REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
Porada Infor.pl

Gospodarka rośnie, ale firmy zwalniają

Gospodarka rośnie, ale firmy zwalniają
Gospodarka rośnie, ale firmy zwalniają

REKLAMA

REKLAMA

W lipcu ogólny klimat koniunktury w przemyśle oceniany jest pozytywnie - wynika z informacji GUS. Firmy zapowiadają jednak zwolnienia. Dlaczego?

REKLAMA

REKLAMA

„Ostatnie dane dotyczące produkcji sprzedanej przemysłu w Polsce, a także sygnalizowana przez indeks PMI sytuacja w przemyśle w krajach europejskich oraz w Chinach niepokoją" - ocenia dr Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek, główna ekonomistka PKPP Lewiatan.

„Jednak dzisiejsze informacje dotyczące koniunktury w najważniejszych sektorach polskiej gospodarki w lipcu 2011 r. niepokój ten zdecydowanie osłabiają. Aczkolwiek trudno nie zwrócić uwagi na zapowiedzi firm dotyczące zmniejszenia zatrudnienia. Ciągle więcej firm przemysłowych sygnalizuje poprawę koniunktury niż jej pogorszenie, aczkolwiek obawiają się zmniejszenia popytu. Przedsiębiorstwa dostrzegają zagrożenia związane z problemami w strefie euro, niepewność wynikającą z ogólnej sytuacji gospodarczej uznają za jedną z trzech najważniejszych barier rozwoju, ale jednocześnie widać wyraźnie, że siła negatywnego wpływu tego czynnika słabnie. Zapewne firmy powoli oswajają się z tym zagrożeniem. Należy się spodziewać, że po czwartkowych uzgodnieniach przez przywódców unijnych kolejnego pakietu ratunkowego dla Grecji zagrożenie z tej strony będzie maleć.

REKLAMA

W budownictwie, ale tylko w dużych firmach, koniunktura oceniana jest lepiej niż w ostatnich miesiącach. W pozostałych oceny są nieco gorsze niż w czerwcu. Generalnie firmy budowlane sygnalizują problemy w ściąganiu należności. I ciągle w budownictwie problemem są wysokie koszty - pracy i materiałów. To efekt prowadzenia na raz wielu prac budowlanych, które zwiększając zapotrzebowanie na czynniki produkcji, wpływają także na wzrost cen.

Gorsze nastroje panują w handlu detalicznym. Kolejny miesiąc z rzędu przedsiębiorstwa, poza dużymi, sygnalizują słabnący klimat koniunktury. Jedynie wśród dużych firm handlowych optymiści przeważają nad pesymistami. Jednak, jak wynika z analiz PKPP Lewiatan mimo, iż sprzedaż w dużych firmach handlowych rośnie, to zmienia się jej struktura. Klienci kupują więcej, ale tańszych towarów. Jeśli obecny ogólny klimat koniunktury utrzyma się na dotychczasowym poziomie, to możemy liczyć w tym roku na 4 proc. wzrost gospodarczy." .- dodaje Małgorzata Starczewska-Krzysztoszek.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

Polecamy: Koszty kredytu dla firm - porada

Źródło: PKPP Lewiatan

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA