| IFK | IRB | INFORLEX | GAZETA PRAWNA | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Samochód w leasingu > FSL sposobem finansowania firmowej floty

FSL sposobem finansowania firmowej floty

Full Service Leasingu (FSL) skierowany jest do podmiotów gospodarczych, które traktują samochód jako narzędzie pracy - chcą używać pojazdów, ale niekoniecznie mieć je na własność, niezależnie od faktu, czy posiadają we flocie kilka czy tysiąc aut.

Full Service Leasingu (FSL) jest zgodny z tendencją do coraz częstszego korzystania przez firmy z „outsourcingu”, czyli powierzania wszystkich prac nie związanych z ich podstawową działalnością, innym wyspecjalizowanym firmom.

Taka sytuacja dotyczy również samochodów służbowych. Firmy Car Fleet Management (CFM), których głównym produktem jest FSL, profesjonalnie zajmują się wynajmem długoterminowym pojazdów, obejmującym finansowanie z zarządzaniem oraz wyłączne zarządzanie flotą. Doradzą klientowi, które marki i modele pojazdów będą optymalne w prowadzonej przez niego działalności, a następnie sfinansują zakup, w oparciu o wynegocjowane z producentami, maksymalne rabaty.

Podstawa prawna

Pojazdy są przekazywane klientowi na podstawie umów dzierżawy lub finansowania oraz umowy serwisowej, określających uzgodniony okres oraz limit przebiegu kilometrów. W przypadku aut osobowych, użytkownik może odliczyć podatek VAT w pełnej wysokości (100 proc.) wyłącznie od umowy serwisowej. W przypadku samochodów ciężarowych – można odliczyć pełny VAT od płatności wynikających ze wszystkich kontraktów

W ramach umowy serwisowej klient może zdecydować się na wybrane usługi: serwis aut (naprawy i przeglądy), ubezpieczenie, wymianę i przechowywanie opon, 24h assistance, samochód zastępczy, karty paliwowe oraz raporty.

Umowa ta określa również prawa i obowiązki obu stron. Raz w miesiącu klient otrzymuje dwie faktury zbiorcze, obejmujące wszystkie użytkowane pojazdy. Po zakończeniu kontraktu użytkownik oddaje dostawcy usług flotowych wynajmowane samochody, a firma CFM zastępuje je – bez żadnych przestojów – nowymi. Istnieje również opcja odkupienia tych pojazdów.

Polecamy: Czy assistance komunikacyjne będą się rozwijać

Przewaga FSL nad innymi sposobami finansowania flot

Od dłuższego czasu usługi wynajmu długoterminowego oraz zarządzania parkiem samochodowym zdobywają coraz więcej klientów. W okresie 2006-2008 rynek CFM rozwijał się w Polsce w tempie ponad 30 proc. rocznie, natomiast w 2009 roku obserwujemy niższy wzrost, na poziomie niemal 10 proc.

Wynik ten jest bardzo dobry, między innymi wobec spadku na rynku leasingu ruchomości, który w pierwszym kwartale 2009 roku skurczył się o około 40 proc. Tak dobre wyniki branży CFM wynikają głównie z faktu, iż polscy przedsiębiorcy coraz częściej dostrzegają przewagę FSL nad innymi sposobami finansowania flot.

Myślę, że polski rynek będzie nadal zbliżał się do bardziej dojrzałych sektorów wynajmu w krajach Europy Zachodniej, gdzie firmy wybierają ten sposób finansowania floty 3-4 razy częściej.

Polecamy: W jakim kierunku podąża rynek leasingowy

Czytaj także

Autor:

członek polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów Dyrektor Departamentu Car Fleet Management Bankowego Funduszu Leasingowego

Źródło:

INFOR

Zdjęcia

FSL sposobem finansowania firmowej floty
FSL sposobem finansowania firmowej floty

INFORLEX Kadry Płace i HR211.00 zł

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Dotacje dla firm

reklama

Ostatnio na forum

RODO 2018

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Kornelia Ksieniewicz

Ekspert z dziedziny postępowania egzekucyjnego

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »