Tak wynika z raportu przygotowanego przez ekonomistów z firmy Coface.  

REKLAMA

Rosnące płace i spadająca inflacja nic nie zmieniają: klienci patrzą na ceny i kupują więcej gdy widzą okazję

Trudne ostatnie miesiące i zmiany w nawykach konsumentów pozostają trudne do odwrócenia. W okresie wysokiej inflacji Polacy nauczyli się kupować wyszukując promocje i okazje cenowe. Teraz gdy inflacja spadła, a na dodatek rosną wynagrodzenia i klienci mogą sobie pozwolić na więcej, nawyk szukania niskich cen pozostał.

Ustawa o kryptoaktywach już w 2024 roku. KNF nadzorcą rynku kryptowalut. 4,5 tys. EUR za zezwolenie na obrót walutami wirtualnymi

Od końca 2024 roku Polska wprowadzi w życie przepisy dotyczące rynku kryptowalut, które dadzą Komisji Nadzoru Finansowego (KNF) szereg nowych praw w zakresie kontroli rynku cyfrowych aktywów. Za sprawą konieczności dostosowania polskiego prawa do przegłosowanych w 2023 europejskich przepisów, firmy kryptowalutowe będą musiały raportować teraz bezpośrednio do regulatora, a ten zyskał możliwość nakładanie na nie kar grzywny. Co więcej, KNF będzie mógł zamrozić Twoje kryptowaluty albo nawet nakazać ich sprzedaż.

REKLAMA