Umowa franczyzy
REKLAMA
REKLAMA
Umowa franczyzy określa zasady budowania współpracy gospodarczej między franczyzobiorcą a franczyzodawcą. Umowa ta jest zaliczana do umów nienazwanych, czyli takich, które nie są uregulowane przepisami prawa cywilnego.
Jednak minimum warunków umowy franczyzy określa Europejski Kodeks Etyczny Franczyzy, który został przyjęty przez Europejską Federację Franczyzy i jest stosowany przez firmy wchodzące w skład Polskiej Organizacji Franczyzodawców.
REKLAMA
Każda umowa jest inna
REKLAMA
Niestety ze względu na różnorodność firm działających na podstawie licencji franczyzowej i odrębne sposoby działania każdego z franczyzodawców nie da się opracować uniwersalnego wzoru takiej umowy. Niemniej jednak istnieje kilka zagadnień, które powinien zawierać ten dokument.
W większości przypadków na początku umowy tego typu jest umieszczony stan faktyczny, intencje stron uczestniczących w transakcji, a także idee i wartości, które określą dalszą współpracę partnerów biznesowych.
Warto jest również na samym początku zamieścić definicje głównych pojęć, które pojawią się w tekście umowy, co znacząco ułatwi jej zrozumienie.
Kolejnym krokiem jest określenie poszczególnych etapów współpracy, którą będzie regulowała dana umowa. Specjaliści firmy Profit system podają, że można podzielić je na trzy grupy:
1 Postanowienia związane z zawarciem umowy;
2 Postanowienia opisujące prawa i obowiązki stron podczas obowiązywania umowy;
3 Postanowienia regulujące przyczyny i sposoby rozwiązywania umowy.
Specjaliści radzą, żeby zachować właściwą kolejność tych postanowień, tak aby tworzyły one całość, co będzie pomocne w czytaniu i zrozumieniu umowy.
O czym trzeba pamiętać
REKLAMA
W kontrakcie franczyzowym nie powinno zabraknąć następujących zagadnień:
1 Zasady przystąpienia do systemu;
2 Okres obowiązywania umowy;
3 Teren działania franczyzobiorcy;
4 Prawa i obowiązki stron;
5 Ochrona znaków towarowych i oznaczeń sieci;
6 Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa;
7 Działalność konkurencyjna;
8 Szkolenia;
9 Opłaty licencyjne i opłata marketingowa;
10 Promocja i reklama;
11 Uprawnienia kontrolne franczyzodawcy;
12 Rozwiązanie umowy.
Oprócz tego w umowie franczyzy mogą się znaleźć dodatkowe postanowienia, dotyczące między innymi kar umownych czy zabezpieczeń wierzytelności franczyzodawcy.
Na końcu takiego dokumentu zwykle pojawiają się postanowienia, które wskazują na akty prawne mające zastosowanie w sprawach nieuregulowanych umową i formie dokonywania jej zmian.
REKLAMA
REKLAMA
© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.