Czy nowa firma może liczyć na leasing
REKLAMA
REKLAMA
Czy nowa firma może liczyć na leasing? Wszystko zależy od tego co ma zostać sfinansowane i jaka jest tego wartość. Teoretycznie leasing może dostać nawet świeżo założony podmiot, a kredyt firma funkcjonująca minimum 3 miesiące. Na decyzję kredytową i leasingową bardzo duży wpływ ma jednak deklarowana wpłata własna, rodzaju przedmiotu (narzędzie pracy, czy też „konsumpcja”) oraz rodzaj prowadzonej działalności i możliwość jej weryfikacji.
REKLAMA
Jakie zabezpieczenia stosują banki
Podstawowym i najczęściej stosowanym zabezpieczeniem kredytu samochodowego jest częściowe przewłaszczenie pojazdu. Kredytobiorca dokonuje rejestracji w swoim wydziale komunikacji na podstawie dokumentów dostarczonych przez sprzedającego samochód wraz z umową przewłaszczenia dostarczoną przez bank.
Polecamy: Leasingując samochód płacimy VAT
Skutkiem takiego zabezpieczenia jest wpisanie banku jako współwłaściciela do dowodu rejestracyjnego – stosowna adnotacja jest na drugiej stronie tego dokumentu.
Alternatywnym zabezpieczeniem stosowanym przy kredycie samochodowym jest sądowy zastaw rejestrowy. Polega to na tym, że zamiast dokonywać przewłaszczenia („wpisywania banku do dowodu rejestracyjnego”) robi się wpis w sądowym rejestrze zastawów, który wskazuje, że na oznaczonym pojeździe jest ustanowiony zastaw na rzecz banku, ze wskazaniem kwoty tego zastawu.
Polecamy: Jak rozliczyć sprzedaż samochodu poleasingowego
Rejestr zastawów jest jawny, co oznacza, że każdy może uzyskać informacje o tym, czy na określonym przedmiocie (pojeździe) został ustanowiony zastaw rejestrowy. Wpis do rejestru zastawów dokonywany jest na podstawie pisemnego wniosku właściciela (kredytobiorcy) – wniosek ten jest podpisywany po zawarciu umowy kredytowej, po rejestracji pojazdu przez kredytobiorcę, ale przed uruchomieniem kredytu.
Niezależnie od formy zabezpieczenia na pojeździe, każdorazowo bank wymaga cesji na swoją rzecz praw z polisy ubezpieczenia AC.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.