| INFORLEX | GAZETA PRAWNA | KONFERENCJE | INFORORGANIZER | APLIKACJE | KARIERA | SKLEP
Jesteś tutaj: STRONA GŁÓWNA > Moja firma > Biznes > Firma > Leasing > Pytania i odpowiedzi > Na czym polega wybór firmy flotowej

Na czym polega wybór firmy flotowej

Wybierając firmę flotową trzeba zwrócić uwagę na kilka ważnych elementów, które pozwolą firmie na czerpanie rzeczywistych korzyści z wynajmu aut. Eksperci zaznaczają, że jednym z nich są kwestie finansowe. przeczytaj, jak skutecznie wybrać leasingodawcę.

W przypadku wynajmu długoterminowego zaletą jest brak konieczności zamrażania własnych środków. Ponadto raty stanowią koszt uzyskania przychodu, zmniejszając podstawę opodatkowania oraz poprawiając płynność finansową firmy. Należy także wiedzieć, że outsourcing floty daje wybór sposobów realizacji płatności.

Wpłata własna przy leasingu operacyjnym powinna być jedną z opcji. Klienci korzystają z niej, gdy potrzebują obniżyć wartość późniejszej raty leasingowej dla danego auta lub w przypadku, gdy mają do zagospodarowania nadpłynność finansową. Jednak w sytuacji, w której klient nie ma takiej potrzeby, wpłata własna nie powinna stanowić elementu obowiązkowego.

W finansowaniu floty bardzo istotna jest również transparentność kosztów składających się na wysokość raty. Klient powinien mieć możliwość sprawdzenia, czy ponoszone przez niego koszty obsługi floty są zgodne z realnymi wydatkami na ten cel.

Polecamy: Za ile można sprzedaż samochód po wynajmie

Warto także zwrócić uwagę na ubezpieczenia komunikacyjne pojazdów, stanowiące jeden z głównych czynników warunkujących stabilność kosztów floty. Analizując oferty trzeba pamiętać o wyłączeniach, które przenoszą część ryzyka na firmę. Rozwiązaniem wartym rozważenia jest ubezpieczenie własne leasingodawcy, w pełni dostosowane do potrzeb klientów. Kolejnym istotnym elementem oferty ubezpieczeniowej są przejrzyste zasady kalkulacji stawki.

Jej ewentualna zmiana powinna być uzależniona jedynie od poziomu szkodowości floty. A zatem, jeśli szkodowość wzrośnie – wpłynie to na wzrost stawki ubezpieczenia. Jeśli zmaleje – klient ma prawo negocjować obniżenie stawki. Istotny jest również sposób likwidacji szkód. Aby uniknąć nieporozumień, potrzebne jest precyzyjne określenie odpowiedzialności stron umowy. Z punktu widzenia klienta jest to informacja bardzo ważna, ponieważ determinuje czas zaangażowania jego pracowników.

Również termin, w jakim zostanie wykonana naprawa, powinien być z góry gwarantowany przez leasingodawcę. Należy także zwrócić uwagę na prognozowany koszt przeglądów i napraw floty, który jest jedną z części składowych raty leasingowej. W zależności od dostawcy, koszt ten może być obliczany w różny sposób. Leasingobiorca powinien zapoznać się również z zakresem napraw zawartych w ramach raty. 

Polecamy: Ożywienie na rynku leasingu samochodów

Czy są to jedynie standardowe przeglądy, z ograniczonym zakresem części eksploatacyjnych, czy też rata uwzględnia również koszty dodatkowe. Dokładna analiza tych elementów pozwoli na wybór dostawcy aut najlepiej spełniającego oczekiwania klienta.

Artur Sulewski, ekspert Polskiego Związku Wynajmu i Leasingu Pojazdów, dyrektor handlowy LeasePlan Fleet Management

Czytaj także

Narzędzia przedsiębiorcy

POLECANE

Koronawirus a przedsiębiorcy

reklama

Ostatnio na forum

Pomysł na biznes

Eksperci portalu infor.pl

Katarzyna Hoffmann

dyrektor sieci zewnętrznej Aureus

Zostań ekspertem portalu Infor.pl »