REKLAMA

REKLAMA

Kategorie
Zaloguj się

Zarejestruj się

Proszę podać poprawny adres e-mail Hasło musi zawierać min. 3 znaki i max. 12 znaków
* - pole obowiązkowe
Przypomnij hasło
Witaj
Usuń konto
Aktualizacja danych
  Informacja
Twoje dane będą wykorzystywane do certyfikatów.
inforCMS

REKLAMA

REKLAMA

Jeśli przedsiębiorca chce skorzystać ze sprawdzonego pomysłu na biznes i wejść do wymarzonej sieci, to nie uniknie procedur związanych z załatwianiem niezbędnych formalności. Warto jest zatem wcześniej dowiedzieć się co powinna zawierać umowa franczyzy.

Umowa franczyzy określa zasady budowania współpracy gospodarczej między franczyzobiorcą a franczyzodawcą. Umowa ta jest zaliczana do umów nienazwanych, czyli takich, które nie są uregulowane przepisami prawa cywilnego.
Jednak minimum warunków umowy franczyzy określa Europejski Kodeks Etyczny Franczyzy, który został przyjęty przez Europejską Federację Franczyzy i jest stosowany przez firmy wchodzące w skład Polskiej Organizacji Franczyzodawców.

REKLAMA

Każda umowa jest inna

REKLAMA

Niestety ze względu na różnorodność firm działających na podstawie licencji franczyzowej i odrębne sposoby działania każdego z franczyzodawców nie da się opracować uniwersalnego wzoru takiej umowy. Niemniej jednak istnieje kilka zagadnień, które powinien zawierać ten dokument.
W większości przypadków na początku umowy tego typu jest umieszczony stan faktyczny, intencje stron uczestniczących w transakcji, a także idee i wartości, które określą dalszą współpracę partnerów biznesowych.
Warto jest również na samym początku zamieścić definicje głównych pojęć, które pojawią się w tekście umowy, co znacząco ułatwi jej zrozumienie. 

Kolejnym krokiem jest określenie poszczególnych etapów współpracy, którą będzie regulowała dana umowa. Specjaliści firmy Profit system podają, że można podzielić je na trzy grupy:

1 Postanowienia związane z zawarciem umowy;
2 Postanowienia opisujące prawa i obowiązki stron podczas obowiązywania umowy;
3 Postanowienia regulujące przyczyny i sposoby rozwiązywania umowy.
Specjaliści radzą, żeby zachować właściwą kolejność tych postanowień, tak aby tworzyły one całość, co będzie pomocne w czytaniu i zrozumieniu umowy.

Dalszy ciąg materiału pod wideo

O czym trzeba pamiętać

REKLAMA

W kontrakcie franczyzowym nie powinno zabraknąć następujących zagadnień:
1 Zasady przystąpienia do systemu;
2 Okres obowiązywania umowy;
3 Teren działania franczyzobiorcy;
4 Prawa i obowiązki stron;
5 Ochrona znaków towarowych i oznaczeń sieci;
6 Ochrona tajemnicy przedsiębiorstwa;
7 Działalność konkurencyjna;
8 Szkolenia;
9 Opłaty licencyjne i opłata marketingowa;
10 Promocja i reklama;
11 Uprawnienia kontrolne franczyzodawcy;
12 Rozwiązanie umowy. 

Oprócz tego w umowie franczyzy mogą się znaleźć dodatkowe postanowienia, dotyczące między innymi kar umownych czy zabezpieczeń wierzytelności franczyzodawcy.
Na końcu takiego dokumentu zwykle pojawiają się postanowienia, które wskazują na akty prawne mające zastosowanie w sprawach nieuregulowanych umową i formie dokonywania jej zmian.

Autopromocja

REKLAMA

Źródło: INFOR

Oceń jakość naszego artykułu

Dziękujemy za Twoją ocenę!

Twoja opinia jest dla nas bardzo ważna

Powiedz nam, jak możemy poprawić artykuł.
Zaznacz określenie, które dotyczy przeczytanej treści:

REKLAMA

QR Code

© Materiał chroniony prawem autorskim - wszelkie prawa zastrzeżone. Dalsze rozpowszechnianie artykułu za zgodą wydawcy INFOR PL S.A.

Moja firma
Zapisz się na newsletter
Zobacz przykładowy newsletter
Zapisz się
Wpisz poprawny e-mail
Jaki model logistyczny wybrać dla swojego sklepu internetowego?

Zakładając sklep internetowy, staniesz przed wyzwaniem organizacji całej jego logistyki. Zanim zaczniesz działalność, będziesz musiał zdecydować, gdzie magazynować swoje towary, z jakimi kurierami współpracować i jak obsługiwać zwroty od klientów. Pochłonie to mnóstwo cennego czasu i spory kapitał. W dzisiejszych czasach możesz tego jednak uniknąć. W jaki sposób? Poznaj najciekawsze modele logistyczne dla e-commerce!

Dobrzy w teorii. Dlaczego nie potrafimy odpoczywać i jak to zmienić?

Potrzeba regeneracji wydaje się oczywista dla każdego, kto funkcjonuje w naprzemiennym cyklu, w którym wysiłek absorbujący przeważającą część naszych aktywności przeplata się z czasem wolnym. Skąd zatem trudność w świadomym uwzględnianiu potrzeby wypoczynku i planowaniu przerw w zawodowym funkcjonowaniu?

Inflacja już niestraszna firmom. Obawia się jej dwa razy mniej firm niż rok temu

W rok o połowę zmalała liczba małych i średnich firm, które boją się, że inflacja może zagrozić ich biznesom. Obecnie to zaledwie co czwarte przedsiębiorstwo. Zaskakujące są jednak branże, w których te obawy są największe. Inflacja straciła też rangę najpoważniejszej obawy.

Startup - jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie?

W startupach najważniejszy jest pomysł. Jak go chronić i zabezpieczyć się przed nieuprawnionym wykorzystywaniem dzieła i pobierania wynagrodzenia za korzystanie z niego przez podmioty trzecie? Jak uzyskać ochronę patentową, ochronę znaku towarowego i prawa autorskie? Dlaczego tak ważna jest umowa o zachowaniu poufności?

REKLAMA

Spółki: Premia za kontrolę w Polsce w latach 2019-2023 spadła do poziomu 13,6 proc.

Ostatnie lata przyniosły spadek aktywności na rynku wezwań w Polsce. Coraz częściej inwestorzy decydują się na ogłoszenie wezwania z zamiarem wycofania akcji spółki z obrotu giełdowego, gdy już uzyskają kontrolny pakiet akcji – wynika z najnowszej analizy KPMG, która objęła 133 wezwań do sprzedaży akcji spółek notowanych na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie w latach 2019-2023.

Firmy będą szukać specjalistów. Jakich?

Z raportu „Barometr Polskiego Rynku Pracy” Personnel Service wynika, że polskie firmy chcą poszukiwać specjalistów od automatyzacji i sztucznej inteligencji. 

Rachunki za prąd w firmie: kto musi płacić za energię elektryczną nawet trzy razy więcej niż cena giełdowa, jak tego uniknąć na przyszłość

Kryzys energetyczny wywołany przez agresję Rosji na Ukrainę doprowadził do gigantycznego wzrostu cen prądu. Wiele małych firm w obawie przed dalszym wzrostem cen zawarło wieloletnie umowy ze stałą ceną na rekordowym poziomie. To one najbardziej ucierpią na uwolnieniu cen energii.

Stare pytania, nowe odpowiedzi. Zmiana podejścia do pożądanych kompetencji menedżerskich

Obecnie organizacje nie są zainteresowane rozwojem konkretnych umiejętności liderskich ani pozyskiwaniem wiedzy, którą łatwo dziś zdobyć. Żyjemy w czasach, w których ciężko jest zaplanować długofalową strategię, dlatego wzrasta znaczenie umiejętności płynnego poruszania się w zmieniających się okolicznościach, tzw. strategizing.

REKLAMA

Wyróżniaj się bo zginiesz: o sukcesie sklepu internetowego decydują nie tylko atrakcyjne towary w dobrej cenie

W sklepie internetowym, zupełnie inaczej niż w tradycyjnym sklepie, wiarygodność osiąga się lub nie już poprzez sam wygląd aplikacji zakupowej. Bez niej nie wyróżniający się z tysięcy inny e-sklep nie odniesie sukcesu nawet oferując bardzo konkurencyjne produkty.

Restauracje ustępują miejsca barom szybkiej obsługi i sklepowej gastronomii, bo takie są wybory „zetek”

Na naszych oczach dzieje się prawdziwa rewolucja w gastronomii. Restauracje, ledwie się odbudowały po pandemii, przegrywają z barami szybciej obsługi i cateringiem, a teraz jeszcze poważnym graczem na rynku staje się gastronomia sklepowa. Wszystko to za sprawą najmłodszych klientów, którzy chcą żyć po amerykańsku.

REKLAMA