| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Samochód w leasingu > Rynek leasingowy z perspektywy oferentów

Rynek leasingowy z perspektywy oferentów

Branża leasingowa przeszła w pierwszym półroczu zmiany, które przełożyły się na politykę spółek oraz ich udziały w rynku.

Usługę full service leasing, czyli wynajem długoterminowy oferowało pod koniec czerwca ok. 50 dostawców. Badaniem objęto 41.

Jednym z najważniejszych wydarzeń branży był pierwszy poważny  kontrakt na outsourcing osiemnastu aut w administracji publicznej. Zrealizuje go spółka CAREFLEET, która ma już 4 proc. udział w rynku. Spółka KBC Autolease podpisała kontrakt na 1200 aut dla Providenta, zmieniając markę na Skodę. W  DaimlerFleet Management natomiast nastąpiła restrukturyzacja, która spowodowała, wyhamowanie walki w segmencie klienta car fleet management, zwłaszcza o ten jego fragment, który nie jest „konsumentem” marki Mercedes.

Polecamy: Jak wyglądał rynek leasingowy w pierwszym półroczu tego roku

W gronie najważniejszych oferentów car fleet management pozostaje trójka spółek: Masterlease, LeasePlan oraz Arval Service Lease Polska. Te trzy firmy łącznie obsługują 44,6 tys. samochodów, tj. jedną trzecią krajowego rynku. Masterlease (Futura Leasing i Prime Car Management) z 15 proc. udziałem w rynku i 19740 obsługiwanymi samochodami pozostaje liderem. LeasePlan Fleet Management ma 10 proc. udział w rynku. Arval Service Lease Polska, natomiast zarządza flotą 11211 samochodów, co daję 8 proc. udział w rynku.

Polecamy: Flotowe programy ubezpieczeniowe dla sektora MŚP

Spółka ING Car Lease w ostatnich dwóch kwartałach podpisała kilka kontraktów, podnosząc swój udział w rynku o jeden procent. Armada Fleet Management posiada 5 proc. udział w rynku , Carefleet 4 proc podobnie jak BRE. Stawkę zamyka spółka ALD Automotive Polska i Transpost posiadający po 4 proc. udział w rynku (odpowiednio 5153 oraz 4844 aut) oraz spółka Corpo Flota, mająca w obsłudze 4093 samochodów i tym samym 3 proc. udziału.

Łącznie na pozostałe firmy przypada 36 proc. rynku co stanowi 46 tys. pojazdów. Te zrzeszone w PZWLP łącznie obsługują 73523 samochody w różnych formach wynajmu i mają 55,9 proc udział w krajowym rynku. 

W poszczególnych typach usług, najwyższy udział zrzeszone firmy mają w FSL. Obsługują 59293 pojazdy co daje 60,6 proc. udziału w rynku. Liderem wśród firm zrzeszonych w PZWLP pozostaje Lease Plan Fleet Management, który ma 13668 samochodów.

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Artykuł Partnerski

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Controlling i Zarządzanie

Controlling i Zarządzanie to fachowy magazyn kierowany do profesjonalistów rachunkowości zarządczej, controllingu, analizy finansowej i sprawozdawczości zewnętrznej.

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »